Na podstawie jego unikalnej krwi stworzono szczepionkę immunoglobulinową Rho (D).

Ludzie, którzy odtworzyli zdjęcia swoich dzieci w wieku dorosłym: niesamowite zmiany

James Harrison urodził się 27 grudnia 1936 roku w wieku 14 lat przeszedł poważną operację klatki piersiowej i pilnie potrzebował około 13 litrów oddanej krwi.

Po operacji przebywał w szpitalu przez trzy miesiące. Zdając sobie sprawę, że oddana krew uratowała mu życie, obiecał sobie, że zostanie dawcą krwi, gdy tylko skończy 18 lat jako dawca.

Harrison zaczął oddawać krew w 1954 roku. Wkrótce okazało się, że jego krew zawiera niezwykle silne i oporne przeciwciała na antygen Rh D. Krew Jamesa jest na swój sposób wyjątkowa, ponieważ jej osocze zawiera specjalne przeciwciała, dzięki którym można zapobiec konfliktowi Rh ciężarnej matki z jej płodem. Bez tych przeciwciał konflikt Rh prowadzi do minimum anemii i żółtaczki dziecka, maksymalnie do urodzenia martwego dziecka.

Popularne wiadomości teraz

Wszędzie panuje zieleń: Agnieszka Kaczorowska pokazała pokój córki Gabrysi

Agnieszka Włodarczyk pokazała swoje apartamenty w Hiszpanii: aktorka chwali się wrażeniami z podróży

Iza Małysz udostępniła zdjęcie z mamą. Fani nie mogą się nadziwić, jak młodo wygląda kobieta

Zupełnie inna osoba. Gwiazdy, którym pomogła operacja plastyczna

Kiedy wyjaśniono Jamesowi, co dokładnie znajduje się w jego krwi, zadał tylko jedno pytanie. Zapytał, jak często może oddać krew? Krew Harrisona była tak wyjątkowa, że ​​jego życie zostało ubezpieczone na milion dolarów.

Jak zmieniła się najpiękniejsza dziewczyna na świecie: zdjęcie 14 lat później

Na podstawie jego osocza stworzono surowicę, która po podaniu kobiecie Rh-ujemnej, która jest w ciąży z dzieckiem Rh-dodatnim, zapobiega rozwojowi przeciwciał we krwi płodu, a tym samym żółtaczce hemolitycznej noworodków . Harrison oddawał swoje osocze średnio co trzy tygodnie przez 57 lat. Do 2015 roku wszystkie leki na rezus w Australii były wytwarzane z osocza Harrisona. W maju 2018 Harrison po raz ostatni oddał krew.

Przed jego donacją częstą przyczyną śmierci niemowląt był konflikt między czynnikami Rh matki i dziecka. Konflikt powstaje, gdy kobieta ma ujemny rezus, a płód dodatni, odziedziczony po ojcu. Przeciwciała matki zaczynają „niszczyć” komórki krwi dziecka. We krwi Jamesa Harrisona znaleziono rzadkie przeciwciało, na podstawie którego lekarze byli w stanie stworzyć surowicę zapobiegającą rozwojowi przeciwciał we krwi płodu (Anti-D), czyli zapobiegającą konfliktom czynnika Rh . Lekarze nie potrafią wyjaśnić, w jaki sposób ten rzadki rodzaj przeciwciał znalazł się we krwi Harrisona. Jedna z wersji głosi, że transfuzja krwi podana Jamesowi w wieku 14 lat jest związana z powstawaniem tego pierwiastka.

Mówiąc dokładniej, James Harrison był w stanie uratować 2,4 miliona dzieci, w tym własną wnuczkę, i stał się sławny jako „człowiek ze złotą ręką”. Łącznie James dokonał 1173 oddanych krwi – 1163 po prawej stronie i 10 po lewej. W maju 2011 roku Harrison po raz tysięczny oddał krew, trafiając tym samym do Księgi Rekordów Guinnessa. W 1999 roku James otrzymał Honorowy Order Australii.

Trudno to sobie wyobrazić, ale dzięki temu mężczyźnie miliony kobiet i ich dzieci żyją i mają się dobrze...

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na kolezanka.com

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

  1. Klęska Sylwii Grzeszczak w „The Voice Poland”. Fani są zażenowani poziomem jej grupy

  2. Kobieta bez zębów publikuje w sieci swoje metamorfozy. Jej filmiki to hit sieci

  3. Ostatnia cyfra roku Twojego urodzenia zdradza prawdę o tym jaka jesteś. Sprawdź to

  4. Makijażystka odmłodziła 80-letnią klientkę o kilkadziesiąt lat. Jej zmiana robi wrażenie

  5. Na plecach kobiety pojawił się bąbel z dziurką. Co to było? Diagnoza powaliła ją na kolana