Witamina C ma wiele cudownych zastosowań. Ludzki organizm nie jest w stanie sam jej produkować, musi dostarczać ją z pożywieniem lub, w przypadku niedoborów, suplementować. Dlaczego to takie ważne?

Fot. Pixabay

Dlaczego warto suplementować witaminę D?

Wspomaga układ krwionośny

Witamina C uszczelnia i wspomaga naczynia krwionośne, dzięki czemu nie robią nam się sińce, chroni nas też przed krwotokami i krwawieniem dziąseł. Powstrzymuje też utlenianie tak zwanego "złego" cholesterolu, którego nadmiar może prowadzić do zmian miażdzycowych.

Popularne wiadomości teraz

Piotr Żyła pokazuje nowego członka rodziny

Nie wyłączono mikrofonu Agacie Dudzie po ogłoszeniu wyników. Wszyscy usłyszeli jej słowa

Mrowisko

Fot. Nathan Cowley, Pexels

Wchłanianie żelaza

Kilka prostych zasad, dzięki którym wzmocnisz odporność.

Bardzo istotną funkcją witaminy C jest usprawnianie wchłaniania żelaza. Dzięki temu zwiększa jego przyswajalność. Bierze też udział w wytwarzaniu czerwonych krwinek, co może chronić przed wystąpieniem anemii.

Fot. Luis Quintero, Pexels

Zmniejsza ryzyko udaru mózgu

Znany onkolog wyjaśnił, dlaczego niektórzy ludzie mają raka: nie ma to nic wspólnego ze stylem życia.

I to aż o 42%! Wskazuje na to badnie, które przeprowadzono w ramach projektu „Europejskie badanie perspektywiczne nad rakiem” (European Prospective Investigation into Cancer – EPIC). Okazało się, że podwyższony poziom witaminy C we krwi miał korzystny wpływ na układ krążenia u 20 649 mężczyzn i kobiet w wieku 40-79 lat, którzy w ramach projektu byli obserwowani przez 10 lat.

Fot. Burst, Pexels

Mamy nadzieję, że teraz będziecie pamiętać o dostarczaniu swoim organizmom odpowiedniej ilości witaminy C!

Zobacz więcej na kolezanka.com