Ludzie od zalania wieków interesowali się tym, co przyniesie im los. Nie brakowało też wieszczów, wróżek, ale też duchownych, którzy rozprawiali o tym, co czeka nasz świat. Robili to na podstawie swoich wizji.

Teraz również nas to ciekawi. Nie bez powodu czytamy przecież horoskopy i z wypiekami na twarzy słuchamy przepowiedni jasnowidzów. 

Okazuje się jednak, że ze zwykłej analizy naukowej, ale też dzięki intuicji - możemy wiele przewidzieć na temat tego, jak może wyglądać przyszłość. Doskonale pokazuje to kartka z "Ilustrowanego Kuryera Codziennego", która pochodzi z 1922 roku. To właśnie tam widnieje artykuł stworzony na podstawie słów amerykańskich ekspertów, którzy opisali, jak według nich będzie wyglądać świat za sto lat. I wiecie co? W większości mieli rację!

kartka z „Ilustrowanego Kuryera Codziennego

Michał Wiśniewski szuka pracownika. Niebywałe, jakie stawia warunki

Popularne wiadomości teraz

Dagmara Bryzek komentuje zaręczyny byłego chłopaka. Czy czuje ukłucie zazdrości?

Na bycie matką nigdy nie jest za późno: jak wygląda teraz życie kobiety, która po raz pierwszy urodziła w wieku 66 lat?

Natalia Kukulska zrezygnowała z chodzenia do kościoła. Artystka podała powody

4 fryzury dla cienkich włosów, które dodają dodatkowej objętości

„Za sto lat książki i gazety nie będą się już drukować. Ukazywać się one będą na ekranie kinematograficznym. Edukacja odbywać się będzie przy pomocy ekranu. Istnieć będą wówczas szkoły-kina i kina-biblioteki” – wieszczy pan Griffith, „król kinematografu”. Cóż, dziś faktycznie większość informacji czerpiemy z ekranów naszych komórek czy laptopów, a i uczniowie w dużej mierze uczą się on-line.

Iinżynier Walter N. Polakow przewidywał z kolei, że „Nie będzie ani nafty, ani węgla. Wynaleziony będzie sposób zużytkowania energii radioaktywnej promieni słonecznych. [...] Dzięki postępom, dokonanym przez techników, dzień pracy, który przed stu laty wynosił szesnaście godzin na dobę, a który dzisiaj wynosi osiem godzin, będzie za sto lat wynosił tylko dwie godziny”. I choć niestety czas naszej pracy się jakoś wielce nie zmienił, to produkcja energii z promieni słonecznych jest już bardzo na czasie. Mowa oczywiście o fotowoltaice.

 

Margaret Sanger, amerykańska feministka i aktywistka wierzyła natomiast, że kobiety za sto lat będą już świadomie planować rodzinę: „Kontrola generacyi ludzkiej będzie stanowiła część edukacyi kobiet. Wynikiem tego będzie większy rozwój intelektualny kobiety i większe szczęście małżeńskie, gdyż „miesiąc miodowy” trwać będzie kilka lat i przed urodzeniem pierwszego dziecka, małżonkowie będą mieli czas na poznanie się i zorganizowanie”. I choć na tym polu nie wszyscy jeszcze poszli z duchem czasu, to nie da się ukryć, że w przeciągu stu lat zrobiliśmy w tym obszarze niesamowity postęp.

Gwiazdor "M jak miłość" w tajemniczych objęciach mężczyzny. Prawda wyszła na jaw?

Mary Garrett Hay, prezydentka klubu wyborczego kobiet w Nowym Jorku miała bardzo optymistyczną wizję na temat pozycji kobiet we współczesnym świecie: „Kobieta będzie pod każdym względem równa mężczyźnie. Wypełniać ona będzie zadania, do których jest najbardziej ukwalifikowana, gdyż starania, jakiemi teraz otacza rodzinę, będą ogromnie uproszczone przez wynalazki i współdziałanie męża”. I choć jak wiemy, wciąż nie jest idealnie jeśli chodzi o sytuację kobiet, zwłaszcza jeśli chodzi o zarobki, to nie da się ukryć, że w porównaniu z kobietami żyjącymi w czasach Garret Hay - nasza sytuacja jest już o niebo lepsza, co warto przyznać - zawdzięczamy głównie kobietom takim jak ona.

Nieprawdopodobne, że w wielu kwestiach analizy na temat tego, jak będzie wyglądać świat za 100 lat tak bardzo się sprawdziły!

Dziękujemy Ci za przeczytanie artykułu do końca. Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na kolezanka.net

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

  1. Klęska Sylwii Grzeszczak w „The Voice Poland”. Fani są zażenowani poziomem jej grupy

  2. Kobieta bez zębów publikuje w sieci swoje metamorfozy. Jej filmiki to hit sieci

  3. Ostatnia cyfra roku Twojego urodzenia zdradza prawdę o tym jaka jesteś. Sprawdź to

  4. Makijażystka odmłodziła 80-letnią klientkę o kilkadziesiąt lat. Jej zmiana robi wrażenie

  5. Na plecach kobiety pojawił się bąbel z dziurką. Co to było? Diagnoza powaliła ją na kolana