Całkowite zaćmienie Słońca nastąpi 4 grudnia 2021 r., ale nie wszyscy ludzie będą mogli go obserwować. Najwięcej szczęścia będą mieli pingwiny.

Zaćmienie Słońca ma miejsce podczas nowiu, kiedy Księżyc zakrywa go i widoczne są tylko niewielkie odbicia korony wokół krawędzi. Główna faza zaćmienia będzie widoczna w niewielkiej części planety na półkuli południowej, a najlepszy widok na zaćmienie będą mogli podziwiać mieszkańcy Antarktydy. Oto co musisz wiedzieć o tym zaćmieniu.

Skąd można będzie obserwować zaćmienie?

Zaćmienie będzie szczególnie dobrze widoczne w kilku miejscach na świecie. Rozpocznie się na Oceanie Południowym, prawie 500 km na południowy wschód od Falklandów, potem będzie widoczne 360 km od Wyspy Georgii Południowej i Orkadów Południowych, potem będzie można go obserwować na Antarktydzie, a skończy się na Obszarze Morza Amundsena. Częściowe zaćmienie Słońca można będzie również zobaczyć na niektórych wyspach w południowym Oceanie Atlantyckim, w południowej Afryce i Australii.

Kto zobaczy całkowite zaćmienie Słońca na Antarktydzie?

Zaćmienie zobaczy około 2,5 tysiąca osób, które w tym czasie będą na kilku statkach wycieczkowych w pobliżu Antarktydy. Za to zapłacili po 9 tysięcy dolarów każdy. Nieco mniej, czyli 5 tysięcy dolarów, to bilet na specjalne samoloty wycieczkowe, które wystartują z Chile i Australii.

Kolejna niewielka grupa ludzi zobaczy zaćmienie słońca z prywatnego Union Glacier Camp, który znajduje się na Union Glacier na Antarktydzie. Koszt pobytu w tym miejscu to 50 tysięcy dolarów.

Popularne wiadomości teraz

53-letni Will Smith tańczył ze swoją 85-letnią matką. Wideo

Dagmara Bryzek komentuje zaręczyny byłego chłopaka. Czy czuje ukłucie zazdrości?

Natalia Siwiec błaga ukochanego o wybaczenie. Szczere wyznanie w dwóch językach zaskoczyło fanów

Na bycie matką nigdy nie jest za późno: jak wygląda teraz życie kobiety, która po raz pierwszy urodziła w wieku 66 lat?

Pingwiny mają więcej szczęścia

Zaćmienie, które potrwa 1 minutę 54 sekundy, nastąpi o 07:33 UTC u wybrzeży Antarktydy. Najprawdopodobniej jedynymi szczęściarzami, którzy zobaczą to zaćmienie w całości, będzie 60 000 pingwinów cesarskich.

Jak często na Antarktydzie występuje zaćmienie Słońca?

Zaćmienie występuje co 18 lat, 11 dni i 8 godzin – to 223 obroty Księżyca wokół Ziemi. Tyle czasu zajmuje Słońcu i Księżycowi ustawienie się niemal w linii prostej naprzeciwko siebie. Ostatnie zaćmienie Słońca miało miejsce 23 listopada 2003 roku. Było to pierwsze zaćmienie Słońca zaobserwowane przez ludzi na Antarktydzie. Udało się to mniej niż tysiącowi osób. Następne zaćmienie będzie miało miejsce 15 grudnia 2039 roku.

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

  1. Klęska Sylwii Grzeszczak w „The Voice Poland”. Fani są zażenowani poziomem jej grupy

  2. Kobieta bez zębów publikuje w sieci swoje metamorfozy. Jej filmiki to hit sieci

  3. Ostatnia cyfra roku Twojego urodzenia zdradza prawdę o tym jaka jesteś. Sprawdź to

  4. Makijażystka odmłodziła 80-letnią klientkę o kilkadziesiąt lat. Jej zmiana robi wrażenie

  5. Na plecach kobiety pojawił się bąbel z dziurką. Co to było? Diagnoza powaliła ją na kolana