Pierwszy dzień listopada to czas, w którym wspominamy nie tylko naszych bliskich, którzy już odeszli, ale także znane osobistości, których zapamiętamy ze względu na twórczość.

Przypominamy ludzi, którzy zmarli w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Bernardo Bertolucci

Wielki sukces Bertolucciemu przyniósł film "Ostatnie tango w Paryżu". Nominowany do Oscara obraz uznany został za skandaliczny ze względu na bardzo śmiałe sceny erotyczne. Aby mógł nakręcić film "Ostatni cesarz" uczyniono dla niego wyjątek i otworzono bramy Zakazanego Miasta w Pekinie. Dostał za niego 9 Oscarów. Reżyser zmagał się z chorobą nowotworową. Miał 77 lat.

Stan Lee

Popularne wiadomości teraz

Jakie wykształcenie posiada Piotr Żyła? Nigdy byście na to nie wpadli

Krwawy Księżyc w 2021 roku: co warto o nim wiedzieć

Bez octu i pasteryzacji: łatwy przepis na chrupiące ogórki w 10 minut

Legendarny twórca komiksów Marvela.. Iron Man czy Black Panther to postaci, które odnalazły swoje miejsce w amerykańskim przemyśle filmowym dzięki niemu. Miał 95 lat.

Kazimierz Kutz

Jeden z najbardziej cenionych polskich reżyserów filmowych i teatralnych. Twórca słynnych filmów "Sól ziemi czarnej", "Perła w koronie", "Paciorki jednego różańca", "Śmierć jak kromka chleba". Był także politykiem. Mocno związany ze Śląskiem. Kochał piłkę nożną, godzinami mógł opowiadać o kobietach. Miał 89 lat.

Romuald Dębski

Prof. Romuald Dębski był specjalistą w zakresie położnictwa i ginekologii, perinatologii oraz endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości. Kierował Kliniką Położnictwa i Ginekologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Szpitalu Bielańskim w Warszawie. Prowadził i ratował wiele trudnych, zagrożonych ciąż. Sprzeciwiał się zaostrzaniu ustawy antyaborcyjnej. Miał 62 lata.

George H.W. Bush

Był 41. prezydentem USA. Urząd sprawował w latach 1989-1993. Wcześniej, od 1981 do 1989 roku, był wiceprezydentem w administracji prezydenta Ronalda Reagana. Bush senior był ojcem byłego prezydenta USA w latach 2001-2009 George'a W. Busha i byłego gubernatora Florydy Jeba Busha. Miał 94 lata.

Paweł Adamowicz

W latach 1998-2019 był prezydentem Gdańska. Został zaatakowany nożem podczas finału WOŚP. Tuż przed atakiem mówił ze sceny, że Gdańsk jest najwspanialszym miastem, pełnym dobra oraz tolerancji. Był zwolennikiem przyjmowana uchodźców, stawał w obronie wartości konstytucyjnych. Doprowadził do tego, że w Gdańsku to samorząd finansował zabiegi in vitro. Te działania sprawiły, że był mocno krytykowany przez PiS oraz publiczne media. Miał 54 lata.

Janusz Kozioł

Od 1973 pracował jako lektor. Głosu użyczał m.in. w filmach i serialach. Można było go usłyszeć również w reklamach, oprócz tego czytał też książki mówione dla osób niewidomych i słabowidzących. Od 2016 roku cierpiał na SLA, czyli stwardnienie zanikowe boczne opuszkowe. Miał 68 lat.

Karl Lagerfeld

Współpracował m.in. z domami mody Fendi, Patou i Chloe. W 1974 roku utworzył markę Karl Lagerfeld Impression. Z domem mody Chanel Lagerfeld rozpoczął współpracę w 1983 roku, kilkanaście lat po śmierci Coco Chanel. Lubił szokować. Majątek, który po sobie zostawił, miał przepisać swojej kotce - Mademoiselle Choupette Lagerfeld, która była jego muzą. Lagerfeld miał 85 lat.

Jan Olszewski

Polski polityk, adwokat i publicysta. W okresie II wojny światowej i okupacji żołnierz Szarych Szeregów oraz uczestnik powstania warszawskiego. Działacz opozycji demokratycznej i obrońca w procesach politycznych w okresie PRL. W latach 1991–1992 prezes Rady Ministrów, w latach 1991–1993 i 1997–2005 poseł na Sejm I, III i IV kadencji, założyciel i przewodniczący Ruchu dla Rzeczypospolitej oraz Ruchu Odbudowy Polski  w latach 1989–1991 i 2005–2006 członek Trybunału Stanu, w latach 2006–2010 doradca prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Kawaler Orderu Orła Białego.Miał 89 lat.

Luke Perry

Popularny Dylan z "Beverly Hills 90210", w którym kochały się miliony dziewczyn z całego świata. Kilka dni przed tym, kiedy ogłoszono, że kultowy serial - "Beverly Hills 90210" – powróci, Perry dostał rozległego udaru. Miał 52 lata.

Zofia Czerwińska

Skradła serca widzów rolami w serialach "Alternatywy 4" oraz "Czterdziestolatek" i filmie „Miś” Stanisława Barei. Łącznie zagrała około 150 ról i epizodów w produkcjach kinowych i telewizyjnych. Była działaczką społeczną i działaczką na rzecz praw zwierząt. W październiku 2017 została sojuszniczką osób LGBT, biorąc udział w akcji "Ramię w ramię po równość" Kampanii Przeciw Homofobii. Była jedna z najbarwniejszych osobowości w Polsce. Miała 85 lat.

Jerzy Wójcik

Uważany był za współtwórcę "polskiej szkoły filmowej", współtworzył wielkie dzieła polskiego kina, doceniane również na całym świecie, jak "Eroika", "Popiół i diament""Matka Joanna od Aniołów", "Samson", "Faraon", "Westerplatte" i "Potop". Dziennikarze i miłośnicy kina uwielbiali go za dystans i poczucie humoru. Miał 88 lat.

Doris Day

Legendarna amerykańska aktorka i piosenkarka, gwiazda Hollywood lat 50. i 60. Była znana ze swego charakterystycznego głosu, a role w dramatach filmowych, musicalach i komediach romantycznych uczyniły ją gwiazdą oraz jedną z najpopularniejszych aktorek filmowych w historii. Rozgłos zyskała dzięki wykonaniu piosenki "Que sera, sera" w klasycznym dziele Alfreda Hitchcocka "Człowiek, który wiedział za dużo". Miała 97 lat.

Ryszard Bugajski

Do najważniejszych filmów reżysera należy „Przesłuchanie” z Krystyną Jandą i Adamem Ferencym. Obraz został określony przez władze komunistyczne jako "najbardziej antykomunistyczny film w historii PRL". Na premierę musiał czekać siedem lat. Bugajski jest także twórcą m.in. "Generała Nila", "Układu zamkniętego" i "Zaćmy". Reżyserował także serial "Samo życie". Miał 76 lat.

Hanna Dunowska

Na ekranie debiutowała jeszcze w czasie studiów, w 1980 r., główną rolą kobiecą w filmie "Czułe miejsca" Piotra Andrejewa. Kolejną główną rolę zagrała w roku 1990 w "Feminie" Piotra Szulkina. Zagrała również m.in. w "Bez końca" Krzysztofa Kieślowskiego. Często występowała w serialach. W latach 90. była współprowadzącą program "Czar Par", emitowany na antenie TVP1. Miała 60 lat.

Piotr Woźniak-Starak

Był producentem filmowym i reklamowym. Jego największym sukcesem byli "Bogowie' w reż. Łukasza Palkowskiego. Wyprodukował także m.in. "Sztukę kochania". Prywatnie był mężem prezenterki TVN – Agnieszki Woźniak-Starak. Zginął w wyniku wypadku na motorówce. Jego ciało wyłowiono po kilku dniach poszukiwań z jeziora Kisajno na Mazurach. Miał 39 lat.

Ks. Kazimierz Orzechowski

Zagrał m.in. w filmach Andrzeja Wajdy "Panny z Wilka" i "Człowiek z żelaza". Widzowie znali go także z seriali takich jak "Dom", "Złotopolscy", "Awantura o Basię" czy "Tajemnica Sagali". Był również duszpasterzem aktorów. Miał 90 lat.

Krzysztof Kalczyński

Był aktorem filmowym i teatralnym. Widzowie znają go z występów w takich serialowych hitach, jak "Na Wspólnej", "Klan", "Plebania", "Pensjonat pod Różą" czy "Klan". Prywatnie był mężem gwiazdy serialu "Dom", Haliny Rowickiej oraz ojcem prezenterki Anny Kalczyńskiej. Miał 82 lata.

Jan Kobuszewski

Agnieszka Osiecka nazywała Jana Kobuszewskiego "zmarnowanym Chaplinem polskiego kina”. Zagrał pamiętnego majstra w kabarecie "Dudek" i przezabawnego Pana Janka w Kabarecie Olgi Lipińskiej. Kobuszewski przez ponad 20 lat pracował w teatrach dramatycznych. Stworzył niezapomniane drugoplanowe role w serialach „Alternatywy 4”, „Zmiennicy”, czy „Czterdziestolatek 20 lat później”. Główną rolę zagrał w serialu „Barbara i Jan”, w którym wcielał się w postać fotoreportera redakcji „Echo”. Miał 85 lat.

Jacques Chirac

Pierwsza kadencja Chiraca na stanowisku prezydenta Francji trwała siedem lat, od 1995-2002, a druga od 2002 do 2007 roku. Chirac dwukrotnie sprawował urząd premiera 1974-1976 i 1986-1988, a w latach 1977-1995 był merem Paryża. Kiedy Chirac stał na czele państwa Francja przystąpiła do wspólnej europejskiej waluty i zniosła obowiązkową służbę wojskową.  Miał 86 lat.

Kornel Morawiecki

Polski polityk, fizyk i nauczyciel akademicki. Działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL, założyciel i przewodniczący Solidarności Walczącej, poseł i marszałek senior Sejmu VIII kadencji. Kawaler Orderu Orła Białego. Miał 78 lat.

Mateusz Ziółkowski raper Zioło

Był znany jako producent hip-hopowy. Na polskiej scenie muzycznej współpracował z wieloma znanymi twórcami tego gatunku - m.in. z Kękę, Ten Typ Mesem, Pyskatym i Skorupem. W 2013 roku został uznany za jednego z Młodych Wilków Popkillera. Miał 30 lat.

Jan Szyszko

Zasiadał w Sejmie od czterech kadencji. W rządzie PiS Szyszko pełnił funkcję szefa resortu środowiska od 16 listopada 2015 roku do 9 stycznia 2018 r. Ostatnie dwa lata urzędowania ministra Szyszki upłynęło pod znakiem sporu z Komisją Europejską i ekologami o Puszczę Białowieską. Miał 75 lat.