Obecnie wiele się mówi o znaczeniu inteligencji emocjonalnej, ale mimo to niektórzy rodzice nadal ignorują ten temat i uważają, ze ich dziecko po prostu ma trudny charakter.

W rezultacie od 5 roku życia dziecko przestaje słuchać rodziców, a jako nastolatek potrzebuje pomocy psychologa, ponieważ nie potrafi prawidłowo interpretować wlasne uczucia.

Psycholog i ekspert ds. Rozwoju inteligencji emocjonalnej u dzieci wymieniła trzy emocje dziecka, które rodzice błędnie uważają za przejaw trudnego charakteru.

Agresja

Agresja dziecięca najczęściej ma miejsce wtedy, kiedy mały człowiek zetknął się z nieznanymi dotychczas realiami otaczającego go świata, i po prostu nie wie, co z tym ma robić.

„Jeśli dziecko jest zdenerwowane z powodu porażki, okazuj mu wsparcie, oferuj swoją pomoc i poświęć mu tyle czasu, ile potrzeba, aby się uspokoiło” - radzi psycholog.

Popularne wiadomości teraz

Piękna wieczorna modlitwa do Anioła Stróża

Ananasy z cukinii: nie da się odróżnić od prawdziwych!

Nie wyłączono mikrofonu Agacie Dudzie po ogłoszeniu wyników. Wszyscy usłyszeli jej słowa

Wielkie pożegnanie u Kasi Cichopek. To już koniec!

Emocje dziecka
Emocje dziecka

Upartość

To, co wielu rodziców uważa za upartość, w rzeczywistości jest pragnieniem dziecka podzielić się swoim punktem widzenia i wyrazić swoją opinię na określony temat.

Nigdy nie zmuszaj dzieci do zrobienia czegokolwiek, jeżeli oni tego nie chcą. Szukaj kompromisów i alternatyw, które będą zadowalające dla obu stron.

Zazdrość

Zazdrość może wskazywać na to, że dziecko o cos się bardzo martwi, nie wie, jak sobie z czymś poradzić, a czasami jest wynikiem niskiej samooceny. Dzieciak może być zazdrosny o rodziców wobec swoich braci lub sióstr, zwłaszcza w przypadku dużej różnicy w wieku.

Starajcie się spędzać jak więcej czasu ze swoim dzieckiem i nigdy nie porównujcie go z innymi dziećmi.

„Dziecko musi mieć pewność, że są chwile, kiedy mama lub tata należą tylko do niego” - mówi psycholog.

Emocje dziecka
Emocje dziecka