Jednak w Polsce istnieją pewne ograniczenia i wytyczne dotyczące nadawania imion dzieciom, które mają na celu ochronę interesów najmłodszych obywateli.

Chociaż w Polsce nie ma formalnych "zakazów" dotyczących imion, istnieją konkretne kryteria, które muszą zostać spełnione, aby imię zostało zaakceptowane podczas rejestracji urodzenia.

Polskie przepisy w tej sprawie są określone w artykule 59 Kodeksu Cywilnego. Oto niektóre z najważniejszych zasad i wytycznych, które muszą być przestrzegane:

Ilość Imion: Rodzice nie mogą nadawać dziecku więcej niż dwóch imion. To ograniczenie ma na celu utrzymanie prostoty i klarowności w dokumentach urzędowych.

Zdrobnienia: Imiona nadawane dziecku nie mogą być w formie zdrobnienia. Na przykład, jeśli rodzice chcieliby, aby dziecko nosiło imię "Stasiu", muszą zarejestrować je jako "Stanisław".

Popularne wiadomości teraz

"Moja pierwsza żona była zapaloną gospodynią domową, wszystko miała zaplanowane: nie mogłem tego znieść i poszedłem do Lary"

"Moja teściowa nie ma dość przypominania mi, jaką złą gospodynią jestem dla jej syna: „Nie można ci ufać z kotkiem”

„Marzyłam, że życie z bogatym mężczyzną to bajka, ale tak naprawdę nie wiedziałam, jak go zostawić: nawet pieniądze mnie nie powstrzymały”

„Mój mąż zostawił mnie w chwili, gdy dostałam mieszkanie po babci: ta reakcja dała mi do myślenia”

Ośmieszające Imiona: Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego ma prawo odmówić wpisania imienia do aktu urodzenia, jeśli jest ono ośmieszające lub zawiera negatywne skojarzenia. Celem tego jest ochrona dziecka przed ewentualnymi nieprzyjemnościami wynikającymi z wybranego imienia.

Długość Imion: Imiona nie mogą być zbyt długie lub skomplikowane do zapisania w dokumentach urzędowych. Przepisy wymagają, aby imię można było wygodnie wpisać w oficjalnych dokumentach.

Jedna Litera: Imię nie może składać się tylko z jednej litery. Jest to kolejne ograniczenie mające na celu utrzymanie czytelności w dokumentacji urzędowej.

Unikalność Imion: Imiona nie mogą być identyczne lub bardzo podobne do już istniejących imion. Celem tego jest zapewnienie indywidualności każdemu dziecku.

Znaki Spoza Alfabetu Łacińskiego: Imiona nie mogą zawierać znaków spoza alfabetu łacińskiego, co oznacza, że znaki diakrytyczne, symbole czy litery z innych alfabetów nie są dozwolone w imionach nadawanych dzieciom w Polsce.

Warto zaznaczyć, że kilka lat temu obowiązywało również kryterium, które wymagało, aby imię jednoznacznie wskazywało na płeć dziecka. Jednak obecnie to ograniczenie nie jest już obowiązujące.

Kiedy Rodzice Nie Mogą Nadawać Określonych Imion?

Polskie przepisy prawa cywilnego nie zawierają wyraźnych zakazów dotyczących imion, ale raczej wytyczne, które muszą być spełnione. Niemniej jednak istnieją imiona, które w praktyce nie są akceptowane w Polsce. Te "zakazane" imiona to zazwyczaj takie, które pierwotnie nie były przeznaczone do nadawania dzieciom, bądź które są uważane za niestosowne lub kontrowersyjne.

Przykłady imion, które nie są akceptowane w Polsce, obejmują:

Imiona Pochodzące od Nazw Geograficznych: Nie można nadawać dzieciom imion, które są bezpośrednio związane z nazwami geograficznymi, takimi jak "Europa" czy "Azja".

Imiona Komercyjne: Imiona, które są identyczne z nazwami marek, produktów, czy firm, nie są dozwolone. Na przykład, nie można nazwać dziecka "Pepsi" czy "Mercedes".

Imiona Niedopuszczalne przez Kościół: W przypadku katolickiego chrztu, niektóre imiona mogą być odrzucane przez duchowieństwo, jeśli są uważane za nieodpowiednie lub niezgodne z wiarą katolicką.

Imiona Wywołujące Negatywne Skojarzenia: Imiona, które kojarzą się negatywnie lub są potencjalnie obraźliwe, mogą być odrzucane. Przykłady to imiona znane z popularnych kulturowych kontekstów, takie jak "Sauron" z "Władcy Pierścieni" czy "Daenerys" z "Gry o Tron".

Pamiętajmy, że ostateczna decyzja dotycząca nadania imienia dziecku zawsze leży w gestii kierownika Urzędu Stanu Cywilnego. To on podejmuje decyzję, czy imię spełnia wymagania prawa i czy jest odpowiednie dla dziecka.

Lista Imion "Zakazanych": 

Abbadon, Akaina, Alexander, Alma, Andrzelika, Ardena, Arkhan, Bastian, Benjamin, Bhakti, Boromir, Brian, Carmen i Carmena, Chiara, Clea, Cynthia, Dajana, Emaus, Ewan, Herrada, Jaila, Joshua, Julka, Karla, Klea, Krystina, Kuba (jako imię żeńskie), Lester, Lilith, Lorina, Malta, Martin, Martyn, Maxymilian, Maya, Merlin, Montezuma, Morena, Natasha, Nicol (żeńskie), Nicole (żeńskie), Nika, Nikol (żeńskie i męskie), Nikola (męskie), Ole, Opieniek, Pacyfik, Pakita, Poziomka, Radek, Rener, Ricardo, Sofia, Tea, Teonika, Tonia, Tupak, Una, Unka, Veronika, Victoria, Violeta i Violetta, Wilga, Wilk, William czy Xymena.

Pisaliśmy również o: Dlaczego niektóre działania na cmentarzu są nielegalne? Warto wiedzieć

Może zainteresuje Cię to: Anna Lewandowska wyznaje wielki sekret, którym zaskoczyła wszystkich. Teraz w końcu wszystko stało się jasne

Przypominamy o: Fala krytyki pod postem Pauliny Smaszcz. Co teraz wysunęła kobieta petarda