Pernille Harder to 28-letnia duńska bardzo utytuowana piłkarka, kapitan reprezentacji Danii, zawodniczka Chelsea, grająca na pozycji napastniczki, uczestniczka Mistrzostw Europy 2013 i 2017. Srebrna medalistka Mistrzostw Europy w 2017 roku, która w tym roku otrzymała tytuł "najlepszej piłkarki roku".

I choć o najlepszych piłkarzach - mężczyznach mówi cały świat, a ich nazwiska zna każde dziecko - o tej pani świat usłyszał dopiero za sprawą zdjęcia, kiedy to okazywała miłość swojej dziewczynie Magdzie Eriksson - zawodniczce ze Szwecji.

Zdjęcie wywołało poruszenie ze względu na to, że pokazuje ono miłość homoseksualną, ale co ciekawe - mało kto przez to zauważył, że ze względu na to, że Pernille kibicowała na meczu swojej dziewczynie - ubrała koszulke reprezentacji Szwecji, czyli największego konkurenta reprezentacji Danii, do której należy Pernille.

Eksperci w dziedzinie fotografii zwracali uwagę, że siłą tego zdjęcia jest jego unikatowość: oto homoseksualna para znanych sportowców publicznie okazuje sobie uczucie bez najmniejszego zawstydzenia, przełamując przy tym polityczne podziały i społeczne uprzedzenia. Ich miłość jest ponad tym.   

Popularne wiadomości teraz

Finał WOŚP przeniesiony. Owsiak zdecydował się na ważny krok

Rewelacyjnie smaczny i banalnie prosty przepis na piernik

Nie wyłączono mikrofonu Agacie Dudzie po ogłoszeniu wyników. Wszyscy usłyszeli jej słowa

Przepis na domowe lody śmietankowe w 5 minut. Nie potrzeba żadnej maszynki do lodów!

Sama Pernille stwierdziła, że po opublikowaniu tego zdjęcia nagle jej konto na Instagramie zaczęło obserwować tysiące nowych osób z całego świata!

Co ciekawe wcześniej piłkarki ukrywały swój związek przez kilka lat. W końcu świat sportu bywa bardzo konserwatywny.  Tamto zdjęcie po meczu Szwecji z Kanadą było ich coming outem. - Zawsze byłyśmy wobec siebie naturalne, nie myślałyśmy o tym, żeby umieszczać swoje zdjęcia w internecie i być dla kogoś inspiracją. Dopiero jak to zdjęcie obiegło świat, zaczęłam na to patrzeć w ten sposób. Dostawałam mnóstwo wiadomości: "Jesteście wzorem do naśladowania", "Tak trzymajcie", "Dziękuję za to zdjęcie" - mówi Harder. - Wtedy zdałyśmy sobie sprawę, że są ludzie, którzy potrzebują takich wzorców. Pisało do nas wiele osób, że to zdjęcie w jakiś sposób im pomogło. Pisali ludzie bardzo młodzi i starsi od nas - dodaje jej dziewczyna Magda Eriksson.

Obie sportsmenki wspierają finansowo organizację, która dba o to, by nie wykluczać osób z grupy LGBTQ w świecie sportu. Pernille Harder jako, że urodziła się w małej miejscowości w Danii - nie było łatwo przyznać się do swojej orientacji. Dopiero w Szwecji poczuła się naprawdę swobodnie z tym, że jest lesbijką. 

Eriksson i Harder po pamiętnym zdjęciu zabierają głos w sprawie akceptacji osób LGBTQ, udowadniając, że każdy ma prawo do miłości, a ich uczucie jest równie ważne, co par heteroseksualnych.

Dziękujemy Ci za przeczytanie artykułu do końca. Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na kolezanka.com