Pomysł nr 1: Morskie Oko
Morskie Oko to najbardziej znane i fotogeniczne jezioro w całej Polsce, które jest położone na południu naszego kraju, w Tatrzańskim Parku Narodowym. Morskie Oko jest otoczone górami, a główną tutejszą atrakcją są Rysy – najwyższy szczyt Tatr (ok. 2500 m n.p.m.).
Ponadto samo dotarcie tutaj to już jest przygoda. Najbardziej logiczną (i malowniczą) opcją jest droga do Krakowa, a stamtąd – wycieczka do Zakopanego, gdzie można spokojnie przenocować w przytulnym drewnianym domku. Następnego dnia można wsiąść do dowolnego autobusu, który wyrusza w kierunku jeziora – jest ich naprawdę wiele.
Lecz na tym przygoda się nie kończy: aby dostać się do Morskiego Oka z przystanku autobusowego, trzeba przejść jeszcze około dwóch godzin na piechotę. Inną, nieco bardziej mieszczańską opcją jest skorzystanie z usług bryczki konnej, które dojeżdżają bezpośrednio do jeziora. Jednak polecamy pokonać ten odcinek pieszo, gdyż trasa ta prowadzi przez wodospady, górskie szlaki, serpentyny i inne niesamowicie malownicze miejsca.
Pomysł nr 2: Jaskinia Raj
Już sam fakt, że w weekend można pojechać do raju (a potem wrócić stad z czystym sumieniem) budzi duże zainteresowanie. Ponadto możecie też zostawić recenzję na ten Raj na Tripadvisor lub w Google, bo przecież Raj to najsłynniejsze oraz najpiękniejszą jaskinia w Polsce! Położona jest ta jaskinia w Górach Świętokrzyskich, w połowie drogi między Krakowem a Warszawą i jest otwarta dla zwiedzających od stycznia do listopada.
Po raz pierwszy zostałam mamą, nie rodząc dziecka. 'Co mnie obchodzą cudze dzieci. Niech to matki się o nie martwią' – mówiłam i nie wytrzymałam
Piękna wieczorna modlitwa do Anioła Stróża
Top 10 zaskakujących ciekawostek o kotach. Mało kto o tym wie
Hybryd psa i kota. Zdjęcia tego zwierza bardzo popularne w sieci
Każdy chętny może przejść się pod łukami jaskiń, między stalaktytami i stalagmitami: dla ciekawskich podróżników jest tu także 180-metrowy tunel, również dostępny dla zwiedzania.
Znajduje się tu również małe muzeum archeologiczne, którego kolekcja zawiera szczątki starożytnych zwierząt, takich jak mamut czy przodkowie nosorożców, a także przedmioty gospodarstwa domowego neandertalczyków, kromannonów i innych Homo erectus.
No i mała rada dla tych, którzy udają się do raju: ubierzcie się ciepło, w jaskiniach jest naprawdę zimno.
Pomysł nr 3: Hel
Dotarcie do nadmorskiego miasta Hel również jest wspaniałą przygodą. Wyobraźcie sobie: wąski pas lądu wzdłuż linii brzegowej, do którego prowadzi tylko jedna wąska droga (czyli Highway to Hel). W pobliżu znajdują się Gdańsk, Sopot i Gdynia, a po obu stronach Mierzei Helskiej są tylko piaszczyste plaże i wydmy chronione w rezerwacie.
Sam Hel to naprawdę malutkie miasteczko, ale jednocześnie bardzo ładne oraz przytulne – czerwone dachówki i mnóstwo rybnych restauracji dodają mu specjalnego uroku. Nic więc dziwnego, że wakacje w Helu zawsze cieszyły się dużą popularnością wśród polskiej szlachty i elity.
Lecz Hel to nie tylko o plażowaniu – tutaj można znaleźć wiele ciekawych rzeczy do robienia. Starożytna latarnia morska, na którą można się wspiąć, muzea w budynku starego kościoła, żłobek fok (czy też naukowo „fokarium”) – każdy znajdzie coś dla siebie.
Pomysł nr 4: Pałac w Mosznej
Najbardziej fotogeniczny pałac w całej Polsce znajduje się nie w Krakowie, Warszawie czy Wrocławiu, ale na Górnym Śląsku, niedaleko wsi Moszna. Warto zaznaczyć, że Pałac w Mosznej jest nie tylko piękny, ale ma też bogatą historię i według legendy do Zakonu Templariuszy.
Majestatyczna budowla, zbudowana w stylu eklektycznym, może pochwalić się nie tylko niepowtarzalnym wyglądem i dokładnie 99 wieżyczkami, ale także jedną bardzo ważną cechą: można tu spokojnie zatrzymać się na noc.
W murach dawnego pałacu jest nie tylko hotel, ale prawie wszystko, co może się przydać turyście: centrum spa, kawiarnia, restauracja, a nawet stajnia z małym zoo.
W pobliżu pałacu znajduje się przepiękny park krajobrazowy i ratusz, w którym odbywają się koncerty muzyki klasycznej, a część pałacu zajmuje muzeum. Ponadto można zwiedzić z lokalnym przewodnikiem najpiękniejsze wieży i podziemne przejścia tego zabytkowego miejsca.
Pomysł nr 5: Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny to jedno z najbardziej przytulnych miasteczek w Polsce, które nikogo nie pozostawi obojętnym. Niegdyś tętniło tu życie gospodarcze i krzyżowały się główne drogi handlowe, ale już w XVIII wieku, po wojnach ze Szwedami, miasto stopniowo popadło w ruinę.
Lecz później się okazało, ze to przyniosło miasteczku tylko korzyści: najpierw to prowincjonalne (i bardzo tanie) miasto zostało wybrane przez artystów i ludzi z zawodów twórczych, a następnie odkryto tu źródła mineralne, po czym Kazimierz Dolny zyskał jeszcze większą popularność.
Obecnie Kazimierz Dolny to: doskonale zachowane polskie miasto, źródła wód mineralnych, ogromna liczba artystów, muzyków i aktorów na metr kwadratowy. Jak również przytulne restauracje na starówce, tarasy widokowe, wały, ruiny pięknych zamków, klasztor i bardzo malownicza droga przebiegająca pod korzeniami wiekowych drzew.
Pomysł nr 6: Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich
Aby Wasze życie zalśniło jaskrawymi kolorami, koniecznie musicie zobaczyć te fantastyczne kolorowe jeziora. Skąd oni się wzięli?! Dość dawno temu (a dokładniej w XVIII wieku) u podnóża Wielkiej Kopy działały kopalnie, które z biegiem czasu popadły w ruinę i zostały zamknięte, ale woda w miejscach wydobywania naturalnych minerałów przybrała różne odcienie. W rezultacie w tym miejscu pojawiła się nowa atrakcja, którą Polacy nazywają „Kolorowe Jeziorka”.
Dzięki temu zbiegowi okoliczności każdy chętny może teraz udać się w stronę Sudetów i podziwiać te oszałamiająco piękne i niezwykle jeziora. Te szmaragdowe, lazurowe, turkusowe i złote jeziora po prostu nie mają odpowiedników na całym świecie.
Te jeziora znajdują się w pobliżu granicy z Czechami, w otoczeniu ogromnej liczby parków przyrody, rezerwatów i w pobliżu pięknego miasta Jelenia Góra, do którego można łatwo dojechać pociągiem.
Pomysł nr 7: Krutynia
Krutynia to niezwykle malownicza rzeka położona między Warszawą a Gdańskiem w województwie warmińsko-mazurskim, która jest chyba najpiękniejszym miejscem kajakowym w całej Europie.
Dla miłośników aktywności na świeżym powietrzu jest tu około stu kilometrów zachwycających krajobrazów, bystrza i zakoli rzek, ogromna ilość miejsc, w których można rozbić namiot, a także doskonałe eko-hotele, w których można spokojnie się zatrzymać nawet na kilka nocy.
Płynąc tym szlakiem kajakowym, można zobaczyć wiele ciekawych miejsc, np. Mazurski park krajobrazowy i Puszcze Piska i po prostu cieszysz się pięknem nietkniętej natury. Co więcej, Krutynia wypływa z najsłynniejszych jezior w całej Polsce – Mazur, na zwiedzanie których można, a nawet warto poświęcić co najmniej jeden dzień.
Natomiast Krutynia to nie tylko kajaki: można tu znaleźć zarówno szlaki turystyczne, jak i trasy rowerowe, dzieki którym można cieszyć się tym pięknem nawet bez pływania kajakiem.