Chyba nikt nie zaprzeczy, że nie ma lepszego oraz bardziej bezpiecznego miejsca na świecie niż ramiona dziadków. Miłość dziadków można porównać do dawki witamin, które dodają nam energii i sil życiowych. Przecież nawet mimo siwych włosów wszystkie dziadkowie wciąż są dziećmi, jak i ich wnuki.

Mówi się, że tylko z urodzeniem pierwszych wnuków dziadkowie zaczynają rozumieć, czym jest prawdziwa miłość. W tej chwili między nimi pojawia się tak głęboka więź, która w końcu nadaje ich życiu prawdziwy sens. Ta nierozerwalna więź między pokoleniami nie ma sobie równych. Bycie dziadkami prawdopodobnie jest najprzyjemniejszą emocją, którą można sobie wyobrazić.

Gdy tylko w rodzinie pojawiają się wnuki, relacje między rodzicami a dziećmi nieco się zmieniają: na samym początku rodziców bardzo inspiruje bycie matką lub ojcem, ale z wiekiem, wraz z urodzeniem kolejnego pokolenia, każdy z nas staje się kimś więcej niż tylko rodzicem. To nowy etap w cyklu życia rodzinnego, który przynosi nowe doświadczenia, zaciera granicy między pokoleniami oraz wzmacnia więzi rodzinne.

Więź między dwoma odległymi pokoleniami czasami jest mocniejsza niż analogiczna więź między rodzicem a dzieckiem. Nowa rola wydaje się dziadkom o wiele łatwiejsza, ponieważ oni mają za sobą dużo doświadczenia, a ich kontakt z wnukami przechodzi na zupełnie nowy poziom.

Rola dziadków
Rola dziadków

Popularne wiadomości teraz

Paulina Smaszcz na uroczych zdjęciach na podłodze. „Takie weekendy w pracy to ja uwielbiam” Kto z nią zapozował

Justyna Żyła, zakochana bardziej niż kiedykolwiek, otrzymała miły prezent od swojego ukochanego. "I jak go tu nie kochać"

Poruszające słowa w studiu TVN o Marcie Kubackiej. "Płyną do nas dobre wiadomości z rodziny Dawida Kubackiego"

Gwiazdy cieszą się z wiadomości o żonie Dawida Kubackiego. "Dzięki Bogu. Masz obok siebie niesamowicie silną żonę"

Wnuki i tworzenie nowych więzi

Każdy dziadek, babcia, rodzic i wnuk tworzy własną historię, każda z których ma wspólny wątek z innymi pokoleniami. Każdy członek rodziny ma swoje miejsce w tym rodzinnym świecie. Wszyscy doskonale wiemy, że dziadkowie odgrywają bardzo ważną rolę w wychowywaniu wnuków. Lecz niektórzy nadal się zastanawiają nad tym, czy dziadkowie w ogóle powinni być zaangażowani w ten proces?

Każdy z nas ma pewną odpowiedzialność wobec społeczeństwa za kształtowanie przyszłych pokoleń. Najpierw wychowujemy własne dzieci, a potem wpływamy na wychowanie naszych wnuków. To wszystko odgrywa tak samo ważną rolę jak edukacja w szkole czy przestrzeń informacyjna. Lecz dziadkowie odegrali już swoją główną rolę – wychowali własne dzieci. Wraz z urodzeniem wnuków ta odpowiedzialność nie spoczywa już na ich barkach. Ich zadaniem raczej jest zachowanie równowagi emocjonalnej w rodzinie i troska o nowe pokolenie.

W naszym życiu nie ma lepszego miejsca niż ramiona dziadków. Miłość dziadków można porównać do dawki witamin, które dodają nam energii i sil życiowych. Przecież mimo siwych włosów oni też są dziećmi, jak i ich wnuki.

Rola dziadków
Rola dziadków

Rola dziadków we współczesnym społeczeństwie

W dzisiejszych czasach dziadkowie odgrywają bardzo ważna role w społeczeństwie. Średnia długość życia wzrosła, wiec obecnie w większości rodzin ojcowie, matki i starsze pokolenie mieszkają i pracują pod wspólnym dachem. Coraz częściej akurat dziadkowie opiekują się dziećmi, a nie ich rodzice.

Badania naukowe udowadniają, że aktywny udział dziadków w życiu wnuków bardzo pozytywnie wpływa na ich rozwój oraz dobrobyt.

Ponadto, dziadkowie odgrywają jeszcze ważniejszą rolę w rodzinach niepełnych (lub po rozwodzie) oraz w rodzinach, w których rodzice są bezrobotni. Wsparcie emocjonalne oraz finansowe, które oni zapewniają swoim dzieciom, ma bardzo pozytywny wpływ także na ich wnuki.

Rola wnuków w życiu dziadków

Wnuki również odgrywają ważną rolę w życiu swoich dziadków, pomagając im osiągnąć nowy poziom ciągłości i poczucia wyższości. Starsze pokolenie zaczyna rozumieć, że ich życie nabiera nowego znaczenia.

Osiągnięcie określonego wieku w żadnym przypadku nie powinno być jedynie podsumowaniem osiągnięć finansowych za całe życie. O wiele ważniejsze są więzi, które tworzymy, umiejętność ich doceniania oraz nowe doświadczenia emocjonalne, które nie da się powtórzyć.

Wdzięczność jest głównym bogactwem

Umiejętność być wdzięcznym za wszystko, co człowiek ma, jest najważniejszym i najlepszym bogactwem, jakie dziadkowie mogą po sobie zostawić. Zabawne jest, ze rodzice często osadzają dziadków, ponieważ ci zasypują wnuków prezentami oraz próbują potajemnie dawać im pieniądze lub słodycze.

Lecz dziadkowie są mądrzy i wiedzą, że najlepszym dziedzictwem, jakie oni mogą przekazać nowemu pokoleniu, są przyjemne emocje, którym towarzyszy ciepło oraz wdzięczność.

Rola dziadków
Rola dziadków

Okazywanie wdzięczności to świetny sposób, aby nauczyć ludzi doceniać to, co oni mają. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci – dzięki temu oni będą doceniać pewne rzeczy i szanować świat.

Ponadto wdzięczność pozwala ludziom zwolnić tempo życia. Pozwala zrozumieć, że wszystko w życiu ma konsekwencje, wszędzie są pewne zasady, rytm i reguły. I że nie zawsze można natychmiast osiągnąć pożądany cel.

Innym ważnym aspektem wdzięczności jest umiejętność docenienia tego, co jest naprawdę ważne w życiu. Jeśli młode pokolenie zrozumie to teraz, to na pewno stanie się tak samo mądre i dojrzałe, jak ich dziadkowie.

Mój dziadek jest mądry jak stary wilk. Jego zmarszczki mogą opowiedzieć tysiące historii, ale jednocześnie on wciąż ma oczy dziecka. Dziecka, które nigdy się nie poddaje i które ma zaszczyt być moim najlepszym przyjacielem.