FUNKIA

Funkia uważana jest za królową zacienionego ogrodu. Ta roślina jest hodowana ze względu na jej piękne liście w szerokiej gamie kolorów, wzorów, kształtów i rozmiarów. Ta odporna roślina lepiej się czuje w chłodniejszych miejscach w żyznej, dobrze uprawianej glebie i lubi regularne podlewanie. Wiele odmian funkii toleruje głęboki cień i nietypowe dla roślin miejsca, np. pod drzewami. Dobrze komponują się z wieloma roślinami leśnymi, które tez lubią cień, w tym dzwoneczkami koralowymi i paprociami. Te długowieczne piękności będą cieszyć Wasz wzrok przez lata.

PAPROCIE

Paprocie to jedne z najstarszych roślin na świecie, których historia sięga czasów dinozaurów. Niezawodna ozdoba każdego lasu lub zacienionego ogrodu, paprocie są uprawiane ze względu na ich atrakcyjne liście, które nadają teksturę i kształt całemu krajobrazowi. Istnieją dziesiątki gatunków tej rośliny, które są przystosowane do różnych warunków. Większość z nich potrzebuje żyznej gleby i dużej ilości wilgoci, chociaż niektóre gatunki, takie jak Paprotnik zbrojny (Polystichum munitum), po ukorzenieniu jest odporny na suszę i suchy cień. Paprocie dobrze komponują się z prawie każdą rośliną leśną, taką jak Primula, Epimedium, Hosta, Astrantia i Oxalis.

JASNOTA

Popularne wiadomości teraz

Córka Michała Wiśniewskiego zmieniła swoją fryzurę: Etiennette teraz wygląda zupenie inaczej

Dorota Szelągowska ukrywała to przed synem 20 lat. W końcu prawda wyszła na jaw

Majka Jeżowska dotyka wielki ciążowy brzuch: wpis artystki wywołał poruszenie (FOTO)

Małgorzata Kożuchowska ubrała na galę niezwykłą kreację. Wyglądała w niej jak milion dolarów

Jasnota to łatwa w pielęgnacji, niezawodna roślina okrywowa, która jest uprawiana ze względu na jej atrakcyjne liście i kwitnące wiosną różowe, białe lub lawendowe kwiaty. Jasnosrebrzyste, białe, żółte lub pstrokate liście są skuteczne do rozjaśniania głęboko zacienionych obszarów. Ta liściasta lub półzimozielona bylina rośnie w różnych warunkach, chociaż najlepiej czuje się w półcieniu lub w cieniu i na dobrze zmodyfikowanej glebie. Ta płożąca się roślina okrywowa szybko się rozwija i może rosnąć pod drzewami lub w suchym cieniu, tworząc kolorowy dywan przez cały sezon. Rosną na zboczach, na dużych obszarach, gdzie wymagana jest szybko rosnąca roślinność.

SERDUSZKA

Niewiele roślin może konkurować z pięknem serduszek. Białe, różowe lub czerwone kwiaty w kształcie serca rosną na zakrzywionych pędach nad liśćmi paproci. Posadź je obok funkii lub innych roślin o grubych liściach, które wyrosną i pokryją jej liście. Najlepiej rośnie w żyznej, wilgotnej glebie. Dobrze sąsiaduje w lesie z innymi miłośnikami cienia lub w pojemniku.

ŻURAWKA

Roślina ta ma prawie nieskończoną różnorodność kolorów, wzorów i kształtów liści. Od cytrynowej żółci do prawie czerni – każdy znajdzie odcień, który będzie pasował do gamy ogrodowej. Roślina ta jest marzeniem dowolnego projektanta krajobrazu. Kwiaty, które późną wiosną/wczesnym latem eksplodują nad listowiem niczym fajerwerki to tylko jeden z jej atutów. Łatwość pielęgnacji tej rośliny wieloletniej, w tym odporność na różnorodne warunki oświetleniowe i glebowe, sprawia, że ​​jest to idealny wybór dla większości krajobrazów. Najlepiej sprawdzają się na żyznej glebie, która pozostaje równomiernie wilgotna. Żurawka jest naprawdę uniwersalną rośliną.

KALADIUM

Pod względem egzotyki w ogrodzie tylko nieliczne rośliny mogą konkurować z liśćmi tych roślin. Ta tropikalna roślina jednoroczna jest uprawiana ze względu na jej białe lub wielokolorowe liście w kształcie strzałek. Jest najbardziej przydatna przy rozjaśnianiu ciemnych zakamarków podwórka, gdzie jasnych kolorów może brakować.

Kaladium można wyhodować z bulw lub kupić jako gotową sadzonkę. Uprawiaj ją jako roślinę doniczkową lub w pojemnikach wraz z begoniami i fuksjami.

HAKONECHLOA

Jedną z nielicznych traw ozdobnych rosnących w cieniu jest japońska trawa leśna (Hakonehloa). Ta liściasta bylina rośnie w niskich, pagórkowatych krzewach. Gatunki złote lub różnobarwne są cenne do oświetlania ciemniejszych obszarów. Odporna na zmienne warunki oświetleniowe, od częściowego słońca do głębokiego cienia, japońska trawa leśna preferuje żyzną, dobrze przepuszczalną glebę i regularne podlewanie. Ta roślinę można uprawiać jako roślinę okrywowa, na zboczu, w pojemnikach lub przed mieszaną granicą. Pełny wdzięku, zakrzywiony kształt i płynna faktura jej liści pięknie kontrastują z funkiami, ciemiernikami, paprociami i innymi roślinami o jaskrawych liściach.

TIARELLA

Delikatność tej pełnej wdzięku rośliny wieloletniej przeczy jej sile i niezawodności. Uprawiane na wyjątkowo długo kwitnące kwiaty, sercowate, klapowane liście o różnych wzorach czynią ja ozdoba każdego ogródku. Tiarella toleruje cień, ale najlepiej się czuje w częściowo oświetlonych miejscach, które naśladuje ich naturalne środowisko leśne. Ja można sadzić w pojemnikach, ogrodach skalnych lub hodować jako roślinę okrywowa. Połącz z innymi wiosennymi kwiatami, takimi jak fiołki, Brunnera, floks i serduszka.

MIODUNKA

Jedną z najbardziej pięknych ozdob wiosennego ogródku są zachwycające kwiaty i liście miodunki (Pulmonaria). Wśród najwcześniej kwitnących bylin ma najbardziej spektakularne kwiaty w odcieniach niebieskiego, różowego, koralowego i białego. Kwiaty pojawiają się jednocześnie z atrakcyjnymi zielonymi, nakrapianymi lub srebrnymi liśćmi, które powiększają się w miarę upływu sezonu. Ten leśna piękność preferuje żyzną glebę i regularne nawilżenie, ponadto czuje się dobrze nawet na mokradłach. Połącz ja z serduszkami, funkia, aby rozweselić ogród po długiej, mroźnej zimie.

NAPARSTNICA

Naparstnica jest klasycznym przedstawicielem tego rodzaju roślin, uprawiana ze względu na okazałe iglice kwiatów w kształcie dzwonu, które kwitną późną wiosną i latem. Najpopularniejszymi gatunkami ogrodowymi są rośliny dwuletnie (D. purpurea), które kwitną w drugim roku życia. Te samosiewne rośliny są łatwe w sadzeniu przez wiele lat późniejszego kwitnienia, co czyni je przydatnymi do wypełniania luk. Inne byliny są dobrym wyborem na mieszany krawężnik. Naparstnice preferują żyzną, wilgotną glebę i najlepiej kwitną w miejscu, które jest oświetlone przynajmniej przez część dnia. Posadź ja na zboczu lub w lesie, w ogrodzie lub na łące polnych kwiatów.

DEREŃ

Dereń, uprawiany ze względu na jaskrawe kolory i okazały kształt, jest synonimem wiosny. Chociaż większość z nich to drzewa liściaste, istnieją również gatunki krzewiaste i okrywowe. Najłatwiej dostępne dla ogrodników są zwykle małe lub średnie gatunki, co sprawia, że ​​nadają się do stosowania na terenach miejskich i na przydrożnych pasach, gdzie występują problemy z liniami energetycznymi. Niektóre gatunki preferują słońce, podczas gdy inne nadają się do pstrokatego cienia ich naturalnego siedliska leśnego. Dobrze się czują obok roślin runa leśnego, takich jak żonkile, aromatyczne owoce drzew, funkie i paprocie.

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

  1. Klęska Sylwii Grzeszczak w „The Voice Poland”. Fani są zażenowani poziomem jej grupy

  2. Kobieta bez zębów publikuje w sieci swoje metamorfozy. Jej filmiki to hit sieci

  3. Ostatnia cyfra roku Twojego urodzenia zdradza prawdę o tym jaka jesteś. Sprawdź to

  4. Makijażystka odmłodziła 80-letnią klientkę o kilkadziesiąt lat. Jej zmiana robi wrażenie

  5. Na plecach kobiety pojawił się bąbel z dziurką. Co to było? Diagnoza powaliła ją na kolana