Wiele roślin, podobnie jak ludzie, boi się chłodów i czuje się niekomfortowo w mrozie, a niektóre mogą nawet nie przetrwać zimy. Nie wystarczy tylko odciąć gałęzie, pobielić pnie i obficie podlać drzewa i krzewy.

Labrador błaga właściciela o wybaczenie. Nieskończenie słodkie wideo

Ważne jest również docieplenie korzeni, pni, a nawet koron roślin. Jak zrobić to poprawnie, które kultury wymagają szczególnej opieki, a kto może obejść się bez schronienia, przeczytaj nasze życiowe sztuczki.

Na ogół schronisko chroni drzewa i krzewy przed silnymi mrozami i wiatrami, zlodowaceniem, nagłymi zmianami temperatury, a także oparzeniami słonecznymi. Jednak przy okrywaniu roślin na zimę ważne jest również, aby nie przesadzać, w przeciwnym razie korzenie mogą się nagrzać i roślina obumrze.

Jak ocieplić rośliny: życiowe sztuczki

Popularne wiadomości teraz

Test psychologiczny na obrazku powie Ci, jaka jest Twoja najlepsza cecha charakteru

Marcin Mroczek przeszedł prawdziwe nawrócenie. Maryja całkowicie odmieniła jego życie

53-letni Will Smith tańczył ze swoją 85-letnią matką. Wideo

Na bycie matką nigdy nie jest za późno: jak wygląda teraz życie kobiety, która po raz pierwszy urodziła w wieku 66 lat?

Lifehack 1. Jakie rośliny ozdobne należy przykryć

rośliny
rośliny
rośliny

Generalnie nie wszystkie drzewa i krzewy wymagają dodatkowej izolacji. Ważne jest, aby mieć oko na prognozy pogody i dostosowywać się do klimatu i surowości zimy. Młode drzewa iglaste potrzebują schronienia. Ale nie ma potrzeby przykrywania dorosłych roślin. Jeśli jednak zima okaże się śnieżna, warto zdjąć rozłożyste korony, aby zapobiec ich pękaniu, lub regularnie strzepywać śnieg z gałęzi.

Pamiętaj, aby pokryć krzewy róż na zimę po nadejściu mrozu, z wyjątkiem kwiatów parkowych i innych kwiatów: hortensji, rododendronów, floksów, piwonii, lilii. Przy suchej pogodzie powojniki pokryte są suchymi materiałami. Również miejsca sadzenia w mulcz bulwiastych i drobnobulwiastych, podstawy roślin wieloletnich: liatris, wrzos, veronica, żywiciele itp.

Lifehack 2. Ochrona roślin owocowych i jagodowych

rośliny
rośliny
rośliny

Z drzew owocowych wskazane jest przykrycie jednorocznych moreli i brzoskwiń podczas silnych mrozów. Ale jeśli zima jest łagodna, drzewa są wyzwolone. Ponadto wiele odmian winogron stołowych i deserowych wymaga izolacji. Wskazane jest, aby przed zimnem ukryć krzaki malin i jeżyn.

Lifehack 3. Zgarnięcie ziemi zmieszanej z próchnicą

rośliny
rośliny
rośliny

Dobrym sposobem na schronienie skarłowaciałych roślin na zimę jest zgarnięcie ziemi zmieszanej z próchnicą. Na korzeniach i łodygach budowany jest kopiec, który chroni rośliny przed mrozem, a także tworzy rzeźbę gleby. Dzięki temu roztopiona woda jest lepiej odprowadzana, a sama roślina na wiosnę jest mniej mokra. Humus nie zbryla się, zapewnia dobrą izolację termiczną i zwiększa żyzność gleby.

Lifehack 4. Chaty

rośliny
rośliny
rośliny

Po hillingowaniu roślin tworzy się nad nimi ramki z gałęzi lub patyków i owija się materiałami okrywającymi w postaci szałasu. Rezultatem jest bardzo bezpieczna kryjówka dla krzewów i niskich młodych drzew.

Są mężem i żoną oraz mistrzami olimpijskimi. On ma 83 lata, ona 79 lat, a oni znowu wpadli na lód

Lifehack 5. Materiały pokryciowe

rośliny
rośliny
rośliny

Śnieg jest najbardziej naturalnym, naturalnym i najtańszym materiałem pokrywającym z tylko jedną wadą. Jeśli zima jest bezśnieżna, rośliny odpowiednio pozostają bezbronne, a zatem można mieć na to nadzieję tylko w przypadku pomyślnej prognozy;

Liście to również tani materiał tuż pod stopami. Ważne jest, aby do okrywania używać suchych liści, najlepiej nie drzew owocowych (brzoza, dąb, osika). I chroń warstwę liści na górze przed wilgocią, aby nie zepsuły, nie gniły i nie zepsuły roślin;

Chrust - ciasno upakowane wiązki suchych gałęzi utrzymują ciepło, nie topią się i pomagają zatrzymywać śnieg, co dodatkowo chroni przed mrozem;

Słoma jest dobrym materiałem na schronienie dla zimowanych łóżek, jeśli jest sucha i chroniona przed wilgocią. Wykonuje się z niego maty lub krążki, które są wykorzystywane w konstrukcjach osłonowych. Ale główną wadą jest to, że jest bardzo atrakcyjny dla myszy;

Trociny to popularny materiał termoizolacyjny, który dobrze sprawdza się podczas mulczowania. Wskazane jest, aby trociny nie zamoczyły się, nie zbrylały i nie gniły. Ale na wiosnę lepiej je zdjąć wcześnie, bo ziemia pod nimi rozmraża się dłużej;

Torf jest również dobrym izolatorem ciepła, który podobnie jak trociny służy do hilling lub mulczowania gleby;

Juta - wygodna do wiązania pni drzew, a także cieniowania przed oparzeniami. Jednak w materiale syntetycznym rośliny mogą gnić, podczas gdy materiał naturalny silnie wchłania wodę i na zimno zamienia się w lodową skorupę.

Więcej ciekawych artykułów na kolezanka.com

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

  1. Klęska Sylwii Grzeszczak w „The Voice Poland”. Fani są zażenowani poziomem jej grupy

  2. Kobieta bez zębów publikuje w sieci swoje metamorfozy. Jej filmiki to hit sieci

  3. Ostatnia cyfra roku Twojego urodzenia zdradza prawdę o tym jaka jesteś. Sprawdź to

  4. Makijażystka odmłodziła 80-letnią klientkę o kilkadziesiąt lat. Jej zmiana robi wrażenie

  5. Na plecach kobiety pojawił się bąbel z dziurką. Co to było? Diagnoza powaliła ją na kolana