17 grudnia jest 351 dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 14 dni. Dziś imieniny obchodzą: Bega, Florian, Jan, Jolanta, Modest, Olimpia, Wiwina, Łazarz, Łukasz, Żyrosław. 

Żona Piątka zachwyca urodą

Dzisiaj dla niektórych będzie ciężki dzień, a czemu? Bo 17 grudnia jest Dzień bez przekleństw w Polsce. Zaskakująco? No, ale cóż. Nie będzie ukrywać , że w ostatnich czasach ludzkość po prostu nie może istnieć bez przekleństw. Tak, tak, nie zgadzasz się z tym? A zapytaj siebie, jak często używasz przekleństwa? Każdy dzień, godzinę, a może minutę?

17 grudnia Dzień bez Przekleństw

Tak, naprawdę ten dzień stworzony po to, aby jak to mówiąc "oczyszczać" nasz język. Polska mowa, która nie potrzebuje wulgaryzmów, by trafnie i dosadnie wyrażać emocje. Zespół naukowców z angielskiego Keele University odkrył, że przeklinanie – zwłaszcza spontaniczne, jako reakcja na bodziec – redukuje fizyczne odczuwanie bólu. Jednak pomimo iż przekleństwa istnieją tak długo, jak sam język, są one powszechnie uważane za objaw prymitywizmu i braku kultury. Nie wszędzie pozwolone wulgaryzmy, w nietorzy krajach ich używanie możesz zapłacić, a w ekstremalnych przypadkach możesz trafić do aresztu na 15 dni. Zgodnie z religią używanie przekleństw jest brane pod uwagę jak wielki grzech.

Popularne wiadomości teraz

Nazwane najważniejsze mędrcy wśród znaków zodiaku. Mają wysoki poziom IQ

Trzy znaki zodiaku zakręcą kołem fortuny do końca października

Bez octu i pasteryzacji: łatwy przepis na chrupiące ogórki w 10 minut

Bez przekleństw!

"Niemożliwe nie istnieje": Wojciechowska szczerze o adopcji dziewczynki z Tanzanii

Przekleństwa, tak jak cały system języka, ewoluują. Na przykład, nacechowane pejoratywnie słowo dziwka jeszcze kilkaset lat temu było neutralne i oznaczało dziewczynę. Słowo dupa z kolei oznaczało niegdyś po prostu zagłębienie.

No, jak zmożesz jeden dzień wytrzymać bez przekleństw? 

Więcej ciekawych artykułów zajdziesz na koleżanka.com