Chcesz zostać właścicielem kolejnego szczeniaka? Lepiej dobrze zastanów się nad tym...

Naukowcy z Akademii Naturopatii Zwierząt w Dürten w Szwajcarii wyposażyli psie budy w kamery monitorujące zachowanie zwierząt pozostawionych same sobie. Stwierdzono, że szczekanie, wskaźnik lęku separacyjnego, jest częstsze w rodzinach z wieloma psami niż w rodzinach z tylko jednym zwierzęciem. Aktywność fizyczna (kolejny wskaźnik lęku separacyjnego) również była większa w rodzinach z wieloma psami, zwłaszcza we wczesnych godzinach nieobecności właściciela.

„Wiele psów zostaje w domu samotnie przez kilka godzin dziennie” – mówią autorzy badania. „Wiadomo, że jest to przyczyną ogromnej liczby problemów. Właściciele często zwracają się do weterynarzy o nadmierne szczekanie, wycie, destrukcyjne zachowanie i siekanie w domu. Jednak takie zachowanie często wskazuje na niepokój, którego doświadcza zwierzę z powodu separacji”.

Po badaniu, w którym wzięło udział około 80 psów, naukowcy doszli do wniosku, że psy nie zawsze pomagają sobie nawzajem w radzeniu sobie z separacją od człowieka. „To powszechne błędne przekonanie, że pies poczuje się lepiej i będzie mniej się stresować, jeśli w domu będzie także inny pies” – mówią autorzy badania. Zauważają, że często prowadzi to do jeszcze większych problemów, ponieważ razem zwierzęta stają się podekscytowane jeszcze szybciej.

Popularne wiadomości teraz

Tej kotki nie chcieli zabrać ze schroniska ze względu na jej wygląd, natomiast jeden wpis o niej zmienił wszystko o 180 stopni

Aleksandra Justa uległa wypadkowi. Dzielnie radzi sobie ze wszystkimi obowiązkami

Spojrzenie w przeszłość: kim byłeś w poprzednim życiu według twojego znaku zodiaku

Dziewczyna na TikToku opowiedziała, jak naprawdę wygląda wizyta w „Pytaniu na śniadanie”

Naukowcy zbadali również wpływ płci na występowanie lęku. Okazało się, że samce częściej przejawiają lęk podczas separacji i częściej szczekają. Kolejną różnicą związaną z płcią było to, że samce częściej pozostawali przy drzwiach wejściowych w oczekiwaniu na powrót właściciela.

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

  1. Klęska Sylwii Grzeszczak w „The Voice Poland”. Fani są zażenowani poziomem jej grupy

  2. Kobieta bez zębów publikuje w sieci swoje metamorfozy. Jej filmiki to hit sieci

  3. Ostatnia cyfra roku Twojego urodzenia zdradza prawdę o tym jaka jesteś. Sprawdź to

  4. Makijażystka odmłodziła 80-letnią klientkę o kilkadziesiąt lat. Jej zmiana robi wrażenie

  5. Na plecach kobiety pojawił się bąbel z dziurką. Co to było? Diagnoza powaliła ją na kolana