Z okazji rocznicy zdobycia szczytu Mount Everest, w projekcie Doodle, wyróżniono Polkę i w przeglądarce pojawiła się grafika z Wandą Rutkiewicz.

Tak o miłości do gór mówiła Rutkiewicz : "Pierwszy dzień w skałkach przyniósł mi doznania, które osłabiły wszystkie dotychczasowe fascynacje. Odnalazłam coś dla siebie i wiedziałam, że przy tym pozostanę."

Wanda Rutkiewicz była silną osobowością. Mężczyźnie byli nią zafascynowali, ale bali się jej silnego charakteru. Wykonywała niecodzienny dla kobiet zawód – była elektronikiem. Jednak najbardziej w życiu kochała góry. To właśnie 41 lat temu - dokładnie 16 października 1978 roku - Rutkiewicz wspięła się na najwyższy szczyt świata, czyli Mount Everest o wysokości 8848 m n.p.m. Alpinistka stała się tym samym pierwszą osobą z Polski, ale też pierwszą Europejką, która tego dokonała. O jej osiągnięciu mówiło się wszędzie.

Wiele mówi się o tym, że Wanda Rutkiewicz traktowała góry jako pewnego rodzaju ucieczkę od ziemskich problemów ale też jako terapię. Sama mówiła: "Ludzie to są skurwysyny, tak naprawdę to ja kocham tylko zwierzęta".

Polka oddała się całkowicie swojej pasji. Zmarła 13 maja 1992 roku na stokach Kanczendzongi w Himalajach.

Popularne wiadomości teraz

Wiktoria Gąsiewska pozuje w samej bieliźnie. Fani są zachwyceni!

Zespół chorobowy został nazwany imieniem chłopca, który urodził się z bardzo rzadką anomalią

Modlitwa za twojego dziecka

Wielodzietne matki - jakie są naprawdę?

mural we Wrocławiu poświęcony Wandzie Rutkiewicz