Specjaliści uważają, że wiele czynników ma wpływ na przybieranie na wadze. Przypominają jednak, że nadwaga może być złożonym efektem zaburzeń genetycznych, hormonalnych oraz skutkiem ubocznym wielu chorób. Z badań wynika, że prawdopodobieństwo wystąpienia otyłości u dziecka otyłych rodziców wynosi 80%. W przypadku jednego rodzica - 40%. Nie oznacza to, że dziecko jest skazane na nadwagę przez całe życie. Ważny jest rozsądek oraz świadomy wybór stylu życia. Geny mogą mieć wpływ na apetyt, uczucie sytości, metabolizm, a nawet na tendencje do wykorzystywania jedzenia jako sposobu radzenia sobie w sytuacjach stresowych. 

Ogromne znaczenie mają także choroby występujące w danej rodzinie. Dotyczy między innymi cukrzycy, niedoczynności tarczycy, a także chorób związanych z układem krążenia. Również leki mogą powodować przyrost masy ciała. Efektem ubocznym jest zwiększony apetyt oraz spowolniony metabolizm. 

Dieta po usunięciu pęcherzyka żółciowego, laparoskopia

4 sposoby, aby jeść więcej warzyw!

Popularne wiadomości teraz

Nazwane najważniejsze mędrcy wśród znaków zodiaku. Mają wysoki poziom IQ

Nie wyłączono mikrofonu Agacie Dudzie po ogłoszeniu wyników. Wszyscy usłyszeli jej słowa

Przepis na domowe lody śmietankowe w 5 minut. Nie potrzeba żadnej maszynki do lodów!

Niektórzy eksperci uważają jednak, że środowisko i otoczenie ma zdecydowanie większy wpływ na problem otyłości. Przypominają jak istotną rolę odgrywają nawyki z dzieciństwa.

Współczesny styl życia sprzyja otyłości. Coraz więcej jemy, a mniej się ruszamy. Towarzyszy nam ciągły stres i brak snu.

Badania wykazują, że osoby z różnymi zaburzeniami emocjonalnymi są bardziej podatne na podjadanie. Z kolei nadwaga może być przyczyną złego stanu psychicznego.  

Łatwo dostępna żywność może być kolejnym powodem nadmiernych kilogramów. Przekąski są na wyciągniecie ręki, a gotowe posiłki można juz kupić w każdym kiosku. Zmienił się również sposób spędzania wolnego czasu. Wiele osób woli odpoczynek przed TV niż wybrać się na spacer do parku. Więcej ciekawych tematów znajdziesz na https://kolezanka.net/