W związku z pandemią koronawirusa oraz zamknietymi granicami wiele Polakow w tym roku spedzi wakacje w kraju lub w sąsiednich krajach, ktore powoli już odkrywają swoje granicy. Jednym z takich krajów jest Ukraina, która ma do zaoferowania wiele ciekawych, lecz nadal mało znanych wśród Polaków miejsc oraz atrakcji.

Różowe jezioro

W jednej z zatok Zatoki Siwaszowej, w pobliżu wsi Grygoriwka, znajduje się dość egzotyczne Jezioro Lemurskie. To jezioro zwano również różowym, ze względu na jego niezwykły kolor. Oprócz tego woda z tego jeziora również zawiera wiele cennych minerałów. Ponadto, woda w tym jeziorze jest o wiele bardziej słona niż woda w Morzu Martwym. Dlatego właśnie wielu turystów przyjeżdża tu nie tylko w celu odpoczynku, ale także w celu profilaktyki chorób układu ruchu, skory oraz płuc.

Miejscowi oferują turystom nocleg za bardzo przystępną cenę, wiec możecie zostać tu nawet na kilka dni. Podstawowy sprzęt oraz wszelkie udogodnienia są już wliczone w cenę wynajmu. Nocleg w tej miejscowości kosztuje średnio od 20 do 200 złotych za jedna noc. Ewentualnie możecie pojechać nad jezioro z „dzikim„ namiotem – wszystko zależy od waszych upodobań oraz możliwości.

Rezerwat doświadczalny Askania Nowa

Podróżując w obwodzie chersońskim, warto zwrócić uwagę na jeszcze jedno niezwykłe miejsce turystyczne – rezerwat doświadczalny Askania Nowa. Rezerwat zajmuje powierzchnię 33,3 tys. hektarów, z których jedna trzecia to dziewiczy step. Warto zaznaczyć, że jest to niemal jedyny tego typu obszar w całej Europie. Obecnie w rezerwacie rozpoznano ponad 500 gatunków roślin i ponad 3 tysiące gatunków zwierząt, w tym 69 wpisanych do Ukraińskiej czerwonej księgi gatunków zagrożonych, f 12 – do Europejskiej Czerwonej Księgi.

Podczas 2-godzinnej wycieczki możecie spotkać tutaj zebrę, wielbłądów południowoamerykańskich, antylop indyjskich i afrykańskich, jeleni, lamy, szkockie kucyki, konie Przewalskiego, a także amerykańskiego żubra, bawołów afrykańskich oraz innych zwierząt.

Popularne wiadomości teraz

Krwawy Księżyc w 2021 roku: co warto o nim wiedzieć

Agata Duda ma powód do radości. Posypią się gratulacje

Nazwane najważniejsze mędrcy wśród znaków zodiaku. Mają wysoki poziom IQ

Połtawa magnesem na turystów, szukających relaksu

Obwód połtawski przyciąga wiele turystów, a szczególnie tych, którzy chcą się zrelaksować i wypocząć. Podróżując miastami oraz wioskami, zlokalizowanymi w pobliżu Połtawy, takimi jak Mirgorod, Oposznia lub Wielkie Soroczyńce, możesz się zatrzymać na nocleg w jednym z gospodarstw agroturystycznych, zamieszkać w prawdziwej ukraińskiej chacie i zanurzyć się w nurt historii. Ciekawe, że te miejsca są dość popularne nie tylko wśród Ukraińców, lecz także wielu obcokrajowców – Niemców, Amerykanów i turystów z różnych stron świata.

Pobyt w autentycznej ukraińskiej chacie nie jest jedyną atrakcją w tym regionie. Obwód połtawski ma do zaoferowania również wiele ciekawych muzeów, festiwali etnicznych, kursów garncarstwa, jak również miejsc do relaksu lub aktywnego odpoczynku. Oprócz tego koniecznie musicie spróbować prawdziwych połtawskich pierogów oraz innych tradycyjnych i, co ważniejsze, przepysznych potraw ukraińskiej kuchni, które pochodzą akurat z tego regionu. Ponadto, wy nawet możecie wyprawić wesele według ukraińskich tradycji.

Wodospad Szypot i jezioro Synewyr na Zakarpaciu

W małej górskiej miejscowości Koloczawa położonej pośród gęstych lasów oraz majestatycznych gór na Zakarpaciu można spędzić naprawdę niezapomniane wakacje. To jest świetne miejsce, by uciec od zgiełku miasta, zapomnieć o wszelkich problemach oraz zrelaksować się wśród pięknej przyrody.

Koloczawa jest częścią Narodowego Parku Przyrodniczego „Synewyr”, w którym znajduje się główna atrakcja tego parku, czyli jezioro Synewyr. Nawiasem mówiąc, to jezioro jest wpisane na listę siedmiu cudów Ukrainy. Kolejną turystyczną mekką w tej miejscowości jest Wodospad Szypot, który znajduje się na północnych zboczach pasma górskiego w pobliżu wioski Pylypets. Ten wodospad osiąga wysokość 14 metrów, tworząc imponujące kaskady wodne.

Dla miłośników bardziej aktywnego odpoczynku miejscowi oferują rozmaite zabiegi spa. Lokalsi nawet wymyślili hotel, w którym śpi się na skrzyniach wypełnionych pszczołami. Uważa się, ze wibracje tych owadów działają na człowieka uspokajająco. Pszczoły są dosłownie wszędzie, wiec nie każdy może zdecydować się na takiego rodzaju spa zabieg.

Kolejną atrakcją jest tradycyjny karpacki spa-wypoczynek. W takim spa na spokojnie można zrelaksować się w karpackim chanie, wypełnionym źródlaną wodą z karpackimi ziołami i aromatami. Po takim relaksie najbardziej odważni mogą zanurzyć się w zimnej wodzie płynącej prosto z karpackich gór.

Aktywny wypoczynek na Dniestrze

Fanom aktywnego wypoczynku oraz sportów ekstremalnych zalecamy odwiedzić Dniestrowski Kanion. Spływy kajakowe, stand up paddle, zwiedzanie jaskini – każdy znajdzie tu cos dla siebie.

Dniestrowski Kanion to 250 kilometrów niesamowitych krajobrazów. Tutaj nigdy nie będziesz się nudzić – tu znajdziecie rozrywkę na każdą kieszeń i każdy gust. Jeżeli chcecie zostać tu dłużej, niż na jeden dzień – możecie przenocować we wsi Łuka (obwód iwanofrankowski). Czy to będzie kemping, czy domek -- zależy od twoich wymagań oraz możliwości.

Jeżeli chodzi o spławy kajakowe, to możecie płynąć zarówno w górę, jak i w dół rzeki. Rzeka jest bardzo spokojna, więc możecie nawet zabrać ze sobą dziecko. Na malowniczej trasie wzdłuż rzeki jest kilka przystanków: jaskinia pustelnika, wodospad o poetyckiej nazwie „Dziewicze łzy" oraz inne. Oprócz tego, w ofercie rozrywek kaniony znajdziesz także stand up paddle.

Każdy chętny może zobaczyć ten niesamowity kanion z lotu ptaka – za 15 minut lotu trzeba będzie zapłacić około 100 złotych. Także możecie zwiedzić Jaskinie Optymistyczna, która znajduje się w 80 kilometrach od kanionu. Długość tej jaskini wynosi dwieście siedemdziesiąt kilometrów. Mówi się nawet, że jest to druga pod względem długości jaskinia na świecie.