Ten magiczny kraj z czystym i przejrzystym morzem znajduje się na wybrzeżu Adriatyku na Półwyspie Bałkańskim, czyli w południowo-wschodniej Europie.

Czarnogóra słynie ze swojej dziewiczej przyrody i różnorodności smaków. Dowiedzmy się wiec, co koniecznie trzeba zwiedzić w Czarnogórze?

Lovćen

Jeden z głównych symboli Czarnogóry znajduje się w południowo-zachodniej części kraju, w pobliżu miasta Kotor. Chodzi o górę Lovćen oraz Park Narodowy o tej samej nazwie. Widać stąd całą Czarnogórę.

Monaster Ostrog

Ten zabytek Czarnogóry nie należy do najstarszych – monaster został zbudowany dopiero pod koniec XVII wieku. Jego popularność związana jest przędzę wszystkim z życiem i działalnością św. Bazylego Ostrogskiego.

Jezioro Szkoderskie

Oprócz tego, że to majestatyczne jezioro jest zamieszkiwane przez wiele gatunków ryb oraz obejmuje mnóstwo gatunków ryb, ono także jest niesamowicie pięknym miejscem. Co więcej, niedaleko jeziora znajduje kilka autentycznych wiosek, kościołów, a nawet ruin fortecy, które również warto zwiedzić, będąc w pobliżu tego jeziora.

Popularne wiadomości teraz

„Zdecydowałem się zdradzić żonę i całkowicie ją obwiniałem, ale życie obróciło się przeciwko mnie”

„Michał, nareszcie jestem w ciąży”: krzyczał głośnik telefonu, a obok mnie siedziała moja żona

„Joanna została wyrzucona z domu przez swoją teściową, ponieważ myślała, że jej synowa nie urodziła chłopca od swojego syna: to był kompletny nonsens”

Po wejściu do nowego domu kobieta poszła do kuchni i włączyła czajnik. Nagle usłyszała czyjś głos: „Katarzyna, jesteś tam"

Budva

Stara Budva to wizytówka Czarnogóry, która regularnie przyciąga tłumy turystów. Mnóstwo przykładów weneckiej architektury, starożytne kościoły oraz świątynie, znajdujące się na terenie starego miasta, nie pozostawiają nikogo obojętnym.

Muzeum Archeologiczne w Budvie

Budva to najstarsze miasto w Czarnogórze, wiec bardzo dziwnym jest ten fakt, że do połowy XX wieku to miasto w ogóle nie miało własnego muzeum archeologicznego. Muzeum składa się z 4 pięter: pierwsze to lapidarium, w którym znajdują się kamienne płyty z przykładami starożytnego pisma, a także kamienne i szklane urny grobowe; na drugim i trzecim – rzeczy osobiste, artykuły gospodarstwa domowego, naczynia kuchenne Rzymian, Greków, Bizantyjczyków; na czwartym – eksponaty etnograficzne opowiadające o życiu mieszkańców Czarnogóry w XVIII-XX wieku: naczynia, meble, stroje narodowe, instrumenty żeglarskie, sprzęt wojskowy itp.

Narodna biblioteka Budve

Niesamowite wnętrze tej biblioteki zaskakuje swoim pięknem oraz oryginalnością – jest to miejsce, szczególnie godne polecenia.

Veliki gradski park

Będąc w Tivacie, po prostu nie możecie sobie pozwolić ominąć Veliki gradski park. Możecie się zdziwić — dlaczego zwykły park jest uważany za atrakcję turystyczną? Natomiast chodzi głównie o jego lokalizację – on jest położony bardzo blisko plaży Przno.

Durmitor i Biogradska Gora

Durmitor i Biogradska Gora to parki narodowe znajdujące się w bezpośredniej bliskości rzeki Tara. Pierwszy z nich znajduje się na zboczach najwyższego w kraju pasma górskiego o tej samej nazwie i jest uważany za jeden z najlepszych ośrodków narciarskich, a także słynie z Czarnych Jezior.

Kanion Tary

Rzeka Tara jest uważana za jeden z najczystszych cieków wodnych w Europie, a jej kanion – za jeden z największych i najpiękniejszych kanionów w Europie. Płynąc wąską i głęboką doliną Tara sama utworzyla ten przełom o długośći okolo 80 km.

Wyspa Kwiatów

Ta wyspa jest właściwie półwyspem. Wyspa Kwiatów otrzymała swoją nazwę ze względu na rozmaitość roślinności. Wcześniej na terenie wyspy znajdował się klasztor pod wezwaniem Michała Archanioła (stąd właśnie druga nazwa wyspy – „Mikholska Prevlaka”).

Klasztor Celija Piperska

Kolejny symbol Czarnogóry znajduje się w sadach brzoskwiniowych w 17 km od Podgoricy – jest to żeński klasztor Celija Piperska. W centrum zespołu architektonicznego znajduje się Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, który przyciąga pielgrzymów z całego świata: wszystko dlatego, że w świątyni przechowywane są relikwie założyciela klasztoru Stefana Piperskiego.

Kotor

Zatoka Kotorska uważana jest za jeden z najważniejszych zabytków Czarnogóry. Największy fiord Morza Śródziemnego wcina się w ląd aż na 28 km i tworzy przytulną kolebkę dla nadmorskich miast i wiosek. Nad Kotorem położona jest góra Lovcen – można się na nią dostać tylko samochodem. To miasteczko posiada wiele zabytków: romańskie i gotyckie katedry, mury obronne, pałace książęce, potężne wieże i stare pałace.