12 grudnia jest 346  dniem w kalendarzu gregoriańskim. Imieniny obchodzą: Adelajda, Aleksander, Dagmara oraz Atancjusz, Liberata, Maksanty, Maksencjusz, Merkuria, Paramon, Przybysława, Spirydion, Suliwuj, Synezjusz, Monaria, Bartosz, Dionizja, Edburga, Epimach, Franciszka, Gościwit, Justyn, Konrad, Konrada,Kons.

Guziki

Dzisiaj jest Dzień Gudzika. Opowiemy Ci niewielką historię guzików. Najstarsze znane guziki znaleziono w Mohendżo-Daro, w dolinie Indusu, wykonane z muszelek - liczą ponad 5000 lat! Starożytni do spinania ubrań używali fibul. W średniowiecznej Europie królowały haftki, spinki i wstążki.Guziki służące do utrzymywania odzieży, po raz pierwszy notuje się w Niemczech w XIII wieku. Niedługo potem zostały szeroko rozpowszechnione w całej średniowiecznej Europie. Z biegiem lat, guziki stały się cenionymi elementami dekoracyjnymi peleryn i szat możnych i królów.   Najlepsze lata guzika, to 1830-1850. Wtedy to producenci brytyjscy i zagraniczni prześcigali się w wymyślaniu coraz to nowych i eleganckich wzorów. W roku 1840 rozpoczęła się masowa produkcja guzików szklanych.

Octopus Lips –nowy trend zmiany kształtu ust. Na czym polega?

 

Dzień Guzika

Popularne wiadomości teraz

Nazwane najważniejsze mędrcy wśród znaków zodiaku. Mają wysoki poziom IQ

Nie wyłączono mikrofonu Agacie Dudzie po ogłoszeniu wyników. Wszyscy usłyszeli jej słowa

Przepis na domowe lody śmietankowe w 5 minut. Nie potrzeba żadnej maszynki do lodów!

Guziki mają sporo przesądów, któte warto wiedzieć:

Na przykład, jeśli ujrzysz kominiarza, natychmiast złap się za guzik - to przynosi szczęście, ale pamiętaj, pod żadnym pozorem nie podnoś guzika! Nie jest dobrze, gdy gudzik pęka w rękach bez powodu. To prawdopodobnie nie jest twój dzień, więc jeśli to możliwe, spróbuj anulować wszystkie swoje plany. Nie zaleca się szycia guzików przed Nowym Rokiem. Możesz więc przenieść wszystkie problemy z poprzedniego roku na następny rok. Ale jeśli przycisk nagle odpadł w przeddzień Nowego Roku, wówczas wszystkie problemy z zeszłego roku odpadły. Jeśli masz spotkanie z niezbyt sympatyczną osobą, zapnij wszystkie guziki na ubraniach. W ten sposób możesz uchronić się przed negatywnym wpływem z jego strony. 

Agata Duda pochłonięta pracą w Banku Żywności

Więcej ciekawych artykułów zajdziesz na koleżanka.com