Ten popularny napój od lat ma tyle przeciwników jak i zwolenników i choć naukowcy bija na alarm to fanów coli nie brakuje. Na szczęście oprócz doznań smakowych napój ten ma dużo więcej do zaoferowania. Można znaleźć przynajmniej 5 innych zastosowań niż słodkie orzeźwienie.

23 stycznia jest Dzień bez opakowań foliowych

Odrdzewianie

Kwas fosforowy, cukier i dwutlenek węgla zawarte w napoju skutczenie zlikwidują ślady korozji na metalowym przedmiocie. Wystarczy umieścić go w pojemniku wypełnionym colą i zostawić na kilka godzin. Po korozji po tym czasie nie powinno być ani śladu.

Odplamianie

Trudne plamy z krwi lub tłuszczu dzięki kwaśnemu odczynowi tego napoju zostaną doskonale usunięte. Wystarczy do prania dodać pół szklanki coli. Taka ilość pozwoli pozbyć się uciążliwych zabrudzeń. Poza tym cola pomaga usunć uciążliwy zapach z tkanin taki jak na przykład dym papierosowy.

Popularne wiadomości teraz

Kalendarz ślubny na 2021 rok: najlepsze i najgorsze daty na ślub

Nowe restrykcje w Polsce. Zaczynamy kolejny lockdown

Piękna wieczorna modlitwa do Anioła Stróża

Tradycyjny polski miodownik. Sprawdzony przepis

Usuwanie gumy do żucia

Niestety guma do żucia ma tą nietypową właściwość, że przykleja się w najbardziej niechciane miejsca. Na szczęście jest sposób aby się od niej uwolnić. Wystarczy na zaschnięta gumę nalać odrobinę napoju i poczekać, a potem przetrzeć miejsce gąbką. 

Nawóz do roślin

Kwas fosforowy oprócz tego, że jest składnikiem coli to także składnik nawozów do roślin. Chcąc cieszyć się pięknym trawnikiem należy w okresie od marca do września spryskać trawnik niewielką ilością napoju. Trawa będzie bujnie rosnąć, a jej kolor będzie bardziej soczysty. Ponadto coli można używać do zakwaszania gleby w roślinach, które preferują właśnie takie podłoże. Z pewnością za taką odżywkę będą wdzięczne wrzosy, hortensje czy azalie.

Remont

Słodki napój przyda się w trakcie remontu. Z łatwością usunie niechciane kleksy z farby. Odrobinę coli wystarczy nanieść na gąbkę i umyć zabrudzone miejsce.

Więcej ciekawych artykułów na kolezanka.com