Drzewko szczęścia, albo grubosz jajowaty, jest jedną z najpopularniejszych roślin wg. Zwolenników nauki Feng Shui, ponieważ reprezentuje pięć żywiołów – drewno, wodę, ogień, metal i ziemię. To także symbol szczęścia, dlatego jest tak popularny wśród fanów roślin doniczkowych. Dowiedzmy się więc, jak dbać o drzewko szczęścia.

Jak i kiedy nawozić?

W przypadku tej rośliny lepiej jest stosować podłoże z dodatkiem drenażu – na przykład specjalne podłoże do sukulentów. Drzewka szczęścia można nawozić mniej więcej raz w miesiącu w okresie wegetacyjnym, czyli na wiosnę. Natomiast latem możesz używać nawozów rozpuszczalnych w wodzie.

Jaka temperatura i oświetlenie jest potrzebne?

Naturalnym środowiskiem drzewka szczęścia jest pas tropikalny, dlatego roślina ta lubi ciepło i wilgoć. Możesz go stworzyć, zapewniając stałe oświetlenie i określoną temperaturę powietrza. Roślina ta potrzebuje dużo światła słonecznego i temperaturę około 18-26 stopni. Jeśli światło pada nierównomiernie, możesz co tydzień przestawiać drzewko. Dzięki temu wszystkie liście grubosza będą otrzymywać taką samą ilość światła słonecznego.

Jak często podlewać?

Podobnie jak większość roślin doniczkowych, drzewko szczęścia może paść ofiarą nadmiernego lub niedostatecznego podlewania. Ważne jest, aby zwracać uwagę na opadające liści, które zwykle wskazują na brak światła słonecznego lub wody. Żółte liście i czarne łodygi zwykle wskazują na nadmiar wilgoci, natomiast zwinięte liście i bardzo suche podłoże – na brak wilgoci.

Popularne wiadomości teraz

Odważna kobieta! 41-letnia rodząca kobieta sama pojechała rowerze do porowódki. Niewielu by się na to zgodziło

Katarzyna Dowbor pokazała w sieci zdjęcie z mamą. Seniorka jest w świetnej kondycji

Kobieta opowiedziała o objawach ciąży, o których nikt nie mówi. Jej filmik na TikToku stał się hitem

Nietypowa uwaga w dzienniczku ucznia i niespodziewana odpowiedź mamy. Takiej reakcji na słowa katechety nikt się nie spodziewał

Jak walczyć ze szkodnikami?

Aby drzewko szczęścia było zdrowe, zaleca się regularne sprawdzanie łodygi i liści podczas podlewania pod kątem pierwszych oznak ataku szkodników. Jeśli zauważysz, ze grubosz został zaatakowany przez szkodnika, zarażoną roślinę trzeba natychmiast poddać kwarantannie i odstawić jak najdalej od innych roślin, aby uniknąć rozprzestrzeniania się szkodników.

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

  1. Klęska Sylwii Grzeszczak w „The Voice Poland”. Fani są zażenowani poziomem jej grupy

  2. Kobieta bez zębów publikuje w sieci swoje metamorfozy. Jej filmiki to hit sieci

  3. Ostatnia cyfra roku Twojego urodzenia zdradza prawdę o tym jaka jesteś. Sprawdź to

  4. Makijażystka odmłodziła 80-letnią klientkę o kilkadziesiąt lat. Jej zmiana robi wrażenie

  5. Na plecach kobiety pojawił się bąbel z dziurką. Co to było? Diagnoza powaliła ją na kolana