Wybór imienia dla dziecka to dość trudna decyzja, lecz znalezienie idealnego imienia dla malucha jest bardzo ciekawym i kreatywnym procesem. Trudności w wyborze imienia wiążą się z tym faktem, że wielu rodziców wierzy w to, że każde imię ma pewna magiczna moc i w pewien sposób determinuje charakter osoby oraz jej umiejętności, które wpływają na jej przyszłość. Szczęśliwi przyszli rodzice chcą dla swojego dziecka tego, co najlepsze, i właśnie dlatego większość z nich podchodzi do wyboru imienia bardzo odpowiedzialnie. Ktoś szuka imienia w specjalnej księdze imion, niektórzy wybierają imie dla swojego dziecka pod kątem świętego patrona, natomiast część rodziców stara się śledzić najnowsze trendy, ponieważ, o dziwo, moda na imiona również zmienia się z roku na rok. Wybór imienia dla dziecka jest kwestią bardzo indywidualna, niemniej jednak w każdym kraju można śledzić pewne trendy na imiona, a nawet wyróżnić najbardziej typowe i popularne imiona. W tym artykule opowiemy o tym, jakie imiona wybierają dla swoich dzieciaków Polacy i które z nich są uważane za najbardziej popularne.

Popularne imiona dla dzieci w Polsce

Nowoczesne i tradycyjne, nowomodne i starożytne, polskie i zagraniczne – w rankingu najpopularniejszych imion dla dzieci wśród Polaków znalazła się każda z tych kategorii. Raport został przygotowany na podstawie danych zebranych w rejestrze PESEL. Ranking został stworzony na podstawie danych sprzed kilku lat, jednak eksperci twierdzą, że trendy na imiona dla dzieci nie zmieniają się już od kilku lat – oni zmieniają jedynie swoją pozycję w rankingu. Większość z nich – tradycyjne polskie imiona.

Popularne imiona dla chłopców

Antoni - 9183, Jakub - 8942 i Szymon - 8264 – oto są trzy najpopularniejsze imiona dla chłopców w Polsce. Akurat te imiona dla chłopaków są teraz najbardziej popularne wśród świeżo upieczonych rodziców. Wśród popularnych imion znalazły się również:

Takie imiona jak Stanisław, Leon oraz Alan również cieszą się dużą popularnością, natomiast imie Borys jest dość rzadkie – tak nazwano zaledwie 817 chłopców, wiec to imie znalazła się na rankingu aż na 50 pozycji. Pełną listę najpopularniejszych imion dla chłopców można znaleźć tutaj.

Photo by Isaac Quesada on Unsplash

Popularne imiona dla dziewczynek

Po raz kolejny na pierwszym miejscu na liście najpopularniejszych imion dla dziewczynek znalazła się Zuzanna – takie imie otrzymali aż 8837 dziewcząt. Na drugie pozycji znalazła się Julia – 8637 dziewczynek. Trzecie miejsce w rankingu najpopularniejszych imion dla dziewczynek w Polsce zajmuje imie Lena. Świeżo upieczone rodzice także często wybierają dla swoich córek takie imiona jak Maja lub Hanna. Wśród dziesięciu imion-liderów znajdują się również:

  • Zofia

  • Amelia

  • Alicja

  • Aleksandra

  • Natalia

Oprócz tego, wiele dziewczynek otrzymały takie imiona jak: Antonina, Laura, Liliana, Nina i Kaja. Zamyka tą listę imię Aniela. W ciągu roku tym imieniem nazwano 883 dziewczynki urodzone w Polsce. Pełną listę najpopularniejszych imion dla chłopców można znaleźć tutaj.

Najpopularniejsze imiona dla dzieci w Polsce według województw

Co ciekawe, rozkład najpopularniejszych imion w poszczególnych województwach jest nieco inny niż ogólnopolski. Na przykład w województwie kujawsko-pomorskim zarejestrowano najwięcej chłopczyków o takich imionach jak Szymon, Antoni i Jakub, a wśród imion dla dziewczynek przewagę mieli takie imiona jak Lena, Zuzanna oraz Maja. Zapoznajmy się z listą najpopularniejszych imion według województw:

Lubelskie: Szymon, Antoni, Jakub, Lena, Zuzanna, Maja.

Lubuskie: Antoni, Szymon, Jakub, Hanna, Maja, Zuzanna.

Łódzkie: Antoni, Jakub, Jan, Hanna, Zuzanna, Julia.

Małopolskie: Jakub, Szymon, Antoni, Julia, Zuzanna, Lena.

Mazowieckie: Antoni, Jan, Jakub, Zofia, Julia, Zuzanna.

Opolskie: Jakub, Antoni, Szymon, Hanna, Lena, Zuzanna.

Podkarpackie: Szymon, Jakub, Antoni, Zuzanna, Lena, Julia.

Podlaskie: Jakub, Szymon, Antoni, Zuzanna, Julia, Hanna.

Pomorskie: Jakub, Antoni, Jan, Zofia, Zuzanna, Lena.

Śląskie: Jakub, Szymon, Filip, Zuzanna, Hanna, Julia.

Świętokrzyskie: Antoni, Jakub, Aleksander, Lena, Maja, Julia.

Warmińsko-mazurskie: Antoni, Szymon, Jakub, Lena, Zuzanna, Maja.

Wielkopolskie: Antoni, Jan, Wojciech, Zofia, Lena, Maja.

Zachodniopomorskie: Antoni, Jakub, Szymon, Hanna, Maja, Zuzanna.

Jak widać, w poszczególnych województwach są popularne te same imiona, które nieznacznie zmieniają swoje pozycje.

Jednak niektórzy rodzice starają się unikać najbardziej popularnych imion. Oni obawia się, że takie imiona mogą pozbawić dziecko indywidualności, ponieważ w przedszkolu, szkole oraz na studiach można będzie spotkać wiele rówieśników o tym samym imieniu. Natomiast zastanawiając się nad imieniem dla dziecka, należy pamiętać, że bez względu na to, jak bardzo popularne jest pewne imię, ono i tak zawsze będzie brzmiało wyjątkowo, jeżeli chodzi o konkretną osobę, tym bardziej, o wasze dziecko. Ponadto zawsze istnieje wiele wariacji tego samego imienia (na przykład Hanna — Hania, Haneczka, Haniunia), i nikt nie zabrania wam wymyślić swoją wariację — bądźcie oryginalni!