Ważne: banany są opcjonalnym składnikiem. Zamiast bananów możesz użyć dowolnych owoców i jagód: brzoskwini, truskawek itp.

Składniki:

Najpierw pokrój banany w średniej grubości plastry i włóż do miski. Następnie w innej misce wymieszaj śmietanę i cukier puder. Dokładnie wymieszaj krem, aby pozbyć się grudek. Pierniki pokrój na dwie części (trzeba przeciąć ich wzdłuż, aby uzyskać górną i dolną część piernika). Gdy wszystkie składniki będą gotowe, przygotuj formę do pieczenia. Nasmaruj spód formy cienką warstwą kremu śmietanowego. Następnie wyłóż pierwszą warstwę pierników.

Ciasto piernikowo-bananowe
Ciasto piernikowo-bananowe

Posmaruj ja kolejną warstwą kremu. Następną warstwą będą banany. Jeśli bardzo lubisz orzechy włoskie, dodaj je zaraz po bananach. Jeśli nie, użyj ich tylko do dekoracji ciasta na sam koniec. Powtórz ta czynność od początku.

Następnie wstaw ciasto do lodówki na co najmniej 4 godziny, ale najlepiej na całą  noc. Jeśli chcesz udekorować ciasto bananami, zrób to tuż przed podaniem deseru, w przeciwnym razie banany staną się czarne i będą wyglądać nieapetycznie. Do dekoracji można również użyć cukru pudru, orzechów włoskich lub okruchów pierników pozostałych po ich krojeniu.

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

  1. Klęska Sylwii Grzeszczak w „The Voice Poland”. Fani są zażenowani poziomem jej grupy

  2. Kobieta bez zębów publikuje w sieci swoje metamorfozy. Jej filmiki to hit sieci

  3. Ostatnia cyfra roku Twojego urodzenia zdradza prawdę o tym jaka jesteś. Sprawdź to

  4. Makijażystka odmłodziła 80-letnią klientkę o kilkadziesiąt lat. Jej zmiana robi wrażenie

  5. Na plecach kobiety pojawił się bąbel z dziurką. Co to było? Diagnoza powaliła ją na kolana