Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, dlaczego psy przechylają głowę w bok, gdy do nich mówimy? Takie urocze zachowanie psów, które słuchają swoich właścicieli, wcale nie jest zbiegiem okoliczności, ale ilorazem inteligencji. Węgierscy naukowcy udowodnili, że pies, który przechyla głowę w bok, rozumie, co osoba cos chce mu powiedzieć. W ten sposób zwierzak demonstruje swój spryt. Korzystając z danych z Genius Dog Challenge, zespół naukowców z Uniwersytetu Eötvös Loránd zbadał, jak inteligentne są niektóre psy. Naukowcy określili iloraz inteligencji czworonożnych zwierząt na podstawie tego, jak dobrze nauczyły się nazw zabawek. Podczas eksperymentu naukowcy odkryli, że gdy psy słyszą coś zrozumiałego dla nich, nie tylko przechylają głowy w bok. Kiedy psy zrozumieją, o co ich proszą, to również mogą:

Jak myślą psy?

Wyniki badan wykazują, że psy mają takie same umiejętności rozpoznawania jak niemowlęta w wieku od 6 miesięcy do 2 lat. Stale są w kontakcie z ludźmi, więc starają się komunikować z nimi tak wyraźnie, jak to jest możliwe. Przeciętny pies może nauczyć się ponad 100 słów, które wywołują u niego jakąkolwiek reakcję.

Aby powiedzieć ludziom, jak się czują, psy przekazują informacje za pomocą mowy ciała: pozycji ogona, mimiki i ogólnej aktywności.

Naukowcy twierdzą, że te ruchy są oznaką funkcjonowania mózgu psa.

Zbadaliśmy częstotliwość i sposób zachowania psa, gdy właściciel prosi go o przyniesienie mu zabawki, wypowiadając jego imię. Zrobiliśmy to po tym, jak zdaliśmy sobie sprawę, że psy regularnie słuchają swoich właścicieli”,

- powiedział główny badacz Andrea Sommese.

Jak sprawdzić, czy pies jest uzdolniony?

Badacze obejrzeli filmiki z dziesiątkami psów biorących udział w Genius Dog Challenge. Te psy przeszły intensywny trzymiesięczny trening.

Naukowcy umieścili zabawki w jednym pokoju, a właściciele wraz z psami w drugim. Właściciele poprosili swoje zwierzaki o przyniesienie konkretnej zabawki, wymawiając jej nazwę. Podczas eksperymentu okazało się, że psy można podzielić na 2 grupy – psy zwykłe i psy uzdolnione. Zwykłe psy były w stanie nauczyć się nazw tylko dwóch zabawek. Natomiast mądre zwierzaki potrafiły nauczyć się kilku nazw naraz i bez problemu je zapamiętać. Uzdolnionych psów było znacznie mniej.

Podczas dwóch kilkumiesięcznych badań wyodrębniliśmy dwie grupy psów: 33 psy zwykle i 7 psów, które potrafią uczyć się słów”, - zauważył Sommese.

Dlaczego psy pochylają głowę na bok

Według badań uzdolnione psy częściej przechylały głowę na bok, gdy rozumiały, czego chce od nich właściciel. Psy zwykle robiły to znacznie rzadziej, bo rozumiały tylko 1-2 nazwy.

Takie zachowanie, jak twierdzą naukowcy, jest charakterystyczne dla inteligentnych psów, które lepiej rozpoznają ludzką mowę.

Wychodzi na to, że istnieje związek między sukcesem w odnalezieniu wymienionej zabawki a częstym przechylaniem głowy podczas słuchania jej nazwy”, - dodał dr Sommese.

Według Andrea Temezi współautora tego badania obejmowało ono przechylanie głowy na bok tylko podczas określonych interakcji psa z właścicielem.

Ważne jest, aby nie myśleć, że tylko uzdolnione psy przechylają głowę na bok w innych sytuacjach. Nie badaliśmy, czy zwierzęta mogą to robić w innych okolicznościach”, - podkreślił Temezi.

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

  1. Klęska Sylwii Grzeszczak w „The Voice Poland”. Fani są zażenowani poziomem jej grupy

  2. Kobieta bez zębów publikuje w sieci swoje metamorfozy. Jej filmiki to hit sieci

  3. Ostatnia cyfra roku Twojego urodzenia zdradza prawdę o tym jaka jesteś. Sprawdź to

  4. Makijażystka odmłodziła 80-letnią klientkę o kilkadziesiąt lat. Jej zmiana robi wrażenie

  5. Na plecach kobiety pojawił się bąbel z dziurką. Co to było? Diagnoza powaliła ją na kolana