Powszechnie wiadomo, że krew jest najważniejszą tkanką łączną w ludzkim organizmie. Ona pełni funkcję transportową, zapewnia komunikację pomiędzy poszczególnymi układami organizmu oraz zawiera bardzo ważną informację o nas.

Istnieją 4 grupy krwi i czynnik Rh, które mogą dać odpowiedzi na wiele pytań dotyczących ludzkiego organizmu. Podstawowe informacje na temat własnej grupy krwi pomogą ci lepiej zrozumieć samego siebie.

Ile litrów krwi jest w ludzkim ciele?

Naukowcy twierdzą, że noworodek ma w sobie zaledwie filiżankę krwi, (200-350 ml). Z wiekiem ilość krwi w ciele człowieka się zwiększa. Zatem dorosła kobieta ma około 4 litrów krwi, a mężczyzna – około 5 litrów.

Dwie nowe grupy krwi

Popularne wiadomości teraz

Zobacz, co się stało z aktorami najsłynniejszego serialu telewizyjnego w Polsce „M jak miłość”

Te sławne kobiety są z o wiele młodszymi od nich partnerami. Rekordowa różnica to 32 lata

Maryla Rodowicz skarży się na brak pieniędzy: "Trzeba zaciskać pasa jak nigdy"

Ale wtopa! Katarzyna Cichopek pokazała przypadkiem rozebranego męża. Ma się czym pochwalić

W 2012 roku naukowcy z Uniwersytetu Vermontu dokonali przełomowego odkrycia – oni zidentyfikowali dwie nowe grupy krwi: Langereis (Lan) i Junior (Jr). To stało się możliwe dzięki temu, że oni w końcu zidentyfikowali dwa białka odpowiedzialne za te dotychczas nieznane grupy. Co ciekawe, Międzynarodowe Towarzystwo transfuzji krwi rozróżnia aż 36 systemów grup krwi.

Honorowy dawca krwi

Australijczyk James Harrison tak często oddawał krew, że nawet znalazł się w Księdze Rekordów Guinnessa. Tylko wyobraź sobie – mężczyzna oddał krew w sumie 1173 razy. W ten sposób on uratował ponad 2 miliony dzieciaków. Jego krew jest naprawdę unikatowa, ponieważ zawiera bardzo rzadkie przeciwciała, z których wytwarzany jest antygen-D. Z krwi Jamesa wyprodukowano szczepionkę, która zapobiega konfliktowi serologicznemu, który może się pojawić, gdy matka ma krew z czynnikiem Rh-, a ojciec Rh+. Te cenne cechy krwi mężczyzny byli odkryte, kiedy on jeszcze w wieku 14 lat przeszedł poważną operację usunięcie płuca, podczas której potrzebował aż 13 litrów przetoczonej krwi.

Transfuzja krwi na odmłodzenie

Tajemnica wiecznej młodości kryje się we krwi! Naukowcy już dawno odkryli technologie transfuzji krwi, pobranej od młodych ludzi, jako formę terapii odmładzającej dla starszych osób. Oczywiście, obecnie jest to raczej technologia przyszłości. Natomiast jeszcze w 2012 roku Dr Robin Franklin ze słynnego Uniwersytetu w Cambridge udowodnił, że krew młodych myszy odwraca proces starzenia się u dojrzałych osobników. Gryzonie, którym przetoczono młodą krew, uzyskiwały lepsze wyniki w testach pamięciowych, szybciej się uczyły nowych rzeczy itd.

Grupa krwi a rozwód

Kolejna ciekawostka: naukowcy odkryli związek między grupami krwi małżonków a odsetkiem rozwodów. Najbardziej udanymi okazali się związki z grupami krwi I-I. Natomiast małżonkom, które mają połączenie grup II-IV i II-I, lepiej nie planować wspólnej przyszłości.

Grupa krwi a stan zdrowia

Osoby z grupą krwi 0 charakteryzujące się niskim ryzykiem rozwoju choroby sercowo-naczyniowej, ale w ich przypadku istnieje ryzyko zachorowania na raka skóry lub otyłość. Natomiast u osób z grupą krwi A jest większe prawdopodobieństwo rozwoju choroby wieńcowej. W tym samym czasie osoby z grupa krwi B są bardziej narażeni na cukrzyce oraz raka trzustki. Osobom, które mają grupę krwi AB, warto częściej ćwiczyć pamięć i uwagę.

Zgodności grup krwi

 • Osoba z grupą krwi 0 jest uniwersalnym dawcą dla pozostałych grup.

 • Grupa A ma antygeny A i przeciwciała anty-B.

 • Grupa B ma antygeny B i przeciwciała anty-A.

 • Osoba z grupą krwi AB jest uniwersalnym biorcą (brak przeciwciał anty-A i anty-B).

Grupa krwi a cechy charakteru

 • Grupą krwi 0: dokładność, praktyczność, sprytność, wytrwałość.

 • Grupą krwi A: samodyscyplina, wizjonerstwo, miłosierdzie, pracowitość.

 • Grupą krwi B: elastyczność, silna motywacja, dobroduszność.

 • Grupą krwi AB: spokój, niezależność, racjonalność, siła.

Typy reakcji na stres

 • Grupą krwi 0: częste wybuchy gniewu. Jak się uspokoić: przypomnij sobie przyjemne rzeczy i wspomnienia.

 • Grupą krwi A: duża podatność na stres. Jak się uspokoić: pij więcej wody.

 • Grupą krwi B: wysoka odporność na stres.

 • Grupą krwi AB: dobrze radzą sobie ze stresem.