Informacje mają charakter wyłącznie informacyjny, konieczna jest konsultacja ze specjalistą/lekarzem

Brak witaminy D może powodować różne negatywne skutki dla zdrowia, w tym osteomalację i osteoporozę. Dzieje się tak dlatego, że witamina D determinuje wchłanianie wapnia, niezbędnego do utrzymania zdrowych i mocnych kości, twierdzą naukowcy z Harvard Medical School. Najczęściej niedobór witaminy D obserwuje się u osób, które mają słaby dostęp do słońca, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

Dietetyk wyjaśnił, jakie objawy wskazywać na niedobór witaminy D. „Wczesne objawy niedoboru witaminy D obejmują zmęczenie, ból kości, słabość i skurcze mięśni oraz wahania nastroju, w tym depresję”.

Inne objawy niedoboru witaminy D to:

W wywiadzie dla Express.co.uk specjalista dodał, że witamina D pomaga zmniejszyć stan zapalny w organizmie, kontroluje rozwój komórek i jest bardzo ważna dla utrzymania prawidłowego działania układu odpornościowego oraz układu nerwowo-mięśniową. Wiele tkanek w naszym organizmie ma receptory witaminy D, co wskazuje na jej rolę dla naszego zdrowia.

Najbardziej narażone na niedobór witaminy D są osoby z ciemną skórą, chorobami nerek i otyłością, osoby starsze oraz osoby, które spędzają dużo czasu w pomieszczeniach. Specjalista dodał, że dla maksymalnego wchłaniania witaminy należy ją przyjmować z posiłkiem zawierającym tłuste potrawy lub napoje mleczne.

 

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

  1. Klęska Sylwii Grzeszczak w „The Voice Poland”. Fani są zażenowani poziomem jej grupy

  2. Kobieta bez zębów publikuje w sieci swoje metamorfozy. Jej filmiki to hit sieci

  3. Ostatnia cyfra roku Twojego urodzenia zdradza prawdę o tym jaka jesteś. Sprawdź to

  4. Makijażystka odmłodziła 80-letnią klientkę o kilkadziesiąt lat. Jej zmiana robi wrażenie

  5. Na plecach kobiety pojawił się bąbel z dziurką. Co to było? Diagnoza powaliła ją na kolana