Marlena Maląg, czyli ministra pracy i polityki społecznej na antenie radiowej Jedynki zapowiedziała zmiany dla najstarszych obywateli naszego kraju. W przyszłym roku ma nastapić podwyżka minimalnej kwoty emerytury. Nie będzie ona jednak powiązana z roczną waloryzacją świadczeń (czyli dostosywaniem kwoty emerytury do obecnych cen), która – w związku z inflacją – może w 2022 roku osiągnąć rekordowy poziom.

W 2022 roku emerytów czeka rekordowa w ostatnich latach waloryzacja. Zgodnie z ustawą budżetową na 2022 rok rząd ostrożnie szacuje wskaźnik waloryzacji na poziomie 104,89 proc., ale już dzisiaj można powiedzieć, że będzie on wyższy i przekroczy 105 proc., zbliżając się do 105,5 proc., a może i jeszcze więcej. Wszystko będzie zależało od inflacji w ostatnim kwartale 2021 roku -przewiduje Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego.

Obecnie najniższa emerytura wynosi 1250,88 złotych. Rząd planuje jednak podwyżkę tej kwoty od stycznia następnego roku. Szefowa resortu polityki społecznej wskazała konkretne liczby.

W przyszłym roku wzrost minimalnej emerytury wyniesie co najmniej 5 procent, więc jeżeli dzisiaj tę minimalną emeryturę mamy na poziomie 1250,88 złotych, to w przyszłym roku będzie to na pewno ponad 1300 złotych – mówiła w radiowej Jedynce polityczka.

Marlena Maląg podkreśliła również, że w listopadzie emerytom wypłacona zostanie tak zwana „czternastka”, czyli dodatkowa emerytura lub renta.

Popularne wiadomości teraz

Kiedy jest naprawdę mało miejsca: Top 5 zabawnych zdjęć dziwnego układu pralek w łazience

One znacznie skracają lata: modne fryzury dla pań po 60-tce

Test obrazkowy. To, jakie zwierzę widzisz na tym obrazku, zdradza jaką osobą jesteś

Nietypowa uwaga w dzienniczku ucznia i niespodziewana odpowiedź mamy. Takiej reakcji na słowa katechety nikt się nie spodziewał

Nie zapominajmy też o tym, że w 2022 roku emerytów mogę czekać też zmiany, które będą efektem planowanego wejścia ustawy podatkowej z Polskiego Ładu, w tym zwiększenie kwoty wolnej od podatku oraz brak odliczenia składki zdrowotnej. Co dla tych - dostających najmniej - będzie dobrą infomracją, natomiast ci, których emerytura będzie wynosiła ponad 4500 zł brutto ich świadczenie zmniejszy się w związku z tym, że zapłacą 9-proc.  składkę zdrowotną bez możliwości jej odliczenia od podatku.

Podsumowując, minimalna kwota emerytury będzie prawdopodobnie wynisiła ok. 1350 zł.

Jednak czy te kwoty zrekompensują podwyżki cen dosłownie wszystkiego w naszym kraju? 

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Więcej ciekawych wpisów znajdziesz na kolezanka.com

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

  1. Klęska Sylwii Grzeszczak w „The Voice Poland”. Fani są zażenowani poziomem jej grupy

  2. Kobieta bez zębów publikuje w sieci swoje metamorfozy. Jej filmiki to hit sieci

  3. Ostatnia cyfra roku Twojego urodzenia zdradza prawdę o tym jaka jesteś. Sprawdź to

  4. Makijażystka odmłodziła 80-letnią klientkę o kilkadziesiąt lat. Jej zmiana robi wrażenie

  5. Na plecach kobiety pojawił się bąbel z dziurką. Co to było? Diagnoza powaliła ją na kolana