Pałac w Knossos

Jest to najsłynniejszy zabytek na całej wyspie. Pałac ten został zbudowany za panowania króla Minosa. Istnieje nawet legenda, że znajdował się tu również Labirynt Minotaura. Pałac został znacznie zniszczony, dlatego obecnie turyści mogą zwiedzić i obejrzeć zaledwie kilka pokojów i głównie ruiny pałacu. Warto jednak odwiedzić to miejsce ze względu na jego wyjątkową aurę – warto tylko uruchomić wyobraźnię i zobaczysz, jak w świetle pochodni po długich korytarzach wędrują starożytni Grecy.

Pocałunek trzech mórz

W zatoce Balos łączą się wody Morza Kreteńskiego, Śródziemnego oraz Egejskiego. Widać to głównie po kolorze tafli wody. Zjawisko jest absolutnie niesamowite. Co więcej, kiedy zwiedzasz Kretę, każda chwila i każde nowe miejsce wydają się absolutnie fantastyczne – pozostaje tylko cieszyć się tym pięknem i atmosferą.

Zatopione starożytne miasto Olous

Na dnie kanału Poros nadal można zobaczyć ruiny starożytnego miasta. Znaleziono tu liczne artefakty, w tym pismo z III wieku p.n.e. Długa ściana zatopionego miasta zlokalizowana jest bardzo blisko powierzchni wody, co daje niektórym żartownisiom wystraszyć swoich znajomych, udając, że idą tuż nad powierzchnią morza. Co prawda, dotarcie do tego miasta jest dość trudne, i, co więcej, wybierać się tam warto tylko przy spokojnej pogodzie – inaczej po prostu nie zobaczycie miasto.

Popularne wiadomości teraz

Patrycja Sołtysik źle znosi rozstania z mężem. Tęsknota jest bardzo silna

Koniec programu 500 plus. Rząd tłumaczy!

Serce w Bieszczadach, jako pamiątką o silnej miłości

TOP10 nietypowych miejsc na wakacje w Polsce. Jest tam pięknie i spokojnie

Poczuj się jak Zeus

Na szczególną uwagę zasługują jaskinie Krety. Najpopularniejsza z nich to jaskinia Dikte z wewnętrznym jeziorem, w której, według mitologii greckiej, urodził się sam Zeus. Nawiasem mówiąc, jaskinia ta znajduje się na wysokości ponad 1000 metrów nad poziomem morza.

Zatańcz jak prawdziwy Grek!

Grecy mają taniec, który tak naprawdę nie jest ich tańcem ludowym, jednak stał się najpopularniejszym tańcem greckim na świecie i jednym z symboli Grecji. Chodzi o sirtaki. Sirtaki zaczyna się od wolnych, płynnych ruchów, stopniowo przechodząc w szybsze i bardziej gwałtowne, a także zawiera szarpnięcia i skoki. Takie tańce często można zobaczyć wieczorem na ulicach wyspy.