Specjaliści uważają, że wiele czynników ma wpływ na przybieranie na wadze. Przypominają jednak, że nadwaga może być złożonym efektem zaburzeń genetycznych, hormonalnych oraz skutkiem ubocznym wielu chorób. Z badań wynika, że prawdopodobieństwo wystąpienia otyłości u dziecka otyłych rodziców wynosi 80%. W przypadku jednego rodzica - 40%. Nie oznacza to, że dziecko jest skazane na nadwagę przez całe życie. Ważny jest rozsądek oraz świadomy wybór stylu życia. Geny mogą mieć wpływ na apetyt, uczucie sytości, metabolizm, a nawet na tendencje do wykorzystywania jedzenia jako sposobu radzenia sobie w sytuacjach stresowych. 

Ogromne znaczenie mają także choroby występujące w danej rodzinie. Dotyczy między innymi cukrzycy, niedoczynności tarczycy, a także chorób związanych z układem krążenia. Również leki mogą powodować przyrost masy ciała. Efektem ubocznym jest zwiększony apetyt oraz spowolniony metabolizm. 

Dieta po usunięciu pęcherzyka żółciowego, laparoskopia

4 sposoby, aby jeść więcej warzyw!

Popularne wiadomości teraz

„Kupiliśmy dom w wiosce. Kupiliśmy go od młodej pary, która straciła babcię. Kiedy weszliśmy do środka, płakałam, a mój mąż był zrozpaczony”

„Zdecydowałem się zdradzić żonę i całkowicie ją obwiniałem, ale życie obróciło się przeciwko mnie”

„Co ty sobie myślałeś, spójrz na nią i na siebie, ona nie może się z tobą równać: jest już za późno, mamo, ona już jest w ciąży”

„Michał, nareszcie jestem w ciąży”: krzyczał głośnik telefonu, a obok mnie siedziała moja żona

Niektórzy eksperci uważają jednak, że środowisko i otoczenie ma zdecydowanie większy wpływ na problem otyłości. Przypominają jak istotną rolę odgrywają nawyki z dzieciństwa.

Współczesny styl życia sprzyja otyłości. Coraz więcej jemy, a mniej się ruszamy. Towarzyszy nam ciągły stres i brak snu.

Badania wykazują, że osoby z różnymi zaburzeniami emocjonalnymi są bardziej podatne na podjadanie. Z kolei nadwaga może być przyczyną złego stanu psychicznego.  

Łatwo dostępna żywność może być kolejnym powodem nadmiernych kilogramów. Przekąski są na wyciągniecie ręki, a gotowe posiłki można juz kupić w każdym kiosku. Zmienił się również sposób spędzania wolnego czasu. Wiele osób woli odpoczynek przed TV niż wybrać się na spacer do parku. Więcej ciekawych tematów znajdziesz na https://kolezanka.net/