Często kobiety martwią się o swoją wydzielinę z pochwy. Przez notoryczne reklamamy przeróżnych płynów do higieny intymnej i wkładek, które teoretycznie gwarantują nam pachnące kwiatkami okolice intymne przez cały dzień wydaje nam się, że każda wydzielina, którą wyprodukuje nasza pochwa jest zła i trzeba ją leczyć. Jednak tak nie jest, bowiem nasza pochwa naturalnie wydziela śluz.

Jeśli więc Twoja wydzielina jest przezroczysta, biaława, rozciągliwa, lepka i ma delikatny, ale nie drażniący zapach to oznacza, że wszystko jest w porządku. Jest to wtedy naturalna reakcja naszego organizmu i efekt "samoczyszczenia" się pochwy.

Historia kobiety z małopolski, która od dwóch lat nie je. Posiłki może tylko wąchać i je podziwiać

Kiedy powinniśmy się zacząć martwić?

Biała bardzo gęsta wydzielina

Jeśli Twoja wydzielina jest biała, serowata, o nieprzyjemnym zapachu, a oprócz tego występuje swędzenie i pieczenie to prawdopodobnie oznacza infekcję grzybiczą drożdzami Candida albicans. Są to grzyby, które naturalnie występują w naszej pochwie, ale w przypadku infekcji - jest ich za dużo. 

Popularne wiadomości teraz

Ewa Farna z ciążowym brzuszkiem wbiła się w krótką i obcisłą mini. Co za widok

16-latkowie z Polski dokonali wielkiego odkrycia. Dzięki nim zwalczymy światowy problem

Depilowała się od 10 roku życia, aż w końcu wyrzuciła maszynkę do golenia. Jak wygląda dziś?

Właścicielka restauracji wyznała prawdę o „Kuchennych rewolucjach”. Czy program jest wyreżyserowany?

Wydzielina od białej, po szarej aż do zielonkawej

Na infekcję bakteryjną może wskazywać najczęściej wydzielina o szarawym kolorze, jednak jej barwa nie jest najistotniejsza, bowiem o takiej infekcji najwięcej mówi nam jej rybi zapach. Tę infekcję wywołują głównie bakterie z rodzaju Gardnerella vaginalis.

Wydzielina brązowa

Jeśli Twoja wydzielina ma brunatny odcień nie wskazuje ona na infekcję, a najprawdopodobniej na plamienia, które mogą występować u kobiet, które mają nieregularny cykl miesiączkowy. Jeśli sytuacja jest sporadyczna - nie wskazuje niczego groźnego, ale jeśli wystepuje bardzo często, powinniśmy to skonsultować z lekarzem.

Niezwykła historia Jimie Hilton, która żyła z częścią czaszki wszczepioną w jej brzuch

Jak chronić się przed infekcjami?

Jeśli myślisz, że infekcje pochwy dotyczą tylko Ciebie - jesteś w błędzie, bowiem ta niekomfortowa przypadłość dotyka wiele z nas i jest to najczęstszy problem z jakim panie udają się do ginekologa. Jednak okazuje się, że zwalczenie infekcji jest prostsze niż myślisz. Tak więc co robić, by zadbać o nasze miejsca intymne?

 • Mało kto o tym mówi, ale ważne jest to, żeby myć swoje okolice intymne tylko z zewnątrz. Nie myjemy pochwy w środku, bowiem wypłukujemy wtedy nasz dobre bakterie, które w prostym języku - mają pokonywać złe bakterie. 
 • Podcieraj się zawsze od przodu ku tyłowi. Kierując się od odbytu w stronę wzgórka łonowego narażamy się na to, że do naszej pochwy trafią bakterie z odbytu, które w pochwie są niemile widziane.
 • Noś bawełniane majtki jak najszęściej, a w nocy śpij bez bielizny, by dać "oddech" naszym miejscom intymnym. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż noszenie wkładek, które w żaden sposób nam nie pomogą w infekcji. Poza tym... jeśli zaczniesz spać bez bielizny, Twój partner na pewno będzie wręcz wniebowzięty ;)
 • Noś częsciej sukienki i spódnice. Obcisłe jeansy czy leginsy sprzyjają powstaniu infekcji.
 • Dbaj o to, by ograniczyć słodycze, bowiem cukier świetnie odżywia drożdże w pochwie, więc im więcej cukru, tym więcej grzybów, a to zwiększa ryzyko infekcji.
 • Pamiętaj, że gdy sama stosujesz leki, by pozbyć się infekcji, leczenie musi także przeprowadzić Twój partner, inaczej będziecie się tak zarażać bez końca.

Jeśli masz przypuszczenie, że coś Ci dolega - nie zwlekaj i nie lecz się sama. Zamiast tego udaj się na konsultację do ginekologa.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Więcej ciekawych wpisów znajdziesz na kolezanka.com

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

 1. Klęska Sylwii Grzeszczak w „The Voice Poland”. Fani są zażenowani poziomem jej grupy

 2. Kobieta bez zębów publikuje w sieci swoje metamorfozy. Jej filmiki to hit sieci

 3. Ostatnia cyfra roku Twojego urodzenia zdradza prawdę o tym jaka jesteś. Sprawdź to

 4. Makijażystka odmłodziła 80-letnią klientkę o kilkadziesiąt lat. Jej zmiana robi wrażenie

 5. Na plecach kobiety pojawił się bąbel z dziurką. Co to było? Diagnoza powaliła ją na kolana