Odkrywamy tajemnice kotów! Czy faktycznie zawsze spadają na cztery łapy? Czy nie lubią psów? W końcu to wstyd kochać kotki, a tylu rzeczy o nich nie wiedzieć. Czas to zmienić! Portal zpazurem.pl opublikował 10 kłamstw o kotach, które są najczęściej powielane.

  1. Kot zawsze spada na cztery łapy.

Wszystko zależy tak właściwie od jego pozycji wyjściowej. Rzeczywiście, jeśli kot spada powoli wtedy przy pomocy ogona ustawia się w pozycji zasadniczej w kierunku lotu i łapami amortyzuje uderzenie, czego skutkiem jest lądowanie na cztery łapy. Jednak jeśli kot skoczy w przestrzeń, np. chcąc złapać przelatującego ptaka lub owada, prędkość upadku jest znacznie większa. Wtedy mruczek może nie zdążyć ułożyć się w odpowiedniej pozycji, co skutkować będzie upadkiem na grzbiet i uderzeniem głową o podłoże.

  1. 2. Kot powinien pić krowie mleko.

Dorosłe zwierzęta, tak jak ludzie, mają problem z trawieniem mleka innego gatunku. Koty także, podobnie jak ludzie, mogą cierpieć na nietolerancję laktozy. 

  1. 3. Koty nie lubią wody.

To potężny mit, bowiem dla wielu kotów woda jest tak ciekawa, że bawią się nią nawet w muszli klozetowej.

  1. 4. Sucha karma jest najlepsza dla kotów, ponieważ pomaga czyścić ich zęby.

Suche jedzenie tak samo nie pomaga dbać o higienę kocich zębów, jak dzieje się to w przypadku ludzi. 

Popularne wiadomości teraz

Maryla Rodowicz skarży się na brak pieniędzy: "Trzeba zaciskać pasa jak nigdy"

Poznajesz osobę na tym zdjęciu? Dziś zna ją każdy, lecz nie wszyscy darzą ją sympatią

Przepis na domowe lody śmietankowe w 5 minut. Nie potrzeba żadnej maszynki do lodów!

Ale wtopa! Katarzyna Cichopek pokazała przypadkiem rozebranego męża. Ma się czym pochwalić

Szczegółowy horoskop dla każdego znaku zodiaku na rok 2021. Nowy rok, nowe wyzwania

ciekawostki o kotach
ciekawostki o kotach
fot. Getty Images

  1. 5. Koty, które nie wychodzą z domu, nie chorują i nie muszą być regularnie badane przez weterynarza.

Domowe, niewychodzące koty są zdrowsze i żyją dłużej niż te, które mają możliwość swobodnego biegania na zewnątrz, ale nie znaczy to, że nie są narażone na żadne choroby i dysfunkcje organizmu.

  1. 6. Przyciągnięty zapachem mleka, kot może przyssać się do ust niemowlęcia i udusić je.

Nie ma żadnych dowodów na to, że oddech niemowlaka może przyciągnąć kota, a tym bardziej nie odnotowano żadnych przypadków takiego uduszenia. Zdarza się natomiast, że kot chętnie układa się koło śpiącego dziecka do drzemki – dzieje się tak, gdyż mruczki uwielbiają spać koło ciepłego człowieka, szczególnie w cichym, zaciemnionym miejscu. 

  1. 7. Gdy samo przycinanie nie wystarcza, można usunąć kotu pazury na stałe.

W Polsce ustawa z 21 sierpnia 1997 roku o ochronie praw zwierząt zabrania permanentnego usuwania kocich pazurów i uznaje je za formę znęcania się nad zwierzęciem, choć są kraje (np. USA), w których zabieg ten jest powszechnie stosowany. Tymczasem pazur jest częścią kociego palca i jego usunięcie polega tak naprawdę na ucięciu tego palca aż do pierwszego stawu. To bardzo bolesny zabieg, który na zawsze okalecza mruczka fizycznie i psychicznie.

  1. 8. Koty świetnie funkcjonują na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej.

Koty są mięsożercami i do poprawnego funkcjonowania ich organizm potrzebuje zwierzęcego białka, które – wraz z wodą – powinno stanowić znaczną część ich codziennego pożywienia.

W „BrzydUli” pojawi się siostra Violetty! Kto zagra nową postać? To popularna aktorka

  1. 9. Koty są zimne i powściągliwe, inaczej niż lojalne i kochające psy.

Koty potrafią być bardzo oddane swoim właścicielom. Trudno jest je przy tym porównywać do psów, bo to przecież zupełnie różne zwierzęta – łączy je tylko to, że mają po cztery łapy, futro i ogon, a różni bardzo wiele. Choćby to, że psy są zwierzętami stadnymi, podczas gdy koty są znacznie bardziej niezależne. To, jak nasz mruczek będzie oddany i kochający zależy w znacznej mierze od nas samych i tego, jak wiele uwagi i miłości sami mu poświęcimy.

  1. 10. Pies i kot nie potrafią żyć w zgodzie.

Mieszkając pod jednym dachem pies i kot potrafią bardzo się zaprzyjaźnić – szczególnie jeśli znają się od pierwszych tygodni życia. Gdy są starsze, trzeba im czasami trochę pomóc w oswojeniu się ze sobą nawzajem, ale szanse na to, że będą sobie wzajemnie bardzo oddane, są ogromne.