Składka jest różna dla każdego duchownego. Zależy od tego, jak długo i gdzie sługa Boży pracuje - w szkole, w wojsku, czy w szpitalu.

Również ci, którzy nie pracują na umowę o pracę, w 20% przypadków płacą składkę do ZUS na własną rękę.

Księża, którzy nie pracowali na etacie, otrzymują w tym roku niemal 1600 zł brutto jako trzynastą emeryturę. To z pewnością dobra wiadomość dla wielu emerytowanych duchownych, których dochody bywają mocno zróżnicowane. Dla niektórych z nich trzynastka to de facto podwojenie miesięcznych środków do życia.

Według "Faktu", niektórzy księża pobierają minimum 1588,44 zł brutto emerytury. Dla takich osób trzynastka jest szczególnie ważna, ponieważ podnosi ich miesięczne dochody o około 50%. Wysokość trzynastki jest jednak taka sama dla wszystkich emerytowanych duchownych, niezależnie od tego, ile wynosi ich emerytura.

Zgodnie z prawem, trzynasta emerytura przysługuje tym, którzy na dzień 31 marca 2023 r. mieli prawo do wypłaty emerytury lub renty. Oznacza to, że nawet ci księża, którzy niedawno przeszli na emeryturę, otrzymają dodatkowe środki.

Popularne wiadomości teraz

Justyna Kowalczyk z synem w górach. Syn sportsmenki ma wielki talent . "Życie poza schematami"

Emocjonalne pożegnanie. Justyna Kowalczyk z łzami w oczach żegna Kacpra Tekiegłego na cmentarzu

Hanna Lis napisała bardzo niespodziewane słowa o Kindze Rusin. Uchyliła rąbka tajemnicy

Marcin Hakiel i Dominika już wzięli ślub? Sekret pary wyszedł na jaw

Warto jednak zauważyć, że nie tylko księża otrzymują trzynastą emeryturę. To świadczenie przysługuje także innym obywatelom, którzy spełniają określone warunki.

Niektórzy biskupi również otrzymują trzynastą emeryturę, niezależnie od wysokości ich emerytury. Dla przykładu, Sławoj Leszek Głódź, którego emerytura mogła wynosić nawet 17 tys. złotych, również ma prawo do trzynastej emerytury.

Podsumowując, trzynasta emerytura to ważne świadczenie dla wielu emerytowanych księży. Dla tych, którzy pobierają minimalną emeryturę, to niemal podwojenie ich miesięcznych dochodów. Jednak nie tylko księża mają prawo do trzynastej emerytury, a to świadczenie przysługuje wszystkim, którzy spełniają określone warunki.

Pisaliśmy również o: Izabela Janachowska nową prowadzącą "Nasz nowy dom"? Gwiazda potwierdza: "To dla mnie wielki zaszczyt"

Może zainteresuje Cię to: Matka 8-letniego Kamila z Częstochowy walczy o sprawiedliwość. Jej apel do sądu poruszył serca wielu ludzi

Przypominamy o: Marcin Hakiel i Paulina Smaszcz już wkrótce zatańczą w Tańcu z Gwiazdami! Czy to będzie najgorętsza edycja w historii programu