Istnieje globalny indeks emerytalny International Living, który corocznie przedstawia listę najlepszych miejsc na emeryturę na świecie.

Lista ta jest tworzona na podstawie analizy takich czynników jak klimat, minimalne koszty utrzymania, opieka zdrowotna, kupno I wynajem nieruchomości, dostępność wiz i podróży, infrastruktura itp.

Natomiast wymienione czynniki są dla nas ważne nie tylko na emeryturze. Wydaje nam się, że można próbować zamieszkać w tych krajach i wcześniej.

Każdy z tych krajów ma wspaniały klimat, niewielkie koszty utrzymania (w porównaniu z dużymi miastami w USA, Kanadzie i Europie Zachodniej). Jeżeli jest ci potrzebny do pracy dostęp do Internetu, to takie kraje jak Panama, Hiszpania i Malezja zapewniają doskonałe połączenia internetowe.

Hiszpania

Photo by Victoriano Izquierdo on Unsplash

Popularne wiadomości teraz

„Kupiliśmy dom w wiosce. Kupiliśmy go od młodej pary, która straciła babcię. Kiedy weszliśmy do środka, płakałam, a mój mąż był zrozpaczony”

„Był bogatym chłopakiem, więc podałam adres domu przecznicę przed moim, nie chciałam pokazać, że jestem prawie żebraczką”

„Michał, nareszcie jestem w ciąży”: krzyczał głośnik telefonu, a obok mnie siedziała moja żona

Po wejściu do nowego domu kobieta poszła do kuchni i włączyła czajnik. Nagle usłyszała czyjś głos: „Katarzyna, jesteś tam"

W Hiszpanii możesz osiedlić się w dużym europejskim mieście, takim jak Barcelona lub Madryt, nie płacąc za to bajecznych pieniędzy tak jak w Londynie czy Paryżu. Jest tu wiele miejsc do zobaczenia oraz wiele rzeczy do zrobienia, ponadto, jest to ważny węzeł transportowy, wiec stad można łatwo podróżować – pociągami, promami lub samolotami. Zycie tu będzie kosztować od 1900 dolarów (dla dwojga osób w małym hiszpańskim miasteczku), do 2200 dolarów w Walencji – trzecim co do wielkości mieście w kraju.

Malezja

Photo by Paweł Szymankiewicz on Unsplash

Malezja to idealne miejsce dla emigrantów. Tu aktywnie się rozwija branża turystyki medycznej, co oznacza, że jakość opieki medycznej jest na dobrym poziomie, jak również jedzenie oraz zakupy. Miasta są czyste, komunikacja miejska dobrze rozwinięta, a ludzie przyjaźni. Ponadto, Malezja wchodzi do pierwszej dziesiątki krajów azjatyckich z najszybszym połączeniem internetowym (pozycja # 9). Ten kraj jest położony blisko reszty Azji, co czyni go doskonałym punktem wyjścia do podróży w inne miejsca. Jak donosi International Living, jest to jeden z trzech krajów w Azji, który umożliwia obcokrajowcom kupowanie nieruchomości bez żadnych ograniczeń, a nawet nie wymaga, aby te ludzi mieszkali tam na stale.

Kolumbia

Photo by Ricardo Gomez Angel on Unsplash

Kolejny kraj, który z roku na rok ciężko pracuje nad swoją reputacją. W ostatnich latach Kolumbia stała się znacznie bezpieczniejsza dla obcokrajowców i, co za tym idzie, bardziej atrakcyjna dla turystów. Oczywiści, jak i w każdym kraju, w Kolumbii nadal są miejsca, których należy unikać, więc po prostu kierujcie się zdrowym rozsądkiem. Ogólnie w Kolumbii prawie wszędzie jest dostęp do Internetu, w większych miastach jest mnóstwo świetnych restauracji, sklepów, oraz nocnych rozrywek. Ponadto ten kraj szczyci się spektakularnymi lasami deszczowymi, górami i przepięknymi plażami. Apartamenty można wynająć od 500 do 1250 dolarów miesięcznie.

Kostaryka

Photo by trail on Unsplash

Nic dziwnego, że ten kraj również znalazł się na tej liście. Kostaryka od dawna jest ulubionym miejscem turystycznym wielu ludzi i wielu z nich marzy o tym, żeby spędzić tu emeryturę. Życie w Kostaryce słynie ze swobodnej atmosfery, wysokiego poziomu bezpieczeństwa oraz przystępnych cen (chociaż ze względu na popularność tego kraju życie tu jest nieco droższe niż w innych krajach Ameryki Środkowej). Uzyskanie wizy nie jest żadnym problemem, a życie w tym cudownym kraju dla dwojga osób będzie kosztować około 2000 dolarów miesięcznie.

Ekwador

Photo by Juan Ordonez on Unsplash

Ten południowoamerykański kraj zajął pierwsze miejsce na tej liście pod względem klimatu, otrzymując 100% głosów. Ze względu na swoje położenie geograficzne i otoczenie górami Ekwador może zaoferować klimat na każdy gust. Opieka zdrowotna oraz infrastruktura jest dobrze rozwinięta, a koszty utrzymania pary wynoszą około 1500 dolarów miesięcznie.

Panama

Photo by Alejandro Carvallo on Unsplash

Jeśli szukasz nowoczesnego, urbanistycznego miejsca do życia, koniecznie rozważ Panama City. Internet, sieć komórkowa, infrastruktura – wszystko jest dobrze rozwinięte, a proces ubiegania się o wizę jest wyjątkowo prosty. Ponadto, lokalsi są bardzo otwarci oraz pozytywnie nastawieni do obcokrajowców. Panama oferuje gościom wspaniałe plaże, bujne góry z lasami deszczowymi oraz wspaniały klimat tropikalny.

Meksyk

Photo by Austin Pacheco on Unsplash

Ta pozycja na liście również nie jest zaskakująca. Meksyk od dawna jest popularnym kierunkiem turystycznym oraz dość atrakcyjnym krajem dla emigrantów. Ponadto, Meksyk ma jedna z najsmaczniejszych kuchni na świecie! Podobno można tu żyć za jedynie 1200 dolarów miesięcznie, a nowoczesny dwupokojowy apartament w Puerto Vallarta może kosztować jakieś 575 dolarów. Klimat jest wspaniały przez cały rok, plaże nie mają sobie równych, nie mówiąc już o bogatej historii i kulturze tego kraju.