We wtorek 10 grudnia polska pisarka Olga Tokarczuk odebrała z rąk któła Szwecji Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Wręczony został jej złoty medal oraz dyplom. Poza laureatami, na scenie pojawili się także członkowie rodziny królewskiej. Na tę uroczystość, która odbyła się  w filharmonii Konserthus w Sztokholmie. 

Olga Tokarczuk już z Nagrodą Nobla

Każdemu laureatowi było poświęcono tylko 2 minuty na swoją promowę, Tokarczuk przygotowała się do tego oryginalnie: 

Polska pisarka odebrała Nobla

 „Przed odbyciem podróży do Sztokholmu robiłam wszytko, co w mojej mocy, żeby się dowiedzieć, na czym polega ten specjalny Tydzień Noblowski, na czym polega ta ceremonia noblowska. I znalazłam film pod tytułem "Żona". Nie wiem, czy znacie ten film. Moja ulubiona scena w tym filmie to ta, kiedy pisarz i jego żona otrzymali telefon z Akademii Szwedzkiej i skaczą na łóżku jak dzieci, wykrzykując: 'wygraliśmy Nobla, wygraliśmy Nobla!' Ale następnie atmosfera tej opowieści robi się coraz bardziej ponura, ponieważ wychodzi na jaw sekret sukcesu tego pisarza. Okazuje się, że to jego żona jest prawdziwym autorem powieści. Proszę się nie martwić, mogę tutaj uroczyście powiedzieć, że wszystkie swoje książki napisałam sama. To nie jest taki przypadek"

Popularne wiadomości teraz

Piotr Żyła pokazuje nowego członka rodziny

Bez octu i pasteryzacji: łatwy przepis na chrupiące ogórki w 10 minut

Kotlety jajeczne najlepsze na obiad

Nie wyłączono mikrofonu Agacie Dudzie po ogłoszeniu wyników. Wszyscy usłyszeli jej słowa

Olga Tokarczuk odebrała Nobla

Według określonych zasad etykietu na tą uroczystość trzeba przychodzić w odpowiednich ubraniach. Mężczyżni muszą być w smokingach, a kobiety - w czarnych sukienkach. Ustrój dla Olgi Tokarczuk przygotowała znana polska projektantka Gosia Baczyńska, natomiast co stosując biżuterii, to ja specjalnie dla Olgi stworzyła projektantka biżuterii Kasia Wójcik. 

The voice Senior bezkonkurencyjny! Już czekamy na kolejny odcinek

Jako pierwsi nagrodę odebrali Laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki: James Peebles, Michel Mayor i Didier Queloz.  W dalszej kolejności złote medale i dyplomy  otrzymali John B. Goodenough, M. Stanley Whittingham i Akira Yoshino. W dziedzinie medycyny, którymi w 2019 roku zostali Peter J. Ratcliff, William G. Kaelin i Gregg L. Semenza. 

Więcej ciekawych artykułów zajdziesz na koleżanka.com