Koty, psy, chomiki, papugi i inne zwierzaki przynoszą wiele radości swoim właścicielom. Małe dzieci szczególnie lubią zwierzęta. Dlatego od piątego roku życia zaczynają prosić rodziców, aby kupili im psa lub inne zwierzę domowe. Ale czy rzeczywiście współistnienie zwierzaka i małego dziecka pod jednym dachem jest dobrym pomysłem? Opowiedział o tym pediatra.

Według specjalisty istnieją dwa zagrożenia związane z posiadaniem czworonożnego przyjaciela w pierwszym roku życia dziecka. Pierwsze to występowanie alergii, infekcji i ugryzień. Po drugie, opieka nad jakimkolwiek zwierzęciem, nawet rybką w akwarium, wymaga czasu, którego młodym rodzicom zawsze brakuje. Dlatego lekarz zaleca mieć zwierząt domowych, jeśli w domu jest noworodek.

Szczególnie niebezpieczne dla dzieci w pierwszym roku życia są gady (węże, legwany, żółwie, jaszczurki), gryzonie (myszy, szczury, chomiki, jeże, szynszyle) oraz drób (kurczaki, kaczki, gęsi). Zwierzęta te są nosicielami Salmonelli, bakterii wywołujących salmonellozę, ciężką infekcję jelitową.

Lecz jeśli w rodzinie już jest czworonożny przyjaciel, to nie jest powód, aby się go pozbyć. W tej sytuacji również można znaleźć plusy. Na przykład pies zmotywuje Was do częstszego wychodzenia z dzieckiem na zewnątrz, a akwarium pomoże nawilżyć powietrze w pokoju. Ale zdecydowanie warto zadbać o bezpieczeństwo kontaktów dziecka ze zwierzętami: zaszczepić zwierzęta, sprawdzić niezawodność urządzeń, które nie pozwolą zwierzęciu dostać się do dziecka (klatki, drzwiczki itd.).

Popularne wiadomości teraz

Odważna kobieta! 41-letnia rodząca kobieta sama pojechała rowerze do porowódki. Niewielu by się na to zgodziło

Katarzyna Dowbor pokazała w sieci zdjęcie z mamą. Seniorka jest w świetnej kondycji

Pieniądze spadną z nieba: 4 znaki zodiaku będą mieć wielkie szczęście w finansach w nowym 2022 roku

Magda Mołek opowiedziała o swojej traumie ze spowiedzi. Do dzisiaj trudno jej się o tym mówi

Lekarz stwierdził, że ważne jest, aby nawet bardzo miłe koty czy psy nie lizały dzieci. Dodatkowo po każdym kontakcie ze zwierzakiem należy pamiętać o dokładnym umyciu rąk.

Lekarz zalecił, aby nie zostawiać dziecka samego z pupilem i od najmłodszych lat uczyć dzieci właściwego traktowania zwierząt. „Najważniejsze to nauczyć zwierzaków, że nie można obrażać dzieciaka, zabierać mu zabawek i jedzenia, zakłócać snu i dotykać” – podsumował lekarz.

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

  1. Klęska Sylwii Grzeszczak w „The Voice Poland”. Fani są zażenowani poziomem jej grupy

  2. Kobieta bez zębów publikuje w sieci swoje metamorfozy. Jej filmiki to hit sieci

  3. Ostatnia cyfra roku Twojego urodzenia zdradza prawdę o tym jaka jesteś. Sprawdź to

  4. Makijażystka odmłodziła 80-letnią klientkę o kilkadziesiąt lat. Jej zmiana robi wrażenie

  5. Na plecach kobiety pojawił się bąbel z dziurką. Co to było? Diagnoza powaliła ją na kolana