Pamiętasz te lekcje w szkole, na których uczyliśmy się nazwisk wielkich wynalazców, naukowców czy osób zasłużonych historii? Ile wśród nich było kobiet? Królowa Jadwiga, Maria Skłodowska-Curie, Joanna D'Arc, Katarzyna Wielka, Emilia Plater... i na tym praktycznie lista się kończy. Tak jakby przez wieki kobiety były zastygłe. Czy tak było? Oczywiście, patrząc na lata, w którym kobietom przyznano prawa wyborcze czy pozwolono studiować, trudno się dziwić, że w porównaniu do mężczyzn wypadamy blado mniej więcej do wieku XIX (choć i z tym można polemizować). Jednak już w ubiegłym stuleciu działo się wiele, a twórcy podręczników jakby totalnie o tym zapominają.

W wielu przypadkach historia zapominała też o wielu zasłużonych kobietach, przypisując ich zaszczyty mężczyznom, z którymi współpracowały. Nie zapominajmy przecież, że i nasza wielka Skłodowska-Curie tak bardzo zawstydzała swoją wiedzą i osiągnięciami mężczyzn, że było wielu, którzy nie traktowali jej poważnie i twierdzili, że nie zasługuje na Nobla. Ale o zgrozo, to ona była prekursorką badań nad leczeniem raka radiochemią, co przecież stosowane jest w medycynie do dziś. 

My nie chcemy być ignorantami i nie zamierzamy udawać, że miejsce kobiet jest tylko w kuchni. Właśnie dlatego przedstawiamy Wam 10 wynalazków, które zawdzięczamy kobietom. Niech epitet "słaba płeć" już na zawsze przejdzie do lamusa.

Stephanie Kwolek - kevlar

Stephanie Kwolek

Amerykańska chemiczka o polskich korzeniach wraz ze swoim zespołem stworzyli polimer, z którego zaczęto produkować kavlar, do dziś wykorzystywany do produkcji kamizelek kuloodpornych. No cóż, dzięki temu uratowała miliony istnień.

Popularne wiadomości teraz

Piotr Żyła i Marcelina Ziętek już nie razem? Po tym nagraniu nie ma wątpliwości

Mężczyzna zapytał swoją papugę czy go kocha. Takiej odpowiedzi się nie spodziewał

Eksperci stworzyli portrety dzieci z rodziny królewskiej. To właśnie tak będą wyglądać jak dorosną

Musisz być z nimi ostrożny: TOP 4 najbardziej odważnych i zuchwałych kobiet według znaku zodiaku

Mary Anderson - wycieraczki samochodowe

Mary Anderson

Mary, przyglądając się pewnego dnia kierowcom, którzy nie mogli sobie poradzić z jazdą podczas deszczu wymyśliła idealne rozwiązanie na pokonanie tej przeciwności losu. Zewnętrzne wycieraczki samochodowe stosowane są do dziś.

Alice Parker - gazowe centralne ogrzewanie

Alice Parker

W 1919 roku Alice wynalazła gazowe centralne ogrzewanie domów, dotychczas wymagających palenia w kominkach lub kaflowych piecach. Jej patent obejmował także sposób regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. To nie tylko wygodniejszy sposób na ogrzewanie domów, ale i bardziej ekonomiczny.

Tabith Babbit - okrągła piła mechniczna

Tabith Babbit

Amerykanka zajmowała się typowo damskim zajęciem, jakim było przędzenie.Jednak to, zainspirowało ją do stworzenia okrągłej mechanicznej piły, którą sama stworzyła. Początkowo nikt nie wierzył, że to będzie się sprawdzać. Jednak gdy w 1813 roku kobieta pokazała na własne oczy działanie jej wynalazku, mężczyznom szczęki opadły.

Marion Donovan - jednorazowe pieluchy

Marion Donovan

Tej pani rodzice maluchów mogą składać dziękczynne hołdy, bo to właśnie ona wpadła na pomysł jednorazowych pieluch. 

Grace Murray Hopper - język programowania Cobol

Grace Murray Hopper

Programiści dziś są jedną z najlepiej zarabiających grup zawodowych. W końcu, w dobie życia on-line jest to zawód niezwykle potrzebny. Jednak mało kto o tym wie, że to kobiety najpierw zajmowały się tym działem informatyki (oczywiście, wtedy była to słabo płatna praca). Grace Murray Hopper to jedna z pionierek programowania. W 1955 r. opracowała jeden z pierwszych na świecie narzędzi, które przetwarzało angielskie zwroty w język maszynowy rozumiany przez komputery. Był to początek to stworzenia języka programowania COBOL.

Mary Phelps Jacob - wygodny biustonosz

Mary Phelps Jacob

W 1913 r. Mary Phelps Jacob otrzymała patent na biustonosz, który jako pierwszy na świecie zyskał miano wygodnego.  Wcześniej kobiety nosiły wpijające się w ciało biustonosze, składające się z drucianej siatki oraz materiału. Jacob natomiast wymyśliła biustonosze łącząc dwie chusteczki za pomocą wstążki.

Josephine Cochrane - zmywarka

Josephine Cochrane

Josephine wraz ze swoim mechanikiem opracowali pierwszą zmywarkę, a wszystko przez to, że kobieta nie lubiła zmywać ręcznie. Początkowo maszyna była jednak napędzana ręcznie, a następnie w silnik parowy. Wynalazek co prawda doceniono dopiero w pierwszej dekadzie XX wieku, ale dziś nie wyobrażamy sobie kuchni bez tego sprzętu. Dzięki, Josephine!

Florence Parpart - lodówka

Florence Parpart

Elektryczna lodówka, którą dziś każdy z nas ma w domu, została opatentowana w 1914 roku przez panią Florence Parpart. I choć początkowo nie każdy mógł sobie pozwolić na to dobrodziejstwo, dziś nie wyobrażamy sobie bez niej życia. Co więcej, to właśnie ten wynalazek sprawił, że zdecydowanie rzadziej społeczeństwo choruje na raka żołądka, który jeszcze w XX wieku był najczęściej występującym nowotworem w Polsce.

Hedy Lamarr -  Wi-Fi

Heady Lamarr

Choć świat zna ją głównie jako aktorkę, to jednak jako wynalazczyni osiągnęła jeszcze więcej. W czasie II wojny światowej wraz z przyjacielem, Georgem Antheilem, postanowiła opracować system sterowania torpedą przy użyciu fal radiowych. Wtedy ten wynalazek był zbyt skomplikowany i wojsko go nie wykorzystało. Dano mu jednak szanse po raz pierwszy w czasie kryzysu kubańskiego, gdzie się sprawdził. Był do początek do stworzenia tego, co dziś doskonale znamy jako Wi-Fi.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Więcej ciekawych wpisów znajdziesz na kolezanka.com

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

  1. Klęska Sylwii Grzeszczak w „The Voice Poland”. Fani są zażenowani poziomem jej grupy

  2. Kobieta bez zębów publikuje w sieci swoje metamorfozy. Jej filmiki to hit sieci

  3. Ostatnia cyfra roku Twojego urodzenia zdradza prawdę o tym jaka jesteś. Sprawdź to

  4. Makijażystka odmłodziła 80-letnią klientkę o kilkadziesiąt lat. Jej zmiana robi wrażenie

  5. Na plecach kobiety pojawił się bąbel z dziurką. Co to było? Diagnoza powaliła ją na kolana