Kwiaty domowe przynoszą wiele korzyści – chodzi nie tylko o tlenie, którym rośliny nasycają powietrze, ale także o fitoncydy wydzielane przez te rośliny, które pomagają pozbyć się wirusów, bakterii i grzybów. Istnieją również rośliny doniczkowe, które mogą wchłaniać toksyny i metale ciężkie.

Jednym słowem, kwiaty domowe są dosłownie niezbędne w każdym domu. Jednak niewiele osób wie, że niektóre rośliny można nawet jeść. Te rośliny są dodawane jako przyprawy i przynoszą ogromne korzyści zdrowotne.

Oczywiście są to przede wszystkim rośliny przyprawowe, które są bogate w olejki eteryczne.

Rozmaryn

Popularne wiadomości teraz

Mama weszła do kuchni i zobaczyła, jak jej córeczka tańczy. Piękne i zapalające

68-letnia kobieta zaśpiewała stary hit, więc sędziowie wyskoczyli ze swoich miejsc

Ewa Farna w szczerym wyznaniu o odejściu męża "Jeżeli on jest szczęśliwszy to ja też będę szczęśliwa"

Syn Jarosława Bieniuka rośnie jak na drożdżach: mały Kazimierz zachwyca każdego Polaka

Jesteśmy przyzwyczajeni do kupowania suszonych przypraw, które już są gotowe do spożycia. Zasadniczo można je uprawiać w domu, a jednocześnie czerpać z nich jeszcze więcej korzyści.

Na przykład rozmaryn emituje do powietrza pewne biologicznie aktywne substancje, które niszczą wirusy i bakterie. Jest to bardzo pachnąca roślina. Zapach rozmarynu jest bardzo intensywny i może poprawić stan górnych dróg oddechowych – jest prawdziwym ratunkiem dla osób z astmą i przewlekłym zapaleniem oskrzeli.

Rośliny te można również wykorzystać podczas gotowania. Wcale nie jest konieczne kupowanie gotowego rozmarynu w proszku. Jeśli masz taką roślinę w domu, możesz po prostu oderwać świeże liście i dodać ich do swojego posiłku – wtedy aromat rozmarynu będzie jeszcze bardziej wyraźny.

Bazylia

Dobrze znaną wszystkim bazylię można również uprawiać jako roślinę doniczkową. Te rośliny domowe mają dużą liczbę substancji lotnych, a zatem skutecznie zabijają wirusy i bakterie, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Bazylia to przede wszystkim soczysta zieleń, która stanie się piękną ozdobą każdego mieszkania, ale dodatkowo roślina ta może również stać się niezbędną przyprawą podczas gotowania posiłków.

Ludzie, którzy dodają świeżą bazylię do potraw, mówią, że świeżo zebrana bazylia jest smaczniejsza i bardziej aromatyczna niż sucha.

Lawenda

Lawenda ma naprawdę cudowne właściwości. Olejek eteryczny z tej rośliny jest zwykle stosowany w produkcji kosmetyków, a także jako środek uspokajający nerwy, leczący bezsenność i problemy z zasypianiem. Niewiele osób wie, że te rośliny domowe także świetnie nadają się do przygotowywania różnych słodkich potraw. Nasiona lawendy mają bardzo bogaty aromat – można je dodawać do różnych dżemów, przetworów i kompotów. Na przykład dżem z lawendy i pomarańczy ma niesamowity smak.

Mięta

Mięta w doniczce zwykle nie jest używana do przygotowania pierwszych lub drugich dan, ale z tej rośliny często robią herbatę. Możesz po prostu oderwać liście mięty i zaparzyć je albo dodać do zielonej lub czarnej herbaty. Herbata ze świeżymi liśćmi mięty jest szczególnie orzeźwiająca i aromatyczna.

Drzewo cytrynowe lub pomarańczowe

I oczywiście nie mogliśmy nie wspomnieć o drzewach cytrusowych w tym artykule. Pędów i liści tych roślin nie można jeść, chociaż ogólnie rośliny cytrusowe przynoszą wiele innych korzyści. Każda roślina cytrusowa jest niewyczerpanym źródłem fitoncydów, które dezynfekują pomieszczenie i oczyszczają powietrze. Kiedy te rośliny doniczkowe zaczną wydawać owoce, w końcu można będzie rozkoszować się smakiem domowych cytryn i pomarańczy.

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

  1. Klęska Sylwii Grzeszczak w „The Voice Poland”. Fani są zażenowani poziomem jej grupy

  2. Kobieta bez zębów publikuje w sieci swoje metamorfozy. Jej filmiki to hit sieci

  3. Ostatnia cyfra roku Twojego urodzenia zdradza prawdę o tym jaka jesteś. Sprawdź to

  4. Makijażystka odmłodziła 80-letnią klientkę o kilkadziesiąt lat. Jej zmiana robi wrażenie

  5. Na plecach kobiety pojawił się bąbel z dziurką. Co to było? Diagnoza powaliła ją na kolana