Przez długi czas ludzie doceniali jedynie elegancję stroju i piękno uśmiechu. Teraz nadzorują fundacje charytatywne, uczestniczą w międzynarodowych szczytach, stają się ważnymi uczestnikami kampanii wyborczych swoich mężów. First Ladies to częsty temat na pierwszych stronach czołowych publikacji w każdym kraju.

1. Danuta Wałęsa

Pierwsza dama Polski 1990-1995, żona legendarnego przywódcy Solidarności Lecha Wałęsy. Pomimo trudnego życia Danuta urodziła i wychowała ośmioro dzieci. Kiedy Lech Wałęsa trafił do więzienia po demonstracjach Solidarności w sierpniu 1980 roku, Danuta poleciała z nim do Oslo w 1983 roku, aby odebrać Pokojową Nagrodę Nobla. Gotowała, myła, sprzątała, płakała samotnie w ciemności, podczas gdy jej mąż przemawiał do wiece i walczyli o prawa pracowników.

2. Jolanta Kwaśniewska

Głośno, jasno, niezależnie. I mocnym głosem w sprawach męża. W roli pierwszej polskiej damy grała przez 10 lat, od 1995 do 2005 roku. Była przez kilka lat była ekspertką i prowadzącą program „Lekcja stylu” w popularnym kanale TVN. W 2009 roku Kwaśniewska wydała nawet książkę „Lekcja stylu”, w której doradzała, jak odpowiednio się ubrać na przyjęcie, urządzić salon, zjeść kurczaka i bezy.

Popularne wiadomości teraz

Test psychologiczny: który mężczyzna ci najbardziej się podoba? Dowiedz się, jaką kobietą jesteś

Koniec programu 500 plus. Rząd tłumaczy!

TOP10 nietypowych miejsc na wakacje w Polsce. Jest tam pięknie i spokojnie

Przepis na domowe lody śmietankowe w 5 minut. Nie potrzeba żadnej maszynki do lodów!

Małgorzata Socha ma koronawirusa? Reżyser „Przyjaciółek” jest przerażony

3. Maria Kaczyńska

zawsze bardziej żona męża niż pierwsza dama. Dla Polaków Maria jest ideałem kobiety, która zawsze i wszędzie była obok męża i dzieliła z nim wszystko, nawet śmierć.

4. Anna Komarowska

Dlaczego ją kochają? Za wesoły charakter, za wizerunek uśmiechniętej mamy wielodzietnej rodziny, za wkład w promocję polskiej kultury w kraju i za granicą.

Michał Koterski i Małgorzata Kożuchowska w rolach życia. Ten film może być hitem

5. Agata Duda

Jest pierwszą damą z 2015 roku i nadal ją pozostaje. Zawsze pięknie ubrana, zawsze uśmiechnięta lekko, zawsze doskonale reprezentująca Polskę podczas zagranicznych wyjazdów męża. 

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na koleżanka.com