Pisarka została uhonorowana Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok. Dołączyła do zacnego grona polskich noblistów-literatów, w którym są już Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz oraz Wisława Szymborska.

Fot. @wydawnictwo_wab

Olga Tokarczuk jest drugą kobietą, i pierwszą prozaiczką piszącą w języku polskim, którą spotkało najwyższe wyróżnienie literackie na świecie. Akademia Szwedzka postanowiła uhonorować autorkę "Ksiąg Jakubowych" za "wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia".

Popularne wiadomości teraz

Piotr Żyła pokazuje nowego członka rodziny

Bez octu i pasteryzacji: łatwy przepis na chrupiące ogórki w 10 minut

Nie wyłączono mikrofonu Agacie Dudzie po ogłoszeniu wyników. Wszyscy usłyszeli jej słowa

Przepis na domowe lody śmietankowe w 5 minut. Nie potrzeba żadnej maszynki do lodów!

Fot. @zdaniem_szota

Akademia Szwedzka postanowiła przyznać w tym roku dwie nagrody. Powodem tej decyzji był zeszłoroczny skandal, który doprowadził do tego, że nagrody w ogóle nie zostały rozdane. Drugim laureatem nagrody jest Peter Handke, Austriak, z wykształcenia prawnik, jest dramaturgiem, powieściopisarzem, poetą, teoretykiem literatury i publicystą.

Fot. @nobelproze_org

Cała Polska żyje Noblem rodzimej pisarki. Wczoraj minister finansów Jerzy Kwieciński podjął decyzję, że noblistka nie zapłaci podatku PIT od nagrody, a prezydent miasta Wrocław, Jacek Sutryk, zarządził darmową komunikację miejską dla każdego, kto będzie miał przy sobie książkę Tokarczuk.

"Każdy, kto będzie miał przy sobie książkę jej autorstwa, podróżuje komunikacją miejską za darmo do końca tygodnia!" – poinformowało wrocławskie MPK.

Fot. @jaceksutryk

Jesteśmy bardzo dumne z Olgi Tokarczuk, życzymy jej dlaszych sukcesów!