Wielu ogrodników boryka się z problemem żółknięcia liści. To nie tylko psuje wygląd roślin, ale może również wskazywać na poważną chorobę. Eksperci opowiedzieli o przyczynach tego zjawiska i sposobach zapobiegania mu.

Aby pomyślnie rozwiązać problem żółknięcia liści, musisz najpierw ustalić jego przyczynę. Jeśli chodzi o żółknięcie liści roślin doniczkowych, może tu być kilka przyczyn:

 1. Naturalne opadanie liści. Wiele roślin doniczkowych pozbywa się starych i zbędnych liści, które najpierw żółkną, a dopiero potem opadają.

 2. Niedobór składników pokarmowych. Dzieje się tak, gdy gleba przez długi czas nie była nawożona, jej skład zubożał, a roślina po prostu ma niedobór składników pokarmowych.

 3. Przeciąg. Roślina doniczkowa może boleśnie reagować na przeciąg z okna lub klimatyzatora. W takim przypadku zacznie obficie zrzucać pożółkłe liście.

  Popularne wiadomości teraz

  Co mała Nena dostała w prezencie od ukochanej babci Magdy Gessler? To jest najbardziej praktyczny prezent

  Podobna do taty czy mamy? Aktorka Tamara Arciuch pokazała swoją córkę

  68-letnia kobieta zaśpiewała stary hit, więc sędziowie wyskoczyli ze swoich miejsc

  Ewa Farna w szczerym wyznaniu o odejściu męża "Jeżeli on jest szczęśliwszy to ja też będę szczęśliwa"

 4. Brak światła słonecznego. Być może roślina znajduje się w zbyt ciemnym miejscu lub odwrotnie nie toleruje nadmiaru światła słonecznego.

 5. Suche powietrze. W takim przypadku pierwszym objawem będzie żółknięcie końcówek liści.

 6. Szkodniki i choroby. Roślina może tracić kolor z powodu małych owadów, takich jak przędziorki czy łuski. Choroby mogą być zakaźne, wirusowe lub grzybicze.

Jak zapobiegać żółknięciu liści

Jeśli warunki uprawy rośliny się nie zmieniły, ale jej liście zaczęły żółknąć, najprawdopodobniej mówimy o zjawisku sezonowym, które należy przeczekać. Konieczne jest sprawdzenie liści i łodyg pod kątem obecności owadów – mszyce są widoczne od spodu, pajęczyna roztocza znajduje się w międzywęźlach, pochwa prawie na całej powierzchni. Jeśli gleba jest ogrodowa lub szklarniowa, należy ją regularnie uprawiać, aby na czas pozbywać się ślimaków i muszek.

Aby identyfikować inne, mniej oczywiste przyczyny żółknięcia liści, przeanalizuj potrzeby konkretnej rośliny doniczkowej. W szczególności należy sprawdzić:

 • czy ilość światła jest wystarczająca;

 • czy nie cierpi roślina na brak lub nadmiar wilgoci;

 • czy nie nadszedł czas, aby nawozić lub przesadzić roślinę;

 • czy skład gleby jest odpowiednio dobrany do potrzeb rośliny;

 • czy w doniczce są otwory drenażowe/warstwa drenażowa.

Żółkniecie liści jest jednym z najczęstszych problemów roślin doniczkowych. Dzieje się tak, gdy coś zakłóca naturalną syntezę chlorofilu, zielonego pigmentu, który jest niezbędny do rozwoju rośliny. W takim przypadku roślina potrzebuje pomocy, w przeciwnym razie może po prostu umrzeć.

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

 1. Klęska Sylwii Grzeszczak w „The Voice Poland”. Fani są zażenowani poziomem jej grupy

 2. Kobieta bez zębów publikuje w sieci swoje metamorfozy. Jej filmiki to hit sieci

 3. Ostatnia cyfra roku Twojego urodzenia zdradza prawdę o tym jaka jesteś. Sprawdź to

 4. Makijażystka odmłodziła 80-letnią klientkę o kilkadziesiąt lat. Jej zmiana robi wrażenie

 5. Na plecach kobiety pojawił się bąbel z dziurką. Co to było? Diagnoza powaliła ją na kolana