Październik to miesiąc, w którym wiele osób przybywa na groby swoich bliskich, nie tylko aby uczcić ich pamięć, ale także w przygotowaniu do zbliżającego się Święta Wszystkich Świętych.

To okres gruntownych porządków, czyszczenia grobów i czasem nawet niewielkich prac remontowych. Jednak warto zastanowić się nad pewnym praktycznym rozwiązaniem, które nie zawsze jest zgodne z obowiązującymi przepisami cmentarzy. O co chodzi?

Podczas wizyt na grobach bliskich zazwyczaj pragniemy spędzić tam więcej czasu niż tylko krótką chwilę potrzebną do zapalenia znicza. W takich sytuacjach ławka ustawiona przy grobie okazuje się być bardzo praktycznym rozwiązaniem.

Daje nam możliwość usiąść, zastanowić się nad życiem tych, którzy odeszli, lub odpocząć podczas prac porządkowych. Cmentarne ławki często posiadają także niewielkie schowki, w których możemy przechowywać narzędzia do pielęgnacji grobów czy zapasowe znicze.

To rozwiązanie jest popularne na polskich cmentarzach, zwłaszcza wśród osób starszych. Dodatkowym atutem jest ich dostępność w szerokim asortymencie oraz przystępnych cenach.

Popularne wiadomości teraz

"Pewnego razu mężczyzna zasugerował, aby jego żona zamieszkała osobno. Był szczęśliwy, że może zacząć żyć sam, ale coś nie poszło tak, jak planował"

„Mój mąż i ja żyliśmy w raczej niekomfortowych warunkach: my też tak żyliśmy, czy jesteście w jakiś sposób lepsi od nas”

„W wieku pięćdziesięciu lat zdecydowałam się odejść od męża, ale spotkałam się z niezrozumieniem ze strony rodziny i przyjaciół: o co tyle hałasu”

„Mój mąż zawsze jest na wycieczce z przyjaciółmi, więc postanowiłam zrobić sobie dzień wolnego: Czy rodzina nic dla ciebie nie znaczy"

Niemniej jednak, ławka przy grobie, mimo swojej praktyczności, może wiązać się z pewnymi kłopotami. Nie zawsze jest to rozwiązanie zgodne z przepisami. Zanim postanowimy ją postawić, powinniśmy upewnić się, czy przepisy cmentarza na to pozwalają.

Każdy nekropolia ma swój regulamin, który określa, w jaki sposób można zagospodarować przestrzeń wokół grobu. Wiele czynników, takich jak wielkość kwater grobowych, wpływa na te zasady. Ławka nie może znajdować się poza granicami kwatery grobowej, ani utrudniać dostępu do innych grobów.

Jeśli okaże się, że ławka ustawiona przy grobie nie spełnia wymogów określonych w regulaminie, może zostać usunięta przez służby porządkowe. Dlatego zawsze warto skonsultować się z administracją cmentarza przed postawieniem takiego elementu małej architektury. Jest bardzo prawdopodobne, że nikomu nie przeszkodzi, abyście postawili ławkę, ale uzyskanie pewności, że wszystko jest zgodne z przepisami, jest kluczowe.

Podobne zasady należy przestrzegać także w innych sytuacjach, gdy planujemy większe zmiany na cmentarzu, na przykład wymianę pomnika. Wiele cmentarzy, zwłaszcza te o charakterze zabytkowym, posiada ściśle określone wytyczne dotyczące rodzaju nagrobków, ich wzorów, kolorystyki, a nawet rodzajów roślin, które można sadzić na cmentarzu.

Wszystko to ma na celu zachowanie odpowiedniego charakteru tego miejsca oraz dbałość o estetykę. Warto zwrócić uwagę na te regulacje i zasięgnąć informacji w administracji cmentarza, aby uniknąć nieporozumień i problemów związanych z planowanymi zmianami.

Pisaliśmy również o: Agnieszka Chylińska wprowadza nietypową nutę do kościoła. Zaskakujący towarzysz na mrzy

Może zainteresuje Cię to: Tancerz Marcin Hakiel zdradza plan na powiększenie rodziny. Dzieci tancerza będą mieli rodzeństwo

Przypominamy o: Kasia Kowalska pokazala niesamowite zdjęcia córki w wieku 26 lat. "Rok temu prawie straciłam życie"