Jak wiadomo zmieniły się restrykcje w związku z epidemią koronawirusa. Pisalismy o tym w poprzednich artykułach. W okresie świątecznym zostało ograniczone gromadzenie się ludzi. Wiadomo, że w tym czasie każdy chce spędzić je wśród najbliższych, jednak możliwość zakażenia jest duża. Co zatem z kościołami? Wielu z nas chodzi do świątyni w tym wyjątowym czasie.

Obecnie obowiązujący limit wiernych w kościołach to 1 osoba na 15 m2. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o zmniejszenie limitu wiernych w świątyniach do jednej osoby na 7 mkw.

Należy więc zrobić wszystko, aby – przy zachowaniu norm bezpieczeństwa – jak największa liczba osób miała możliwość uczestnictwa w świątecznej liturgii, w tym we mszy świętej pasterskiej

Szybka , ale pyszna warstwowa sałatka na Święta Bożego Narodzenia

Podtrzymując surowe obostrzenia w kościołach, redukujemy cały okres świąteczny do kwestii dokonywania zakupów, dla robienia których rezygnuje się nawet z wolnej niedzieli

Popularne wiadomości teraz

Modlitwa w sprawach beznadziejnych. Te słowa warto znać

Trzy znaki zodiaku zakręcą kołem fortuny do końca października

Minister Niedzielski na konferencji prasowej powiedział, że limit wiernych w kościołach, pozostają bez zmian. Jednak trzeba dodać, że żadne nowe obostrzenia się nie pojawiły.  Konferencja Episkopatu Polski poinformowała zatem , że duchowni w okresie świątecznym będą mogli odprawiać więcej mszy świętych.

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w dekrecie z dnia 16.12.2020 udzieliła zgody Biskupom diecezjalnym (ordynariuszom miejsca) na zezwalanie swoim prezbiterom na celebrowanie czterech Mszy świętych w następujące dni: 25 grudnia (Narodzenie Pańskie), 1 stycznia (Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi) i 6 stycznia (Objawienie Pańskie)

Prawo kanoniczne mówi ,że duchowny może odprawić tylko jedną mszę świętą dziennie. Natomiast kolejne dwie może  wtedy, gdy uzyska zgodę od ordynariusza danego miejsca. Wyjątek stanowią uroczystości Narodzenia Pańskiego i Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych. W takich sytuacjach kapłan może odprawic trzy msze.

Więcej ciekawych artykułów na kolezanka.com