Smutna wiadomość dla wszystkich Polaków pojawiła się w niedzielę, 29 marca od rana. Nie stało utalentowanego kompozytora Krzysztofa Pendereckiego. O jego śmierci poinformowało Radio Krakow opierając się na słowach żony i Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.

Kwarantanna na wesoło. Najlepsze memy, które rozbawią Cię do łez

Ostatnio wielki twórca walczył się z ciężką chorobą. Jaka same to była choroba, nie wiadomo. Tak samo miał dwa testa na koronawirus, w obu przypadkach wynik był niegatywny. Krzysztof Penderecki był polskim kompozytorem, dyregentem i pedagogiem muzycznym.  Przedstawiciel polskiej szkoły kompozytorskiej w latach sześćdziesiątych. W 2012 roku dziennik „The Guardian” nazwał go „najprawdopodobniej największym żyjącym polskim kompozytorem”.

Popularne wiadomości teraz

„W ciąży jesteś?”: Zaokrąglony brzuszek 15-letniej Viki Gabor wywołał lawinę komentarzy

Jacek z "Królowych życia" ma dorosłego syna. Jak wygląda Piotr

Dominika Gwit wybrała się na spacer z synem, ale jeden element przykuł jej uwagę: "Jakiś mistrz drugiego planu musi być"

Paulina Smaszcz składa życzenia Maciejowi Kurzajewskiemu. W pozdrowieniach nie pominięto Kasi Cichopek, z którą dziennikarz się spotyka

Wśród jego najbardziej rozpoznawalnych utworów są Ofiarom Hiroszimy – Tren, Pasja według św. Łukasza, Polskie Requiem oraz III Symfonia. Utwory Pendereckiego można był znaleźć w takich filmach jak Egzorcysta Williama Friedkina, Lśnienie Stanleya Kubricka, Dzikość serca Davida Lyncha, Ludzkie dzieci Alfonso Cuaróna, Katyń Andrzeja Wajdy oraz Wyspa tajemnic Martina Scorsese. 

Krzysztof Penderecki nie żyje

Penderecki za swoją pracę i twórczość otrzymał kilkanaście nagród. W tym dwukrotnie Prix Italia oraz czterokrotnie Nagrodę Grammy. Kawaler najwyższego polskiego odznaczenia, Orderu Orła Białego.

Martyna Wojciechowska zdradziła jak Kossakowski ją poderwał. Ich pierwsza randka była wyjątkowa

W swoim życiu Krzysztof był dwukrotnie żonaty. Pierwszą jego żoną była Barbara Penderecka, z którą kompozytor miał córkę Beatę. Para się rozwiodła.  W 1965 roku Penderecki wziął ślub z Elżbietą Solecką. W tym związku pojawiło się dwoje dzieci: syn Łukasz Penderecki i córka Dominika Penderecka. 

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na koleżanka.com