61-letni Petr Pavel zastąpi w marcu na stanowisku prezydenta Czech swojego poprzednika Milosa Zemana.

W swoim pierwszym wywiadzie dla BBC powiedział, że Ukraina powinna zostać dopuszczona do NATO zaraz po zakończeniu wojny. I obiecał, że jego pierwsza wizyta zagraniczna będzie na Ukrainie.

Czeski polityk i emerytowany generał Petr Pavel pochodzi z wojskowej rodziny. Jego ojciec, Josef Pavel, był zawodowym żołnierzem i Petr Pavel również wybrał karierę wojskową. Po szkole podstawowej uczęszczał w latach 1970-1975 do Liceum Wojskowego im.

Jana Žižki w Olavie, a w latach 1979-1983 do Wyższej Szkoły Wojsk Lądowych w Vyškovie, gdzie wybrał zawód oficera zwiadu. Następnie studiował rozpoznanie dowódczo-sztabowe w Brnie w latach 1988-1991.

Popularne wiadomości teraz

Msza w intencji żony Dawida Kubackiego. Biskup przekazał pilne wieści z ambony. "Taka miłość jest prawdziwym świadectwem"

Płyną sensacyjne wieści o stanie Marty Kubackiej. Sąsiedzi opowiadają o nowych szczegółach choroby żony sportowca

Adam Małysz zdradza, gdzie Marty Kubackiej udało się uratować życie. Cała prawda wyszła na jaw

Krzysztof Ibisz przygotowuje się do ponownego zostania ojcem. Ale wiadomości! „To było moje marzenie”

Odbył również kurs wywiadu strategicznego w Waszyngtonie, USA. Ukończył także US Army Command and General Staff College oraz Royal College of Defence Studies w Londynie. Piotr Pavel posiada tytuł inżyniera.

Piotr Paul rozpoczął swoją karierę wojskową w 1983 roku.

Najważniejsze kamienie milowe w karierze wojskowej nowego prezydenta Czech:

1991 - wstąpił do wywiadu wojskowego

1993 - udział w operacji specjalnej UNPROFOR mającej na celu ratowanie francuskich sił pokojowych podczas wojny w Chorwacji.

2002 - awansowany do stopnia generała brygady i dowódcy sił specjalnych

2012-2015 - pełnił funkcję szefa Sztabu Generalnego Armii Republiki Czeskiej

2015-2018 - pełnił funkcję szefa Komitetu Wojskowego NATO, najwyższego stanowiska wojskowego w NATO

Listopad 2018 - przeszedł na emeryturę z wojska w stopniu generała armii.

Siedem ciekawych faktów o Petrze Pavlu, których mogliście nie znać.

1 Piotr Ojciec Pawła wychował go w duchu wojskowym. Stale stawiał mu zadania, których wymagania przekraczały wiek syna. Chłopak grał w hokeja, uprawiał gimnastykę i skakał ze spadochronem.

2. W styczniu 1993 roku nowy prezydent Czech został jednym z pierwszych czechosłowackich żołnierzy biorących udział w międzynarodowej misji UNPROFOR. Wraz z grupą ochotników uczestniczył w wyzwoleniu żołnierzy francuskich z niewoli podczas wojny na Bałkanach. Otrzymał za to Krzyż Waleczności Wojskowej od ministra obrony Francji Francois Leotarda oraz Medal za Bohaterstwo, czeskie odznaczenie państwowe.

3. Oprócz ojczystego języka czeskiego Petr Pavel mówi po francusku, angielsku i rosyjsku.

4. W 2019 roku Pavel wydał książkę wspomnieniową On the Front Line: Army General Petr Pavel (Petr Pavel: V pierwsza linia). Opowiadał w nim o swojej drodze od gimnazjum wojskowego do najwyższego stanowiska wojskowego, jakie kiedykolwiek osiągnęły Czechy.

5. Petr Pavel jest żonaty z Evą Pavlovą, podpułkownikiem rezerwy w czeskiej armii. Ma 58 lat. Od 2004 roku są małżeństwem od 19 lat. Dla obojga jest to drugie małżeństwo. Petr Pavlov ma dwóch synów Jana i Petera z pierwszego małżeństwa z żoną Anną Pavlovą.

Eva Pavlova ma również córkę Evę z poprzedniego małżeństwa. W rodzinie prezydenta i pierwszej damy jest czworo wnuków. Eva Pavlova buduje też lokalną karierę polityczną w społeczności miasta Černouček, gdzie rodzina mieszkała przed wyborem Pavla na prezydenta Czech.

6. Na mediach społecznościowych wciąż można znaleźć wiele zdjęć 61-letniego Petra Pavla uczestniczącego w sporcie — grającego w hokeja lub w ekstremalnych aktywnościach, takich jak kajakarstwo, jazda na motocyklu, narciarstwo górskie, trekking itp.

7. Rodzina Piotra Pawła ma kota Mitka w kolorze żółwia. Prezydent chętnie dzieli się przytulnymi domowymi zdjęciami z kotem.

Pisaliśmy również o: Katarzyna Dowbor ujawniła tajemnicę programu "Nasz Nowy Dom". Widzowie będą zaskoczeni tym, co usłyszą

Może zainteresuje Cię to: Mamuśka ma wychodne": Dominika Gwit zrobiła niespodziankę swoim subskrybentom i pochwaliła się synkiem

Przypominamy o: „Będziemy tęsknić”: Michał Wiśniewski poinformował swoich fanów o żałobie w swojej rodzinie