Cała ludzkość czeka na ten moment, kiedy się skończy epidemia koronawirusu. Podobnej sytuacji nigdy nie było. Zamknięto szkoły, uczelnie, kino, galerii handlowe, restauracje. Ludzie siedzą w swoich domach i boją się wychodzić na ulicę. Po raz pierwszy wiosna zaczyna się w taki nieprzyjemny sposób.

Koronawirus w Polsce

Każdy zadaje sobie pytanie, kiedy ta sytuacja się skończy? W jakim momencie możemy już normalnie i spokojnie żyć? I co ważne, kiedy będzie wynaleziona długooczekiwana szczepionka przeciw koronawirusu? Odpowiedź: nie tak szybko!

Koronawirus wygrywa także z Eurowizją. Jest oficjalna decyzja

Co to znaczy szczepionka i jak ona pracuje?

Niektóre myślą, że szczepionka to jest wielkie cudo, które użyje chory człowiek i w tę samą chwilę będzie zdrowy. Całkiem nie. Szczepionka od COVID 19 jest to preparat, który przeznaczony dla osób zdrowych. Zawiera cząsteczki oryginalnego wirusa — na przykład białka, których kombinacja jest dla niego charakterystyczna. Jeżeli wprowadzić takie białki w organizm, to zostaną rozpoznani jako obcy, a odporność zacznie wytwarzać przeciwciała w celu wyeliminowania nieproszonych gości.

Popularne wiadomości teraz

„W ciąży jesteś?”: Zaokrąglony brzuszek 15-letniej Viki Gabor wywołał lawinę komentarzy

Anna Mucha zaliczyła wielką wpadkę z ubraniem. To była wielka wpadka nawet dla niej

Maciej Kurzajewski i jego synowie niespodziewanie zareagowali na życzenia od Pauliny Smaszcz. Informator udzielił komentarza

Jacek z "Królowych życia" ma dorosłego syna. Jak wygląda Piotr

Szczepionka przeciw koronawirusu

Jak długo musimy czekać na tą szczepionkę?

Wszystko to się robi nie za jeden dzień. Stworzenie wakcyny to jest proces bardzo długi. Najpierw trzeba odszyfrować geny wirusa, to co właśnie zrobili Chiny. Potem wirus piszą i produkują w dużych ilościach, aby zebrać niezbędne materiały dla wynalazku preparatu. Następny etap to są testy na zwierzakach. Tutaj trzeba upewnić się w tym, że zwierzęta będą czuć się bardzo dobrze. Później zaczną testy na samych ludzi. Na to pójdzie sporo czasu. Trzeba dokładnie upewnić się w tym, że nie ma żadnej szkody dla ludzi. 

Tom Hanks przekazuje wiadomości o swoim stanie zdrowia

Więc wakcyna będzie stworzona nie jutro i nie za tydzień, na to trzeba dużo czasu. Możliwe, że będzie to za rok, a może więcej. 

Na jakim etapie teraz to jest? Już coś robią?

W Kanadzie naukowcy z Saskatchewan nadal testują szczepionkę na zwierzętach. W Rosji szczepionki są opracowywane w centrum badawczym Vector w Nowosybirsku. Aktywnie trwają prace medyczne we Francji, Niemczech, Australii i Korei Południowej.

Więcej ciekawych artykułów na kolezanka.com