Pamiętaj o tym, że od tego, jak my spędzamy każdy nasz dzień, zależy to, jak spędzamy całe nasze życie. 

Myśli i rozmowy, ludzie i towarzystwo – wszystko, co otacza nas każdego dnia – i jest naszym życiem. Zastanów poważnie się nad tym zdaniem i rozważnie zadecyduj o tym, czym warto wypełnić swoje życie.

Aby zacząć żyć świadomie, nie wystarczy poznać jakiś magiczny lajfhack. Tylko konsekwentne, codzienne działania są kluczem do trwałej zmiany na lepsze. Konieczna jest także zmiana otoczenia i nawyków, w przeciwnym razie chęć zmian szybko wyparuje, zarowno jak i motywacja do działań.

Oto kilka nawyków, które pomogą Ci zacząć żyć świadomie. Natomiast zmieniając swoje życie, pamiętaj o tym, ze nie ma szybkich sposobów na osiągnięcie trwałej zmiany, więc lepiej od razu zacząć cieszyć się tym procesem. Przecież to jest podróż, która trwa przez całe życie. 

1.     Naucz się słuchać swojego wewnętrznego głosu

Popularne wiadomości teraz

„Mój mąż poszedł na ryby z przyjacielem, a potem spotkałam tego "przyjaciela" w supermarkecie: zaniemówiłam”

Pewien facet znalazł zniszczony portfel. Nie miał pojęcia, do czego może on prowadzić: „ Czekałam na ciebie całe życie”

„Przez pięć lat myślałam, że mój mąż już nie żyje, ale pewnego dnia prawda wyszła na jaw: dlaczego nie zauważyłam tego wcześniej"

Żona zdała sobie sprawę ze wszystkiego, gdy przekroczyła próg domu i odkryła, że brakuje jej futra: „Maciej, jak mogłeś”

Regularnie zadawaj sobie pytanie, dlaczego postanowiłeś postąpić tak, a nie inaczej. Pytaj siebie, dlaczego chcesz coś zrobić, zanim to zrobisz. Czy to ty postanowiłeś to zrobić, czy ktoś inny podjął ta decyzje za Ciebie? Oddzielenie swojego wewnętrznego głosu od opinii innych ludzi może być trudne, ale kiedy to zrobisz, zaczniesz podejmować decyzje, które będą w pełni odpowiadać Twoim celom i ideałom. Dzięki temu zawsze będziesz pewny swojej decyzji.

2.     Naucz się panować nad swoimi myślami

Kiedy ostatnio zauważyłeś, jak negatywne myśli przejęli kontrolę nad Twoim umysłem? Może to się dzieje teraz? Naucz się śledzić negatywne myśli, panować nad nimi i zmieniać swój sposób myślenia. Zdolność twojego umysłu do skupienia się na tym, co naprawdę jest ważne, pozwala ci trzymać się wybranej ścieżki życia. Jeśli ciągle czujesz się wyczerpany, może to być spowodowane niezdolnością do kontrolowania swoich myśli. Twój umysł jest jak dzikie zwierzę. Oswój go!

3.     Daj się ponieść „flow”

Uchwyć momenty, w których działasz w stanie przepływu (czyli flow), dowiedz się, które środowisko stymuluje ten stan i spróbuj stworzyć niezbędne do tego warunki w ciągu dnia. Czy pracujesz, całkowicie pochłonięty tym, co szczerze kochasz? Świetnie, określ nienaruszalną przestrzeń, doceń i chroń ten czas tak, jakby od tego zależało spełnienie twoich największych marzeń, ponieważ w rzeczywistości tak jest.

4.     Uświadom sobie wartość własnego doświadczenia z globalnej perspektywy

Pobaw się z psem, dotknij drzewa –  każdego dnia poświęcaj trochę czasu na czynności, które przypomną Ci, że jesteś częścią idealnego systemu o wiele bardziej globalnego niż Twoje życie.

I pamiętaj, że wszystko, co robisz, to mała kropla w tym ogromnym ekosystemie, a każdy dzień twojego życia to mała kropla w całym twoim życiu. Pamiętaj, że twoje działania są ważne, ale oni nie decydują o wszystkim na tym świecie.

5.     Zachowaj jasność umysłu dzięki medytacyjom

To niesamowite, jak poranna medytacja może całkowicie zmienić Twój dzień. Skupienie się na oddychaniu pomaga zachować jasny umysł przez cały dzień: podczas ostrej dyskusji, na spotkaniu lub po prostu na spacerze.

Jak na co dzień odnajdować sens życia?
Jak na co dzień odnajdować sens życia?

Powrót do spokojnych myśli i skupienie się na oddychaniu pomoże Ci zrobić znacznie więcej w ciągu dnia. I nie dlatego, że jest to jakiś magiczny środek, ale po prostu dlatego, że twój umysł jest w spokojnym stanie – to jest klucz do sukcesu.

6.     Co tydzień ponownie analizuj swoje podstawowe wartości

Zadaj sobie pytanie, w jaki sposób przestrzegasz swoich wartości na poziomie osobistym, zawodowym i społecznym. Bądź ze sobą szczery. Jeśli to, co robisz w ciągu dnia, nie odpowiada twoim prawdziwym wartościom, jesteś na złej drodze.

7.     Nie szukaj skrótów

Człowiek albo realizuje swoją życiową misję i widzi postęp, albo nie. Do sukcesu nie ma drogi na skróty. Robienie tego, co odpowiada Twojej naturze i wartościom każdego dnia, jest jedyną i najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić.

8.     Codziennie powtarzaj sobie pozytywne afirmacje

Czy zrobiłeś coś znaczącego? Napisałeś artykuł, z którego jesteś dumny? Medytowałeś codziennie w tym tygodniu? Doskonale! Spójrz w lustro, pogratuluj sobie i pamiętaj, jak wspaniale jest zrobić coś ważnego w swoim życiu.

9.     Pisz każdego dnia

Po prostu wyrażaj na piśmie swoje myśli, plany i marzenia.

10.  Wybierz dobre towarzystwo

Otocz siebie aktywnymi, pełnymi pasji, uczciwymi i wszechstronnymi ludźmi, społecznościami i myślami.

11.  Stwórz odpowiednią dla siebie rutynę

Rób to, co Ci się podoba, w przeciwnym razie nie będziesz w stanie trzymać się tego na dłuższą metę. Proste i ulubione sprawy powinni przynosić satysfakcje, wiec trzeba robić je dokładnie wtedy, gdy sprawiają Ci przyjemność. Na przykład, jeśli lubisz pisać w swoim dzienniku rano, rób to i ciesz się procesem.

Jak na co dzień odnajdować sens życia?
Jak na co dzień odnajdować sens życia?

12.  Nie wygrasz ze sobą

Jeśli będziesz nieustannie zwracać uwagę na negatywne aspekty swojego życia, nadal będzie cię to prześladować. Człowiek widzi akurat to, co chce zobaczyć, wiec jeśli będziesz skupiać się na negatywie, będziesz wiedzieć go wszędzie i we wszystkim, niezależnie od tego, co robią inni. Poświęć trochę czasu, aby zdefiniować takie aspekty, znaleźć ich przyczynę i wyeliminować ją.

13.  Badaj, analizuj, eksperymentuj

To świetny sposób, aby dowiedzieć się, co jest dla Ciebie dobre, a co złe; panować nad swoimi myślami i na czas zmieniać sposób swojego myślenia i działania.