Według wyników nowego badania, cechy osobowości i zachowanie każdego kota można określić za pomocą kombinacji zaledwie siedmiu cech, pisze Sciencealert.

Temat zachowania i cech osobowości kotów w porównaniu z psami jest o wiele mniej zbadany, mówi Salla Mikkola z Uniwersytetu w Helsinkach w Finlandii. Dlatego istnieje duża potrzeba identyfikacji związanych z tym problemów i czynników ryzyka.

"Musimy dowiedzieć się, jak pozbyć się problematycznych zachowań i poprawić jakość życia kotów. Najczęstszymi problemami behawioralnymi są agresja i nieodpowiednie wypróżnianie, oddawanie moczu lub defekacja w domu" - mówi Mikkola.

W ramach badania naukowcy przeprowadzili wywiady z właścicielami kotów za pomocą kwestionariusza, w którym poproszono ich o odpowiedź na 138 pytań.

Popularne wiadomości teraz

Jak żyją teraz pięcioraczki z rodziny Artamkinów, mają już 13 lat

Od piękna do brzydoty! Modelka Linda Evangelista przyznała, że ​​zabieg kosmetyczny ją oszpecił (zdjęcie)

Niektóre z najbardziej niefortunnych decyzji projektowych, które sprawiają, że chce się płakać

Poznajesz chłopca ze zdjęcia? Dziś ma 43 lata i zna go cała Polska

W kwestionariuszu respondenci zostali poproszeni o wskazanie płci kota, jego wieku, rasy, koloru sierści i zachowania. Po pewnym czasie poproszono również o wypełnienie kwestionariusza po raz drugi, aby naukowcy mogli porównać wyniki.

W rezultacie otrzymali próbkę 4316 kotów.

Na podstawie wyników badania naukowcom udało się zidentyfikować pięć cech charakteru i dwie cechy behawioralne.

 • Aktywność/figlarne zachowanie

 • Strach

 • Agresja wobec ludzi

 • Towarzyskość wobec ludzi

 • Towarzyskość wobec kotów

 • Problemy z wypróżnianiem (takie jak niemożność korzystania z kuwety lub używanie jej w niewłaściwy sposób)

 • Nadmierna pielęgnacja

Wyniki badania pokazały również, że różne rasy kotów mają różne cechy osobowości.

„Najbardziej bojaźliwym kotem jest rosyjski niebieski, a najmniej bojaźliwym – abisyński” – mówi Hannes Lohi z Uniwersytetu w Helsinkach.

„Najbardziej aktywną rasą jest kot bengalski, natomiast najbardziej pasywnymi są kot perski i egzotyczny. Koty syjamskie i balijskie wykazywały najbardziej przesadną pielęgnację, a turecki van został zidentyfikowany jako najbardziej agresywna w stosunku do ludzi i mniej towarzyska wobec innych kotów”.

To badanie również wykazało, że każda rasa ma swoje cechy charakteru i zachowania, ale potrzebne są dalsze badania, aby dokładniej przeanalizować uzyskane wyniki, twierdzą naukowcy.

„Chcieliśmy dowiedzieć się, czy istnieją różnice w cechach osobowości między różnymi rasami” – mówi Mikkola. „W przyszłości będziemy bardziej szczegółowo badać czynniki, które wpływają na cechy osobowości i zachowania problemowe”.

Ciekawostki na temat kotów

Koty zostały udomowione po raz pierwszy w historii aż 9500 lat temu. W 2004 roku francuscy archeolodzy odkryli na Cyprze grób kota sprzed 9500 lat, czyli ten kot był o 4000 lat starszy od słynnych kotów egipskich.

Naukowcy twierdzą, że koty spędzają 70% swojego życia we śnie, czyli około 13-16 godzin dziennie.

Kot o imieniu Stubbs przez 20 lat był burmistrzem Talkeetna, małego miasteczka na Alasce. Choć nie posiadał żadnej władzy ustawodawczej, był kochany zarówno przez mieszkańców, jak i turystów.

Podczas chodzenia koty najpierw poruszają obydwoma prawymi łapami, a następnie obydwoma lewymi, dzięki czemu jednocześnie poruszają połową ciała do przodu. Wielbłądy i żyrafy to jedyne zwierzęta, które poruszają się w ten sam sposób.

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

 1. Jasnowidz Jackowski przekazuje ważne informacje "Coś przedostanie się do powietrza"

 2. Ania Wyszkoni nie przypomina już dawnej siebie. Internauci aż grzmią i pytają „Co Pani zrobiła ze swoją twarzą?”

 3. Afera jakich mało. Małgorzata Rozenek - Majdan nie dostała zaproszenia na ślub Miszczaka i Cieślak

 4. Magda Gessler miała wypadek.Restauratorka żyje, uratowała ją jedna rzecz

 5. Wstyd na całej linii. Internauci zażenowani kreacją Polki na wyborach Miss Supranational