Odpowiedź na to pytanie ma neuroestetyka. Jest to nauka o neurologicznych zasadach tworzenia i analizowania dzieł sztuki. W prostych słowach jest to dyscyplina, która bada powody, dla których nasz mózg postrzega niektóre dzieła sztuki w ten czy inny sposób. Jest to stosunkowo nowy obszar w estetyce empirycznej, która wykorzystuje naukowe podejście do badania percepcji estetycznej i oceny obiektów sztuki przez człowieka. Neuroestetyka powstała na podstawie neuronauki i ma na celu zrozumienie doznań estetycznych za pomocą układu nerwowego.

Powszechnie wiadomo, ze to nasz mózg kontroluje wszystkie procesy myślowe i to od niego zależy sposób postrzegania konkretnych obrazów. Ostatnie badania w dziedzinie neuroestetyki wykazały, ze oglądanie dzieł sztuki przyspiesza aktywność naszego mózgu.

Korzystając z metody rezonansu magnetycznego, naukowcy odkryli, że kiedy coś nam się podoba, sieci neuronowe w naszym mózgu się aktywują. W tym samym czasie aktywuje się ośrodek przyjemności, co powoduje uczucie satysfakcji i szczęścia.

Popularne wiadomości teraz

Odważna kobieta! 41-letnia rodząca kobieta sama pojechała rowerze do porowódki. Niewielu by się na to zgodziło

Pieniądze spadną z nieba: 4 znaki zodiaku będą mieć wielkie szczęście w finansach w nowym 2022 roku

Test obrazkowy. To, jakie zwierzę widzisz na tym obrazku, zdradza jaką osobą jesteś

Nietypowa uwaga w dzienniczku ucznia i niespodziewana odpowiedź mamy. Takiej reakcji na słowa katechety nikt się nie spodziewał

Percepcja estetyczna jest bardzo dynamiczna. Dlatego po dłuższej kontemplacji zaczyna się zmieniać. Oglądając obraz znanego artysty, początkowo postrzegasz wszystko narysowane jako całość, i dopiero potem skupiasz się na szczegółach.

Jeśli Tobie podoba się jakiś obraz, mózg zaczyna przetwarzać bodźce estetyczne, uruchamiając sieci pasywnej pracy mózgu. Jeśli obraz jest Ci obojętny, te sieci milczą. „Taki stan mózgu występuje stosunkowo rzadko i prawdopodobnie jest oznaką dynamicznego doświadczenia estetycznego”, mówi Amy Belfi, badaczka z Missouri University of Science and Technology.

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

  1. Klęska Sylwii Grzeszczak w „The Voice Poland”. Fani są zażenowani poziomem jej grupy

  2. Kobieta bez zębów publikuje w sieci swoje metamorfozy. Jej filmiki to hit sieci

  3. Ostatnia cyfra roku Twojego urodzenia zdradza prawdę o tym jaka jesteś. Sprawdź to

  4. Makijażystka odmłodziła 80-letnią klientkę o kilkadziesiąt lat. Jej zmiana robi wrażenie

  5. Na plecach kobiety pojawił się bąbel z dziurką. Co to było? Diagnoza powaliła ją na kolana