Banany zawierają wiele składników odżywczych oraz takie witaminy jak witamina C i B6. Ponadto, te owoce są bogate w błonnik pokarmowy oraz potas. Dzięki swoim zdrowotnym oraz smakowym właściwościom banany są jednymi z najbardziej popularnych egzotycznych owoców na świecie.

Większość ludzi z reguły wybiera w sklepie dojrzałe banany jasnożółtego koloru. Zielone banany natomiast najczęściej pozostają na półce, aż do momentu, kiedy dojrzeją. Okazuje się jednak, że zielonych bananów wcale nie warto ignorować.

Kiedy owoc jest w pełni dojrzały, skrobia w nim zawarta zamienia się w cukier, dzięki czemu banan staje się słodszy w smaku. Dlatego właśnie spożywanie żółtych bananów podczas diety odchudzającej, która polega na ograniczeniu spożycia cukrów, jest oszukiwaniem samego siebie.

Tak więc w procesie trawienia skrobia zmienia się w cukry proste. Natomiast w niedojrzałych bananach skrobia jest bardziej stabilna, dlatego zalecamy wybierać zielone banany, zwłaszcza osobom na diecie cukrzycowej oraz osobom, które dbają o swoją sylwetkę.