Arbuz jest uważany za jeden z najbardziej zdrowych oraz korzystnych dla organizmu produktów. Arbuz w 92% składa się z wody, która chroni organizm przed odwodnieniem i naturalnie go odświeża. Obecnie na świecie istnieje ponad tysiąc odmian arbuza. Rolnicy z różnych krajów hodują przeróżne odmiany tej jagody, która nie koniecznie musi być w paski.

Istnieją jednak pewne sprzeczności dotyczące korzyści z jedzenia arbuzów. Wszystko przez to, że niektórzy ogrodnicy uprawiają te jagody, pompując je azotanami, które mogą zaszkodzić zdrowiu człowieka.

Oto kilka ciekawych faktów na temat arbuzów:

  1. Aby wybrać najbardziej dojrzałego i soczystego arbuza, należy zwyczajnie w niego "postukać". Najbardziej dojrzały arbuz musi wydawać głęboki, głuchy dźwięk.
  2. Zanim kupisz arbuz, poproś sprzedawcę o dokumenty, które zawierają informacje o ilości azotanów. Nie powinno być ich więcej niż 60 mg/kg.
  3. Arbuz zawiera antyoksydanty, które zmniejszają ryzyko raka.
  4. W arbuzach mogą się gromadzić azotany dlatego nie zaleca się spożywania arbuza dzieciom, kobietom w ciąży oraz kobietom karmiącym piersią.
  5. Jak i każdy inny produkt, arbuzy należy spożywać z umiarem. Szczególnie przez to, że arbuzy zawierają dużo cukru, więc jest szansa, że możecie przytyć.
  6. Arbuz zawiera witaminy A, B, C oraz inne cenne minerały.
  7. Arbuz o podejrzanie jaskrawych kolorach na pewno zawiera szkodliwe substancje.
  8. Najbardziej szkodliwe substancje są zawarte w skórce arbuza, dlatego starajcie się jeść tylko różowy miąższ arbuza.
  9. Im lepsza gleba, na której rośnie arbuz i im więcej światła słonecznego pada na nią, tym arbuz będzie słodszy.
  10. W 100 gramach arbuza jest zaledwie 30 kalorii.

Po krótkim zapoznaniu się z tym produktem możesz sam zdecydować, czy warto go jeść, czy lepiej jednak się wstrzymać. W każdym razie mały plaster arbuza na pewno nikomu nie zaszkodzi.