Wiosna tuż tuż, a w naszych głowach myśli by zacząć już ozdabiać balkony, rabaty, ogrody pięknymi kolorowymi kwiatami. Zazwyczaj jako pierwsze w sprzedaży pojawiają się bratki!

Rozalia Mancewicz została mamą. Wybrała piękne tradycyjne imię

Bratki uważane są za jedne z najbardziej popularnych kwiatów. Zachwycają swoimi płatkami i pięknymi kolorami. Co więcej bratki są jadalne!

Bratki zazyczaj pojawiają się w sprzedaży już na początku marca. Najczęściej jednak traktowane są jako chwilowa ozdoba naszych rabatek.

Popularne wiadomości teraz

Piotr Żyła pokazuje nowego członka rodziny

Nie wyłączono mikrofonu Agacie Dudzie po ogłoszeniu wyników. Wszyscy usłyszeli jej słowa

Mrowisko

Najmniejszy kot na świecie, który na zawsze pozostaje kociakiem

Gdy bratki pojawiają się w sprzedaży zazwyczaj widać na nich już pierwsze kwiaty, co pozwala kupującemu wybrać roślinę o oczekiwanej barwie. Kupując bratki zwróćmy jednak uwagę aby na roślinie było jak najwięcej nierozwiniętych jeszcze pąków, gdyż to da nam pewność że bratek obficie zakwitnie, a jego kwitnienie będzie trwało jeszcze długo.

Z pewnością należy unikać unikać zakupu bratków już przekwitających, z widocznymi plamami na liściach lub kwiatach czy innymi oznakami chorobowymi.

Bratki można sadzić gdy już wyraźnie widać oznaki wiosennego ocieplenia. Najczęściej jest to połowa marca. Kwiaty bratków są dość odporne na niskie temperatury i delikatne przymrozki im nie szkodzą. Pamiętajmy jednak, że kupowane w kwiaciarniach rośliny pochodzą z upraw szklarniowych i może być konieczne ich hartowanie (stopniowe przyzwyczajenie do temperatur na zewnątrz), dlatego pierwsze kilka dni warto trzymać bratki w osłonietym miejscu na balkonie.

Bratki to mocarze wśród kwiatów. Dobrze rosną i kwitną zarówno w słońcu jak i lekkim półcieniu, choć nieco dłużej będziemy się nimi cieszyć jeśli nie wystawimy ich na pełne, ostre słońce. Powinniśmy także chronić je przed intensywnymi opadami deszczu, bo ich kwiaty są delikatne, a zbyt często zwilżane łatwo gniją.

Więcej ciekawych artykułów na kolezanka.com